Гърция пак ни иска вода, тревожи се , че България ще я остави жадна
Манол Генов каза, че ще има ново споразумение
Предполага се, че България ще сключи споразумение с Гърция за предоставяне на вода. Ето защо по заповед на министър-председателя е сформирана работна група по темата. Водещо в това споразумение ще е външно министерство, тъй като става въпрос за дипломатически и търговски взаимоотношения, разкри министърът на околната среда и водите Манол Генов пред Временната комисия за безводието в страната и във връзка с водата, която даваме на Гърция.
„Всичко е прозрачно, всичко се знае, договорът, който колегите вероятно от енергетиката ще сключат, ще бъде достатъчно прозрачен. Искам да пресека спекулациите, че ние си даваме водата безплатно и т.н. Очаквам да има и такива въпроси. Явно някой проявява нездрав интерес или иска политически да експлоатира този момент“, заяви още Генов.
Припомняме, че темата беше повдигната от бившия министър на околната среда Емил Димитров в сутрешния блок на БНТ, който каза, че всяка година източваме цял язовир, за да може Гърция да полива.
Старите ни договорености с Гърция
Министър Генов обясни на депутатите че страната ни е имала 60-годишно споразумение с Гърция, според което да й предоставяме вода от язовирната каскада „Арда“, но то е изтекло. Стана ясно, че то е било сключено като репарационно споразумение през 1964 година.
По думите му обаче на България не винаги й и е било изгодно да дава тази вода.
„Поради изтичане на това споразумение, миналата година НЕК е сключила договор със съответния субект, посочен от гръцката държава, който е определен от техния премиер. Схемата е такава – ние им даваме водата, обаче на база на тази вода, те ни връщат тока, който ние сме загубили и не сме произвели в момента, който ни трябва“, коментира още Генов. Той обаче уточни, че новото споразумение също е изтекло.
Още повече и след като бе изправено пред протести на фермерите, правителството на Гърция се надява да договори до май ново споразумение с България за ползване на водите на река Арда за напояване на земеделските стопанства в областта Еврос.
Опасенията на земеделските производители от южната ни съседка са, че реколтата им ще се провали след като срокът на старото споразумение изтече именно миналото лято.
По силата на споразумение за репарации от Втората световна война между България и Гърция, от 1964 г. насам водата от България се влива свободно по река Арда в 20 000 хектара от равнината на Еврос. А малко по-нагоре по течението, на българска територия, се намира язовир Ивайловград.
Напомняме, че по силата на изтеклото споразумение България освобождаваше 186 млн. куб. м вода годишно, а доставките се извършваха от май до септември, когато културите имаха най-голяма нужда от тях.
На 19 януари фермерите от района на Еврос бяха първите, които излязоха на протест с тракторите си и осъществиха първата фермерска блокада на пътища за тази година. Земеделците в Гърция протестират в момента срещу високата себестойност на производството, високите цени на нафтата, за защита от природни бедствия и промяната на условията на земеделското застраховане. В Еврос обаче недоволството е и заради неяснотата около това дали ще има вода за обработване на площите, отбелязва гръцкият фермер Никос Попцуглу от района на Еврос:
„Заради изменението на климата имахме суша, нямахме дъждове и сме принудени да разчитаме единствено на река Арда. Ако България каже, че няма да ни дава вода, нивите ще изсъхнат. Ако няма дългосрочно споразумение, това ще означава смърт за нас в този регион“.
Председателят на местното фермерско сдружение Димитрис Дракудис допълва:
„Инфраструктурните проекти и цялата напоителна мрежа тук се основават на двустранното споразумение. Проблемът е, че през последните 60 години не е направено нищо – нито инфраструктурен проект, нито поддръжка“.
Фермерите в Еврос обвиняват гръцкото правителството, че не е действало достатъчно бързо, за да постигне споразумение с България преди началото на лятото. Служители на гръцкото министерство на околната среда и енергетиката твърдят, че политическата нестабилност в България и последователните временни правителства са забавили преговорите.
На въпроса за сделката българското министерство на земеделието отговори в изявление:
„От съществено значение е България да задоволи преди всичко собствените си национални нужди от вода … и след това нуждите на съседните държави“, пише още Ройтерс.
А министерството на енергетиката на България съобщи, че е създало работна група за оценка на ситуацията.
Сега Гърция се надява да започне нов кръг от преговори през следващия месец, след като в София вече има ново правителство, но не е ясно дали до 1 май ще може да бъде постигнато споразумение за водата от Арда.
Be the first to leave a review.