Жена е леяр по време на раждането, офис асистент не знае къде е офисът, а учители и свещеници работили в леярски цех..

Схемите за точене на НОИ за фалшив стаж не спират, но да измамиш НОИ всъщност не е толкова лесно

Стотици случаи на опити за представяне на фалшив трудов стаж пред Националния осигурителен институт за получаване на пенсия, през последните години отчитат от там. Десетки са постановленията от страна на прокуратурата в различни  региони на страната  за разследвания след сигнали от страна на НОИ. В масовия случай това са хора, на които не им достигат 15 години стаж и пребиваващи в чужбина, съобщиха от централата на ведомството. Има и осъдени лица.

Последният подобен случай е от вчера, когато стана ясно, че мъж е получавал пенсия със стаж на друго лице. Той използвал неистински официални документи, издадени от Областното пътно управление в Кърджали и „Горубсо-Рудозем“, което е в ликвидация. Измамата обаче била разкрита. Стажът всъщност бил на негов роднина. Посредством нея, пенсионерът получил пари на обща стойност 872 лева. Той бил освободен от наказателна отговорност, като му е наложена глоба от съда в размер на 600 лева. Подобен случай, отново в Кърджали имаше и през 2021г. когато съдът там,  определи че  1200 лева ще трябва да плати поредният пожелал да се сдобие неправомерно с пенсия в региона, след като е входирал документи с неистинско съдържание за стажа си пред НОИ. Човекът, който  бил с  двойно гражданство – българо-турско, беше освободен от наказателна отговорност.  Тогава, съдът в Кърджали прецени, че за изготвянето на фалшивия документ не може да му се търси отговорност, но той обаче щял да плати глоба в размер на 1200 лева.

През 2024г., лъсна друга схема в която стана ясно, че българи, които са подали документи за отпускане на пенсия, по време на сключването на трудовия договор и през периода, за който са подавани за тях данни за осигурителен стаж и доход, са се намирали в чужбина и не са упражнявали реално трудова дейност в съответното дружество в България.

Това са  установили проверки на НОИ Варна. Тогава се оказа, че част от тези хора са „наети“ като хигиенист и общ работник, а начисляваното им възнаграждение е изплащано на упълномощено лице. Това са само част от измамите със средства от бюджета на общественото осигуряване, пишеше в бюлетина на Националния осигурителен институт.

При друг случай са издавани документи от осигурители, в които се посочват некоректни данни за условия на труд и са предлагани неоснователно зачитане на стаж от първа или втора категория, вписвани са периоди, за които няма данни в първични документи и във ведомостите за заплати, че лицата са работили.

Констатирани са случаи, при които след установена липса на ведомости в правоприемници на осигурители, се издават удостоверения от бивши служители. Установени са и лица, регистрирани като земеделски производители, които са извън страната и „дистанционно“ обработват земеделски земи, които в повечето случаи са „синори“ или са отдадени за обработка към земеделски кооперации. Засаждат се земеделски култури през зимата и се реализира продукция в количество, което не задоволява дори минимално потребление за двучленно семейство.

През 2023г. , териториалното поделение на Националния осигурителен институт (НОИ) в Разград разкри подобни схеми за набавяне на фиктивен трудов стаж за пенсия. За да осигурят със сигурност измамите и ги пресекат, инспекторите започнали да изискват справки от „Граничен контрол“ на Областна дирекция на МВР – Разград.

Оттам те получавали справки за излизането и влизането на хора в страната, за които имали съмнения, че пробват да минат между капките. Така те установили не един и два случая. В единия от тях лицето е подало документи за отпускане на пенсия, но по трудови книжки се оказало, че има само 10 години отбелязан стаж.

В системата на НОИ за него излизали данни, че има и 5 години осигурителен стаж като самоосигуряващо се лице – земеделски стопанин. Проверката показала, че точно в този период човекът е бил в чужбина, но се е регистрирал като фермер чрез упълномощено от него лице. Заради този и още други случаи териториалното поделение на НОИ през 2020 г. е проверило 79 души, кандидатствали за отпускане на пенсия с недостигащ 15 години стаж. От тях за 71 души е установено, че са подавани данни, но в не пребивават в страната и не упражняват трудова дейност. Други 17 пък в качеството с на „осигурители“ са назначавали на работа хора, които не са в България.

За тези нарушения са издадени 3 разпореждания ТП на НОИ-Разград за възстановяване на получените суми за пенсии. Те възлизали на 7 266.51 лева. През 2021 г. са извършени проверки за 87 души, на 43 не е зачетен осигурителен стаж.

Подлежащите на възстановяване суми са в размер на 40 965.46 лв., санкционирани са петима.

