Анализът на река Банска: Всичко е наред, рибата измира
Дори и след множество проверки през годините по поречието на река Банска и до днес не са открити източници на замърсяване, които да са причинили измирането на рибата, посочват сякаш като подигравка от екоинспекцията.
От кристално чистите извори в Източните Родопи до водите, вливащи се в Марица край Хасково, река Банска някога е била символ на природна красота и рай за риболовците. Днес, за съжаление, тази 37-километрова водна артерия, преминаваща през селата Татарево, Гарваново, Клокотница и Добрич, все повече се превръща в поредното тъжно свидетелство за екологичните проблеми, засягащи българските реки, и нейното замърсяване е факт, който не може да бъде пренебрегнат.
За съжаление, дългогодишното наличие на кефал, мряна, уклей и каракуда, както и пролетните пасажи на скобар и морунаж, все по-често остават само спомен, тъй като реката се оказва поредната жертва на безконтролно замърсяване. Кой я замърсява?
На този въпрос, въпреки тоновете мъртва риба през годините, и до днес отговор няма.
Заради сигнали за измряла риба, поне два пъти годишно се прави проверка на тази река. В повечето случаи заключението е, че през лятото рибата измира заради липсата на кислород ….
Именно до познатото заключение- „липса на кислород“ стигат Екоинспекцията след като взимат поредните проби, край село Каснаково миналата година.
Напомняме, че през март 2024г. бе подаден пореден сигнал към институциите и медиите в страната ни, за умряла риба в река Банска при димитровградското село Добрич. В сигнала се твърдеше още и че водата в реката е мътна и кафява на цвят. Дни по-късно, на 22 вечерта е направена съвместна проверка с представители на Басейнова дирекция „Източнобеломорски район“ и Регионална лаборатория – Хасково при ИАОС – София.
Обходени са няколко участъка от Терс дере, който е приток на Банска, поречието на реката при село Клокотница и районът на моста при село Добрич, за където в сигнала е посочено, че са наблюдавани екземпляри умряла риба. Извършени са огледи и на няколко животновъдни обекта, разположени по дерето и поречието на реката.
Но при проверките по поречието на река Банска и Терс дере не са открити източници на отпадъчни води, които да са причинили измирането на рибата, посочваха сякаш като подигравка от екоинспекцията.
Извършена е дори и инспекция на пречиствателната станция за отпадни води на пивоварния завод в Хасково, която изпуска пречистените води от северната индустриална зона на града в Терс дере. Станцията работела в нормален режим. Изтичащите пречистени води са били видимо чисти и бистри. Взета е проба за анализ след пречиствателната станция, като получените резултатите от изпитванията – технологично показатели, показвали спазване на определените индивидуални емисионни ограничения в комплексното разрешително на обекта..
Посетени са два малки животновъдни обекта, разположени непосредствено до брега на дерето, в които в момента няма животни, но са налице натрупвания от тор в близост до дерето и в него. Районът попада в т. нар. нитратно-уязвима зона и за откритите животновъдни обекти щяла да бъде уведомена ОДБХ – Хасково за предприемане на действия по компетентност за спазване на изискванията за опазване на околната среда от вредните въздействия на животновъдството.
Посетена е и голяма свинеферма, разположена в близост до Терс дере. При проверката на дерето от моста след свинефермата не са установени пресни отложения на тор по дъното или бреговете му.
По време на проверката са взети проби за изпитвания от няколко участъка по поречието на река Банска и Терс дере. Анализът на резултатите е „категоричен“ причината за измирането е липсата на кислород..
Любопитно е, че една година преди това през юли месец на 2023г. подигравките продължават. Тогава от РИОСВ отново са извършени проверки в участъка на река Банска до димитровградските села Добрич и Каснаково, отново по сигнали за умряла риба. Но и тогава също не са открити промишлени замърсители, довели до измиране на риба в реката.
Поредния сигнал, поредна проверка и поредната подигравка- юли 2021година….
Предполагаемата причина за мъртвата риба във водите на река Банска е недостиг на кислород в реката. Това съобщава директорът на Регионалната инспекция по околната среда и водите в Хасково инж. Тонка Атанасова през 2021година..
Проверката е направена след сигнал от кмета на с.Каснакова за замърсяване на реката, а проверката се извършва от местната екоинспекция и Басейнова дирекция „Източнобеломорски район“- Пловдив. Регионалната лаборатория- Хасково вече също е изследвала проби от водата на реката. Те са от две различни места и от тях са засечени нивата на pH, разтворен кислород, температура и електропроводимост на водата. На място при проверката екоинспекторите са констатирали екземпляри умряла риба. Установено е, че единствено количеството кислород във водата е много под нормата, останалите показатели нямат превишения. По-късно, окончателните резултатите от лабораторните анализи, сочат познатото- липса на кислород.
Анализът на пробите взети от водите на река Банска констатиран от регионалната Еко инспекция през далечната 2011г., също показваше че всичко е „напълно в норма“.
Любопитното и тогава било, че заключението е за периода когато хиляди риби в реката измирали мистериозно. На 19-ти юли 2011г. телата на рибките буквално задръствали течението , а според свидетели от близкото село Клокотница, това продължавало няколко дни.
След подадения сигнал от тогавашният кмет Евгени Трендафилов, експерти на РИОСВ установили на място проверка и взели проби. Още на място се установило че кислородът в реката е в „нормата“ както и киселинноста на водата. Именно наличие на малко кислород обаче, по-късно бе обяснението за честото измиране на рибата по Банска.
В химическият анализ който става ясен дни по-късно са изследвани „неразтворени вещества, фосфати, ХПК, БПК 5, азот амониев, електропроводимост и разтворен кислород. Всички показатели са в норма, установено е леко превишаване единствено на фосфатите…. Предполагаемата причина за умрялата риба в района са лятното маловодие на реката и високите температури през този период,….“ сочат част от констатациите на Екоинспекцията.
Оттам допускат, че причината може и да е краткотраен замърсител от токсично естество, но такъв не могъл да бъде установен, понеже сигналът е подаден до екоинспекцията два дни след инцидента.
След седмица анализи се установило, че мъртва риба има, причина няма….
Може би единственото наказание за замърсяването на реката което някой някога е отнесъл бе през 2006г. , когато е наложена еднократната глоба за около 5 000 лв. на „Каменица“ АД заради замърсяването на р. Банска. Дружеството бе санкционирано по Закона за опазване на околната среда, след като физикохимичния анализ на пробите от водата като по чудо доказа нанесените поражения.
Резултатите от пробите тогава показват, че рибата в р. Банска е измряла заради нарушения технологичен режим на пречиствателната станция на дружеството, която обработва отпадните води на предприятията от северната индустриална зона в Хасково.
Be the first to leave a review.