„Във всяка гайда влагам частица от себе си“ – майстор Илия Учиков за магията на родопския звук

 Малкото красиво градче Чепеларе, сгушено в сърцето на Родопите, е известно не само с неговите зимни курорти и китни пейзажи, но и като дом на изключителни майстори, които пазят и развиват българските традиции. Сред тях с особено ярък принос се откроява Илия Учиков – легендарен майстор гайдар и занаятчия, оставил своя неподправен отпечатък върху духа на българския фолклор.

Илия Учиков не само изработва гайди – този магически инструмент, символ на Родопския край, – но е и продължител на традицията, предавайки знанията и майсторството си на новите поколения. Неговата ръчна работа впечатлява както местните жители, така и ценителите от България и чужбина. Гайдите, сътворени от него, не са просто инструменти; те са истински произведения на изкуството, във всяка от тях се усеща любовта му към музиката и Родопите.

Майсторството на Учиков се дължи не само на неговия дългогодишен опит, но и на отдадеността му към динамиката и богатството на гайдарската традиция. С внимание към всеки детайл, той изработва гайдите от любов към звука и с мисъл за музикантите, които ще ги използват. Уникалният родопски тембър, който предава на своите инструменти, оживява родопските мелодии по неповторим начин, стопляйки сърцата на всеки, който ги чуе.

За читателите на „Топ Преса“, Илия Учиков отдели няколко минути, за да сподели от първо лице какво го вдъхновява и мотивира.


Блиц интервю с майстор Илия Учиков

– Г-н Учиков, какво е чувството да изработвате гайди, които носят духа на Родопите?

  • Не мога да го опиша с думи. Това е магия. Във всяка гайда влагам частица от себе си – от любовта си към Родопите, към техния звук и история. За мен това не е просто работа, а мисия.

– Кой е най-специалният момент от вашата кариера?

  • Имал съм щастието да видя как музиканти от цял свят свирят с мои гайди. Но най-специално за мен беше, когато за първи път чух звука на гайдата, която направих сам – това беше началото на всичко.

– Какво бихте посъветвали младите хора, които искат да наследят занаятчийството?

  • Да не се страхуват от работа и да обичат това, което правят. Когато има обич, резултатите винаги идват. Нашите традиции трябва да се пазят и развиват, защото сме длъжници на културата си.

– За финал, какво ви вдъхновява всеки ден?

  • Звукът на Родопите, красотата на природата и хората, които обичат българската музика – това ме зарежда и ми дава сили да продължавам.

Така, под звуците на гайдата, Илия Учиков ни припомня, че традициите не са просто минало, а жива част от настоящето, която заслужава да бъде съхранена и пренесена занапред. Чепеларе има своите хора, които дават смисъл и дух на тази мисия, а гласът на гайдата, дело на майстор Учиков, ще отеква още дълго в Родопите и извън тях.

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search