Културното наследство на село Плетена: История, култура и памет от древността до съвремието

За първи път селото е споменато в турски данъчен регистър от 15 век с името Пембекьой, но всъщност землището е било населявано още от дълбока древност. Многобройни са махалите и селата, пръснати по склоновете на планината, а хората – работливи, с големи сърца, спомогнали да запазят своята уникална самобитност, фолклор и традиции.

 

 

Село Плетена, сгушено в живописната община Сатовча, област Благоевград, е съкровищница на културно наследство, което преплита нишки от дълбока древност до съвременни традиции. Земята му пази мълчаливи свидетелства за отминали епохи, а хората му ревностно съхраняват живите обичаи, предавайки ги от поколение на поколение.

Историята на Плетена започва далеч назад във времето, за което красноречиво говорят откритите археологически находки: В землището на селото са открити останки от късния неолит и селище от късната бронзова епоха, доказващи ранно човешко обитаване на района. Ценно свидетелство за тракийското присъствие е намереното тракийско въоръжение от края на IV в. пр.н.е. Находката на античен шлем от V-IV в. пр.н.е., върнат на България след години в чужбина, е безценно доказателство за стратегическото значение на региона през античността. Тези артефакти не само обогатяват познанията ни за миналото, но и подчертават дълбоките корени на културата в тази земя.

 Исторически пластове:

През вековете Плетена е преминавало през различни исторически етапи: За първи път селото е споменато в турски данъчен регистър от 15 век с името Пембекьой, но всъщност землището е било населявано още от дълбока древност. Многобройни са махалите и селата, пръснати по склоновете на планината, а хората – работливи, с големи сърца, спомогнали да запазят своята уникална самобитност, фолклор и традиции. През XIX век селото е било мюсюлманско селище в рамките на Османската империя.  Важен момент в развитието на общността е основаването на основно училище „Св. св. Кирил и Методий“ през 1926 г., което поставя основите на образованието и културното израстване. Тези исторически пластове са оформили облика на селото и неговите жители.

Читалище „Просвета 1937“: Сърцето на културния живот Основано през 1937 г., читалище „Просвета 1937“ е безспорният център на културния живот в Плетена.  И до днес, читалището е средище за съхраняване и популяризиране на местните обичаи и фолклор.

Създадените през годините певчески групи са прославили селото и общината с автентичния си репертоар.  А участието в проекти като „Фолклорен мост“ подчертава стремежа към съхраняване на културното наследство тук.

Дейността на читалището е ключова за поддържането на живата връзка между поколенията и съхраняването на идентичността на Плетена.

Природа, памет и забележителности с историческа стойност: Природните красоти около Плетена също носят белези на историята..

Резерват „Тъмната гора“: Освен природна ценност, резерватът е част от пейзажа, оформил живота и културата на местните хора.

„Комитски бараки“: Тази местност пък  е паметно място, свързано с борбите за национално освобождение и събирането на комитите от ВМРО. Тези места съчетават природна красота и историческа памет, обогатявайки културното наследство на селото.

Живи традиции:

 Културното наследство на Плетена не е застинало в миналото, а продължава да живее и да се развива. В селото, и до днес се спазват традиционни ритуали и празници, които са важна част от социалния живот и предаването на културни ценности.

Всичко това прави културното наследство на село Плетена многопластово и ценно.

От древните археологически находки до живите фолклорни традиции, то разказва богата история и свидетелства за непрекъснатата връзка между минало, настояще и бъдеще. Усилията на местната общност и читалище „Просвета 1937“ са гарант за съхраняването и предаването на това богатство на следващите поколения, правейки Плетена важна част от културната карта на България.

 

 

 

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search