83 лица са проверените за подобни схеми  през 2022 г., като на 36 не е зачетен осигурителнят стаж. Шест са издадените разпореждания за връщане на 15 985.15 лева. 97 590 или с 9 326 (10.6%) повече са се пенсионирали през 2022 г. спрямо 2021-ва, отчетоха още от централата на НОИ. От тях лични пенсии са получили 81 431 човека, което е с 8 495 (11.6%) повече спрямо предходната година. Наследствени пенсии са взели 16 159 лица, като тук разликата е 831 (5.4%) в полза на миналата година. От института съобщават още, че загубените календарни дни от трудови злополуки през 2022 г. са общо 173 731.

2021г. не е била по-различна в това отношение. Тогава пък, стана ясно, че кандидат пенсионери са представили документи, за първа категория труд, издадени от една от гордостите на българското локомотивостроене в края на 80-те години и от бивш строителен конгломерат. Проверка обаче установила, че по това време кандидат пенсионерите са били ученици в редовна форма на обучение.

В същото време  близо 50% от пенсионерите са на прага на бедността!

2 065 573 са пенсионерите през януари, а средният размер на основната пенсия, без добавките, е 835,91 лв. Статистическите данни сочат, че над 423 хиляди души получават до 580,57 лева, а други 390 хиляди – точно 580,57 лв., колкото е и минималния размер на пенсията за стаж и възраст. Всички те вече попадат в категорията „бедни“ с пенсия под определената за тази година линия на бедност, която от 1 януари 2025г. се повиши на 638 лева.

И след актуализацията на пенсиите от 1 юли тази година пенсионерите на минимални размери ще получават пенсия под прага на бедност.

Очаква се индексацията на пенсиите, отпуснати до края на миналата година, да е между 8 и 9%. Минималната за стаж и възраст да е 631 лева. Поне толкова я заложи в проекта на бюджет за тази година служебното правителство.

Данните на НОИ за настоящия месец сочат, че 1 216 000 от пенсионерите получават пенсия за стаж и възраст. А над 51 000 в намален размер, защото са избрали да се пенсионират до 1 година преди навършване на необходимата възраст, но след като са отговорили на условието за изисквания стаж.

Към момента близо 470 000 получават инвалидна пенсия. Над 54 000 вземат социална, инвалидна, а социалната за старост е отпусната на малко над 6000 пенсионери, които са на възраст над 70 години и отговарят на определения доходен критерий.

ЩО Е ТО СТАЖ

За осигурителен стаж се зачита времето, през което хората са работили, ако са внесени или дължими осигурителните вноски върху полученото, начисленото и неизплатеното, както и неначисленото възнаграждение. За осигурителен стаж, без да се правят осигурителни вноски, се зачита времето на платен и неплатен отпуск за отглеждане на дете; на платените и неплатените отпуски за временна неработоспособност, за отпуск за бременност и раждане и при осиновяване на дете до 5-годишна възраст; на неплатения отпуск до 30 работни дни през една календарна година; периодите, в които се получава обезщетение за безработица; времето, през което човек не е работил поради незаконно недопускане или отстраняване от работа или незаконно уволнение; времето, през което са полагани грижи за лице с определена чужда помощ; периодът на наборна или мирновременна алтернативна служба и времето, през което неработеща майка е гледала дете до 3-годишна възраст.

Според закона за реабилитация на репресирани лица пък за трудов стаж се зачита времето, през което репресираните са били в затвори, трудововъзпитателни общежития, лагери и места за задържане; както и времето, през което лицата, навършили 16 години не са работили, когато са били интернирани, изселвани и заселвани.

Действителен стаж е действително изслуженото време по трудово или служебно правоотношение, времето, през което лицето е работило по друго правоотношение и е било задължително осигурено за инвалидност, старост и смърт, както и времето, през което лицето е подлежало на задължително осигуряване за своя сметка и е внесло дължимите осигурителни вноски.

С приетата промяна през януари 2023г. в тази дефиниция се добавят периодът на наборна или мирновременна алтернативна служба, както и периодите, в които репресираните са били в затвори, трудововъзпитателни общежития, лагери, места за задържане; времето, през което лицата, навършили 16 г. не са работили, когато са били интернирани, изселвани и заселвани, както и периодите, в които са били въдворявани в трудововъзпитателни общежития, лагери и други подобни места, както и принудително трудово мобилизирани. Тук погрешно бе тълкувано, че става дума за всички, които са лежали в затвора – всъщност препратката в промените е единствено към закона за реабилитация на репресирани, според който това са хора, които са били незаконно репресирани заради техния произход, политически убеждения или религиозни вярвания.

 

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search