Патриарх Даниил запали първата свещ в новия български храм „Свети Йоан Рилски“ в Лондон

Негово Светейшество българският патриарх и Софийски митрополит Даниил запали днес, 21 февруари, първата свещ в новия български храм „Свети Йоан Рилски“ в Лондон.

В църквата тази вечер бяха и Западно- и Средноевропейският митрополит Антоний, Видинският митрополит Пахомий, ректорът на Софийската семинария архимандрит Мелетий, главният секретар на Светия Синод Мелнишкият епископ Герасим, народният представител Росица Кирова и генералният директор на Българската телеграфна агенция (БТА) Кирил Вълчев.

Патриарх Даниил и останалите духоеници изпяха Тропара на свети Йоан Рилски.

Както БТА писа, патриарх Даниил ще отслужи първата света литургия в Лондон по повод тържествата за освещаването на новия храм на българската православна общност в британската столица, които ще се състоят в дните 22-23 февруари.

Визитата му е първата официална отвъд границите на България, където той ще се срещне със сънародниците ни в диоцеза в Западна и Средна Европа.

На 1 март 1981 година в Лондон е учредена Българската източноправославна църковна община „Св. Иван Рилски“. В началото на 90-те години на 20. век със съдействие на българската държава на територията на Посолството на България в Лондон е предоставено помещение – гараж, който е преустроен за нуждите на Българската православна църква в параклис. През 1993 година параклисът, носещ името „Св. Йоан Рилски“, е осветен, сочи справка на отдел „Справочна“ в БТА.

Параклисът беше мъничък, затова се породи и идеята за неговото преустройване в храм, разказа по-рано в интервю за БТА протойерей д-р Добромир Димитров, който от декември 2021 година е енорийски свещеник към Българската православна църковна община „Свети Йоан Рилски“ в Лондон.

Преди две години започват постъпления за преустройването на храма с помощта на тогавашния български посланик Марин Райков, който прегръща идеята.

„Трябваше да се направи идеен проект, който да се защити в Община Уестминстър“, посочи отец Добромир и добави, че е трябвало да убедят местната власт, че тази сграда, която е паметник на културата, може да бъде изменена и да получи нов статут – статут на храм.

„Запазихме само три стени от помещенията, които българската държава любезно ни предостави. Изкопахме метър и половина в земята, поставихме нови основи на сградата, арматури, разрушихме един етаж и така се получи височина за купол. Изградихме една куполна базилика, която е характерна именно за раннохристиянската архитектура – вътре има шест носещи колони от зелен мрамор с капители, притвор няма, тоест пространството е наос и олтарна част“, посочи той.

Тъй като не могат да променят архитектурата на сградата отвън, а само отвътре, правят вписан купол, който по думите на отец Димитров е много красив, защото е изграден от 460 елемента, които са напечатали с 3D-принтер.

„Куполът е с отвори, които създават впечатлението, че виси във въздуха, и в средата имаме един убрус – неръкотворен образ на Христос, и така тази колонада, тези сводове, които се появиха след архитектурното решение, вече имат абсолютно характерните белези на един класически православен храм и то в традицията на средновековните български храмове във Велико Търново, Плиска, Преслав, Сердика. Така че имаме нещо, което според мен е уникално“, каза отец Добромир.

За осъществяването на реконструкцията на параклиса българската държава поетапно отпуска сумата от 3 300 000 лева, а сънародници на Острова и българският бизнес събират чрез дарения 1 500 000 лева, съобщиха по-рано от Българската православна църква.

https://video.bta.bg/2025/02/21/0000.250221_LONDON_PATRIARH.mp4_up

 

БТА

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search