"Разтоварвам се, когато всичко приключи добре и пациентът е вън от опасност. Това удовлетворение не може да се сравни и с най-скъпата почивка! Искам да помагам на хората!“

За това призвание се иска сърце, а нейното определено е огромно! Надежда Костова- една от петте сестри, които летят с първата въздушна линейка в България и не спира да помага на хората, дори и във въздуха

„Разтоварвам се, когато всичко приключи добре и пациентът е вън от опасност. Това удовлетворение не може да се сравни и с най-скъпата почивка! Искам да помагам на хората!“, споделя невероятната Надежда Костова.

Една от петте сестри, които летят с първата въздушна линейка в България, е Надежда Костова от Гоце Делчев.

След 25 години като акушерка в Родилно отделение тя решава да предизвика себе си, подлагайки се на голямо изпитание. Успешно взема всички задължителни изпити. Отговаря и на условието за стаж като операционна и анестезиологична сестра.

Впрочем, решението си да помага и по въздух на болните е взела още през 2019 година, когато се наложило да придружава пациент от Гоце Делчев до София в хеликоптер „Хели ер“. И когато в началото на миналата година в страната пристига първата въздушна линейка, Надежда Костова не се колебае, отваря нова страница в живота си. За нея тази работа е, както казва, „най-великата“.

Случаите са изключително тежки – инфаркти, инсулти, дълбоки изгаряния, травми, при които няма орган ненаранен… Тогава всяка минута е важна за спасяване на човешкия живот и трябва да си максимално съсредоточен, стриктно да изпълняваш това, което е нужно, и то при по-тежки условия, отколкото в която и да е болница. Успешната работа във въздуха зависи от задълбочената предварителна подготовка. Затова медицинските екипи постоянно провеждат надграждащи обучения и тренировки.

Отиват час преди работното време на летище „Враждебна“, за да си подготвят всичко необходимо и в същото време да не носят нищо излишно. Имат спешни чанти отделно за деца и за възрастни, а в тях – от спринцовки и други консумативи до различни медикаменти.

„Работата ни е много специфична. Непрекъснато държим връзка с Координационния и с Оперативния център. Имаме конферентна връзка и с лечебното заведение, до което транспортираме пациента. Колкото до пилотите, те са много опитни, имат хиляди летателни часове“, разказва медицинската сестра.

Няколко пъти тя е летяла до Гоце Делчев при спешни случаи. Най-възрастният пациент е бил на 92 години. Транспортирали са го до болница „Токуда“, където е спасен. Дежурствата на екипите са по една седмица в месеца.

През останалото време сестра Костова работи в Отделението по кардиология в МБАЛ – Гоце Делчев. И тук има пациенти с тежки увреждания, и за тях са нужни много знания, внимание и грижи.

„Екипът ни прави от невъзможното възможно. На разположение сме 24 часа в денонощието, защото сърцето не може да чака. Борим се за всеки човешки живот!“ – казва Надя и добавя, че наскоро са спасили столетник с инфаркт.

А лично тя как издържа на това голямо физическо и психическо натоварване? „Не ми тежи – отговаря категорично, свикнала съм с трудностите, не се оплаквам и когато се налага да работя на празници. Мъжът ми е пожарникар и проявява разбиране. Мене работата ме зарежда. Разтоварвам се, когато всичко приключи добре и пациентът е вън от опасност. Това удовлетворение не може да се сравни и с най-скъпата почивка! Искам да помагам на хората!“

Юлия Баймакова Фондация Гоцеделчевци за Града и Региона.

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search