Топ Преса разкри поредната финансова злоупотреба! Този път в ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“ в село Блатска
Примерът за това как се харчат пари в маломерно българско училище като това в с. Блатска, където учат едва 42 деца!
Информационна агенция „Топ Преса“ разкри поредната сериозна финансова злоупотреба в ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ в село Блатска след собствено разследване. Това се случи, след като нашето разследване установи значителни разминавания между утвърдения бюджет на училището и отчета за неговото изпълнение към 31.12.2024 г.
Тези разминавания пораждат основателни въпроси относно прозрачността и законосъобразността на финансовото управление в учебното заведение. Разследването на „Топ Преса“ разкри конкретни доказателства, че средства, предназначени за образователните нужди на децата, са били използвани неправомерно.
Нашето разследване разкри конкретни доказателства за тези злоупотреби, включително документи, които показват несъответствия между планираните и реално извършените разходи.
Така например, според планираните разходи от бюджета на училището става ясно, че за издръжка са предвидени 5981лв. но от отчета за касовото изпълнение на бюджета към 31.12.2024г. ясно се вижда, че издръжката е скочила първоначално от 6 631лв. до 11 634лв. А още по фрапантното в случая е, че за отчета до 30.09.2024г. вече е скочила на 23 575лв.
Подобна тенденция се забелязва и в графа- разходи за външни услуги! Там, според бюджета за 2024г. разходите за външни услуги са в размер на 996лв., но според отчета на училището за външни услуги са похарчени-7 930лв.
Според закона (цитираме го в случай че изразходените средства бъдат представени като подобен разход) в :
Глава четвърта от закона за СРЕДСТВА ЗА РАЗВИТИЕ НА ДЕТСКИТЕ ГРАДИНИ, УЧИЛИЩАТА И ЦЕНТРОВЕТЕ ЗА ПОДКРЕПА ЗА ЛИЧНОСТНО РАЗВИТИЕ
Чл. 41. (1) Средства от държавния бюджет за подобряване на материалната база на училищата, детските градини и центровете за подкрепа за личностно развитие се предоставят чрез бюджета на първостепенните разпоредители с бюджет като част от утвърдените капиталови разходи или целева субсидия за капиталови разходи, и/или като допълващ стандарт за материалната база.
(2) Средствата от държавния бюджет за подобряване на материалната база, които са част от утвърдените капиталови разходи или целева субсидия за капиталови разходи, се разпределят от първостепенния разпоредител с бюджет въз основа на инвестиционна програма.
(3) Средствата от държавния бюджет за подобряване на материалната база, предоставени въз основа на допълващ стандарт, се разпределят между училищата и центровете за специална образователна подкрепа в зависимост от броя на учениците, обучаващи се в дневна форма или дуална система на обучение по данни от НЕИСПУО към 1 януари на текущата годината.
Чл. 41а. (Нов – ДВ, бр. 7 от 2022 г.) (1) По решение на директора, при условие че са осигурени другите разходи от делегирания бюджет на училището, детската градина или центъра за подкрепа на личностното развитие, могат да се извършват основни ремонти и да се придобиват дълготрайни активи за сметка на средства с източник:
- остатъци от предходни години, с изключение на целевите средства, преминали в преходен остатък;
- собствени приходи;
- субсидия за финансиране на делегираните от държавата дейности, разпределяна чрез формула.
(2) Средствата от допълващия стандарт за подобряване на материално-техническата база на училищата могат да се използват за капиталови разходи по решение на директора.
(3) В случаите по ал. 1, с изключение на средствата за сметка на собствени приходи, както и в случаите по ал. 2 не могат да се финансират разходи за леки автомобили за ползване от органите за управление на училището, на детската градина или на центъра за подкрепа на личностното развитие.
На нас не ни е известно, по решение на директора, при УСЛОВИЕ както е упоменато в закона че са осигурени другите разходи от делегирания бюджет на училището, детската градина или центъра за подкрепа на личностното развитие, за да могат да се извършват основни ремонти и да се придобиват дълготрайни активи за сметка на средства с източник!
Осезаеми разлика срещаме и в други показатели:
Според,
Глава трета.
СРЕДСТВА ЗА ПОДПОМАГАНЕ НА РАВНИЯ ДОСТЪП И ПОДКРЕПА ЗА ЛИЧНОСТНО РАЗВИТИЕ
Чл. 13.
(6) (Нова – ДВ, бр. 105 от 2018 г., в сила от 01.01.2019 г.) Закуската на децата от задължителното предучилищно образование в детските градини, училищата и центровете за специална образователна подкрепа, както и на учениците от I до IV клас се осигурява в съответствие с изискванията на Наредба № 37 на министъра на здравеопазването от 2009 г. за здравословното хранене на учениците (ДВ, бр. 63 от 2009 г.), на Наредба № 6 на министъра на здравеопазването от 2011 г. за здравословно хранене на децата на възраст от 3 до 7 години в детски заведения (ДВ, бр. 65 от 2011 г.) и на Наредба № 9 на министъра на земеделието и храните от 2011 г. за специфичните изисквания към безопасността и качеството на храните, предлагани в детските заведения, училищните столове и обектите за търговия на дребно на територията на училищата и на детските заведения, както и към храни, предлагани при организирани мероприятия за деца и ученици (обн., ДВ, бр. 73 от 2011 г.; изм. и доп., бр. 60 от 2012 г., бр. 85 от 2015 г. и бр. 81 от 2018 г.; Решение № 2308 на Върховния административен съд от 21.02.2018 г. по а.д. № 927 от 2017 г. – ДВ, бр. 93 от 2018 г.).
(7) (Нова – ДВ, бр. 105 от 2018 г., в сила от 01.01.2019 г.) Педагогическият съвет взема решение за вида на предлаганата закуска – основна закуска или подкрепителна закуска (подкрепително хранене), след проучване на мнението на родителите и при отчитане на мнението на обществения съвет.
Не ни е известно, също така педагогическия персонал, да е провеждало проучване на мнението на родителите относно храненето на техните деца!
Въз основа на нашите разкрития, „Топ Преса“ настоява за:
Незабавна и обективна проверка от страна на компетентните органи, включително Регионалното управление на образованието и Министерството на образованието и науката.
Пълна прозрачност при публикуването на резултатите от проверката, за да се гарантира общественият интерес.
Вземане на строги мерки срещу виновните лица, ако се докажат злоупотреби.
Топ Преса се обръща към родителите, учителите и обществеността в село Блатска с призив за съдействие и бдителност. Важно е да се обединим, за да защитим интересите на нашите деца и да гарантираме, че средствата за образование се използват по предназначение.
Редакцията на информационна агенция Топ Преса обещава, че ще продължи да следи развитието на този случай и ще информира обществеността за всяка нова информация.
Be the first to leave a review.