Нашето Черноморие крие цяла Атлантида
Картата обхваща цялото крайбрежие от Несебър до Резово, като голяма част от обектите са концентрирани в района на Созопол
Първата по рода си карта с подводни обекти по Южното Черноморие вече е факт. Тя е дело на водолазите от сдружение „Приятели на морето – Бургас“ и включва 28 подводни забележителности – от потънали кораби и изкуствени рифове до подводни параклиси и природни феномени.
Картата обхваща цялото крайбрежие от Несебър до Резово, като голяма част от обектите са концентрирани в района на Созопол. Сред тях се отличават:
- Подводната каменна гора между остров Свети Кирик и Юлита и остров Свети Иван – вкаменени дървета на милиони години;
- Изкуственият риф „Пионер“ – първият по рода си в България;
- Потъналият кораб „Мопанг“ – исторически обект, вече обезопасен и достъпен за водолази;
- Очаквани нови атракции – включително потапяне на военен камион ЗИЛ-157 и автомобил ГАЗ-13 „Чайка“.
Подводният свят на Бургаския залив оживява
Според водолазите Стефан Миринчев и Стоян Димитров, картата има не само практическа, но и образователна стойност. Всички обекти са маркирани с табели, снабдени с QR кодове, които дават достъп до онлайн платформа с информация, снимки и точна локация.
„Целта ни беше да направим картата лесно достъпна и интуитивна – дори водолази с малък опит могат да се ориентират бързо и безопасно“, коментира Стефан Миринчев.
Дълбочините на обектите варират от 5 метра надолу, което изисква оборудване за скуба дайвинг. Табелите указват най-удобните точки за достъп до всеки обект.
Подводен параклис край Света Анастасия и нови идеи за гмуркане
Сред бъдещите инициативи на сдружението е създаването на център за подводни активности в Бургаския залив, който досега е смятан за сравнително „скучен“ от водолазна гледна точка. Вече има изграден подводен параклис, а новите изкуствени рифове (вкл. Чайката и ЗИЛ-а) ще бъдат разположени в близост.
„Дали ще са параклиси, кораби или коли – важното е, че това развива интереса към водолазното дело. Привличаме нови хора, създаваме култура и активност под водата“, допълва Миринчев.
Как да използвате подводната карта?
- Картата е общодостъпна и може да бъде намерена на уебсайта на сдружение „Приятели на морето“
- Всяка табела под водата е със снимков материал и описание на обекта
- QR кодът ви отвежда директно до секцията с подробности, навигация и съвети за гмуркане.
blitz.bg
Be the first to leave a review.