Творенията на природата нямат цена, не са поставени входни такси, така че когато желаете, Славееви скали ви очакват.

Топ Преса представя: Скален феномен „Славееви скали“- скътаното място в Родопите, пазещо тайни за хайдушките стъпки и песни геройски

Легендата за Славееви скали остана някак скрита, доста мистично дори, предвид множеството легенди за други скали като Червената скала, Невястата и други….

 

Велинград е известен на всички  като СПА столицата на Балканите, заради изградените  СПА центрове, с минерални бани, басейни, плажове и други. Но, колко от вас знаят, че дълбоко  в сърцето на Родопите, на само 5км. от града, в подножието на връх Черновец в родопския рид Алабак се крие едно съкровище, което е достъпно за посещение целогодишно?  Това съкровище носи звучното име- Славееви гори. Представляват скален феномен, на който може да чуете песен на славей, но и да гледате с широко отворени очи и да се наслаждавате на гледката.

Скален феномен Славееви скали- или защо си заслужава да го посетите

Славеевите скали представляват скален феномен, или мегалитно скално светилище. За неговото съществуване са намерени данни още от Ранната желязна епоха. На територията на Славееви скали са живели и тракийското племе беси.

Там съществува единствен по рода си  тракийски некропол от няколко квадратни километра. При посещение може да  видите и множество скални изсичания, ями и изкопи. Всичко това говори, че там са се извършвали жертвоприношения. Любопитен факт е, че кости от животни не са намерени и следи от кремация. Вероятно даровете към боговете са били съд с готвена храна, без месо или пък плодове.

Кога скалите са се изградили, под въздействие на природата и откога ги има, никой не знае. Първите проучвания в района са от 2001 година. Тогава учените намират множество събрани на едно място дупки. Те са разположени в скалите, а около тях има изкопи. В тях са открити фрагменти от съдове, оръдия за жертвоприношения и оръдия на труда.

Проучванията се задълбочават около най-високите части. Там имало интересни тънки културни пластове. На места се установява, че имало срутвания на камъни. Вследствие на това има останки от долмен. Това са два скални къса. Те започват да падат, но намират опора един в друг и се подпират, като най-големият е опора на другият, по-малък. Прилича малко на Караджов камък, но не съвсем.

Другото любопитно откритие в района на билото на Славееви скали е останките от полузабит камък в земята или мехир. Подобно на забития или Побит камък край село Побит камък, община Сърница.

Но учените не спират, както и изненадите

През 2009 година проучванията продължават, когато се откриват местата, на които са били извършвани жертвоприношенията и тяхната датировка. Това прави Славееви скали важен енергиен център.

През този период археолозите обръщат специално внимание на два скални къса, а между тях поставен още един по-малък. Те всички са разположени на заравнена скала. Дължината на този мегалит е около 3 метра, а ширината около и леко над 2 метра.

Несъмнено открити са и редица редки предмети

Любопитното е, че тогава са открити и лъжички, за които се смята, че са служили за ритуалите. Но липсват животински кости. Това е доказателство, че скалата е имала силна роля и функция и е била свещена.

На база всичко намерено се смята, че датировката е от времето на Бронзовата епоха и Желязната епоха. Сравнява се и със Скалето при село Црънча.

Легенда

Легендата за Славееви скали остана някак скрита, доста мистично дори, предвид множеството легенди за други скали като Червената скала, Невястата и други. За Славееви скали се разказва, че въпреки че е труднодостъпна, дори най-високата скала напълно, тук е живял мъж на име Слав. Той бил добър и праведен човек. Потънал в тъга и скръб, той избягал от хората в гората. Започнал да опознава билките и станал прочут билкар. Помагал на хората от добро сърце. Оттам и мястото носи името Славееви скали.

Творенията на природата нямат цена, не са поставени входни такси, така че когато желаете, Славееви скали ви очакват.

Маршрут

За да стигнете до Славееви скали, препоръчваме да оставите колата си във Велинград. След това поемате в посока запад и по булевард Хан Аспарух. Така вече сте в края на града и завивате на дясно. Има черен път, който се движи успоредно на този за Юндола. Не е труден, дори точно обратното и се минава бързо. Минават се около 2 км в леко изкачване, едва уловимо. След това се прави завой на северозапад. Не се притеснявайте, има и табели.

Следвайте новите табели, изкачвайки се до параклиса „Свети Георги“, над кв. „Каменица“ и продължете към параклиса “Свети Никола”. Горският пункт в местността „Никульова църква“ е своеобразно “кръстовище”, от което едната посока сочи към „Стария чарк“, а другата – към „Славееви скали“. Широк горски път води към вашата крайна цел – скалния феномен с археологическа и историческа стойност, но в един момент маркировъчните табели отклоняват желаещите да се качат до „Славееви скали“ от широкия път към планинска пътека, която се вие нагоре в гората. Чак когато изкачите билото, пред вас се възправя внушителният скален феномен. Услужлива ръка е поставила дървена стълба в основата на голямата „Славеева скала“, за да може човек да се изкачи  до най-високата ѝ точка. А оттам до хоризонта Родопите се ширват пред погледа в цялата си красота, величие и простор. Скалата е висока над 10 метра и се откроява сред останалите.

Какво още е любопитно да знаем за Славееви скали

  • Славееви скали са регистрирани в археологическата карта на България през 2009 година
  • Славееви скали представляват мегалитно светилище, не по-малко от останалите, намерени на нашата територия
  • През 2005 година мегалитното светилище е представено на международна конференция
  • При направените археологически проучвания според професор Байрактаров са намерени лъжички, които са играели важна роля при изпълнение на ритуалите
  • Славееви скали са подходящо място за разходка, но и за катерене. Но трябва да сте подготвени и добре екипирани

 

 

 

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (1 vote)
Rating2
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search