Сред някои от характерните примери е собственик на две фирми от Банско, които стопанисват заведения, които са на загуба в последните 5 години, но физическото лице е придобило имущество за над 1,2 млн. лв.

Мега скандално! За половината активен зимен сезон, кръчмите в Банско са укрили над 20млн. данъци!

Това сочи, усреднената неофициална статистика правена от експерти

 

Хотелиерският и ресторантьорският бизнес в Банско вдигнаха цените за текущият зимен сезон с около с 10%  още преди старта на сезона, отчетоха потребители. И докато собствениците на туристически бизнес в града казваха, че до последно са задържали цените, но предвид страха от това, че няма да могат, да удържат на галопиращите цени на ток, газ и горива и хранителни продукти, увеличението  било наложително. Според експертите обаче, това си е чиста спекула, нещо повече, за половината зимен сезон, ресторантите в Банско са укрили милиони данъци. За подобни прояви, се констатира още в началото на януари и от НАП.

28 заведения, магазини и хотели, работещи в зимния ни курорт Банско, не са отчитали продажбите си коректно. Това установиха данъчните инспектори на НАП при масови проверки в най-посещаваният ни зимен  курорт  Банско. Нарушенията, които са разкрили фискалните инспектори, са неиздаване на касови бележки, разминаване между маркираните на фискалното устройство суми и наличностите в касата, документите за продажба не отговарят на изискванията и др.

Само през първите 3 дни на зимната контролна кампания – от 3 до 5 януари включително, са проверени 92 търговски обекта. Фискалните контрольори са проследили постъпленията, след което са ги сравнили с продажбите в предходни периоди. В проверките се е включил и т.нар. „таен клиент“, чрез който безспорно е установено, че част от търговците не издават документи за извършените продажби, уточняват от НАП.

В осем от ресторантите проверяващите са констатирали и грешно начисляване на ДДС, което от 1 януари вече е 20 %, а не 9 %, както беше през последните няколко години. Служителите на НАП са издали предписания към тези търговци да направят необходимите корекции във фискалните си устройства, за да изпълнят изискванията на закона.

Припомняме, че от 1 януари ставката на ДДС за хляба, брашното и ресторантьорските услуги отново е 20%. Косвеният налог беше намален като антикризисна мярка заради COVID-19 и запазен няколко поредни години, макар да отпаднаха всички останали облекчения за пандемията. Намалението на ДДС за заведенията не свали цените, а беше с цел да се възстановят оборотите, които се сринаха заради затварянето им по време на пандемията.

Според Ричард Алибегов, председател на Българската асоциация на заведенията, сегашното увеличение на цените в някои ресторанти не се дължи на по-високата ставка на ДДС.

„Има много други предпоставки за поскъпване на вечерята в ресторанта. Например, скок на минималната заплата, увеличение на цената на тока и както всяка година има ръст на цените на продуктите, които доставят до заведенията. Все още няма увеличение на акцизите, но най-вероятно ще се повишат и цените на бирата и алкохола заради налозите,“ допълваше той.

Те предпоставки за поскъпване в ресторантите винаги ще има, но отчита ли се всеки получен проход правомерно е друг въпрос..

Защото, масово в  заведенията на клиентите се  издава „служебен бон“, вместо фискален. А  това е опит за избягване на изискванията за отчитане на продажбите, споделят експертите.

Какво е „служебен бон“? Вие като клиенти се информирате, плащате, а приходът от вашата сметка…не се заприходява никъде, защото, служебният бон няма счетоводна стойност. И съответно няма как да бъде обложен с данъци.  Както е записано в много от случаите върху него, той е информационен бон и единственото му предназначение е да се ползва за служебни цели на фирмата. Ако срещу платената от клиента сума той получи служебен бон, а не фискален бон, това е сигурен знак, че във въпросния търговски обект се укрива оборот.. Именно това се случва и в Банско, от години и то. Като неофициална статистика сочи, че само за този половината от този сезон, укритите данъци надхвърлят 20млн. лева.

А  от необявените от заведенията приходи често са финансирани  покупки на имоти, луксозни автомобили, яхти и подобни скъпи придобивки.

Сред някои от характерните примери е собственик на две фирми от Банско, които стопанисват заведения, които са на загуба в последните 5 години, но физическото лице е придобило имущество за над 1,2 млн. лв.

 

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search