Сензационно! Откриха древна мъртва галактика – тя оживя

Тя е била подложена на процес на звездообразуване в началото на историята на Вселената, но след това той е спрял малко след ерата на рейонизация

Космическият телескоп Webb направи нова снимка на неправилната галактика джудже Leo P, разположена на 5,3 милиона светлинни години. По-точно, получена е снимка на част от галактика с огромен брой млади сини звезди. Въпреки факта, че процесът на образуване на нови звезди в тази галактика е спрял преди повече от 12 милиарда години, се оказа, че тя се е върнала към живота, пише Live Science.

Всички големи галактики, като Млечния път, произлизат от малки първични галактики, които растат, сблъскват се една с друга и всяко такова взаимодействие води до образуването на повече звезди.

Но някои първични галактики все още съществуват във Вселената в оригиналната си форма повече от 12 милиарда години, но те съдържат много малко тежки химически елементи и са съставени главно от водород и хелий.

Но някои първични галактики все още съществуват във Вселената в оригиналната си форма повече от 12 милиарда години, но те съдържат много малко тежки химически елементи и са съставени главно от водород и хелий.

Въпреки че астрономите за първи път откриха галактиката Leo P през 2013 г., едва наскоро, използвайки космическия телескоп Webb, неочаквано е установено, че тя образува нови звезди.

Астрономите са останали много изненадани от това откритие, тъй като се смяташе, че изолираните галактики джуджета са спрели да образуват нови звезди преди приблизително 12,8 до 13 милиарда години по време на период, известен като епоха на рейонизация. Този период в историята на Вселената следва т. нар. космически тъмни векове, когато гъсти облаци от неутрален водород блокират светлината.

Когато се появиха първите звезди и след това избухнаха като свръхнови, полученото пространство беше изпълнено с мощна ултравиолетова светлина, способна да йонизира водородните атоми или да ги раздели обратно на електрони и протони.

Астрономите са изследвали хиляди звезди в галактиката джудже Leo P и са открили, че тя е била подложена на процес на звездообразуване в началото на историята на Вселената, но след това е спрял малко след ерата на рейонизация. Астрономите също са открили, че мъртвата галактика е оживяла след няколко милиарда години и в нея отново са започнали да се образуват нови звезди.

Астрономите са събрали данни за три други изолирани галактики, но са установили, че образуването на звезди е спряло във всички тях и никога не е възобновено, така че в момента не е ясно какво точно се е случило с Leo P.

Изображението на телескопа Webb в долния десен ъгъл показва част от галактиката Leo P, пълна с млади сини звезди. Тези звезди имат този цвят поради наличието на много малки количества тежки химически елементи.

blitz.bg

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search