Традиционното християнско погребение се извършва с полагане в земята и затова общините са принудени да предвидят нови терени, които да бъдат предназначени за това.

Скоро кремацията ще бъде въвдена в Гоце Делчев?

Големите градове са пренаселени и прави впечатление, че за да се осигурят жилища на ново пристигащите заселници строителството се извършва така, че градовете прогресивно увеличават своите размери и се разширяват. В последните години подобна тенденция се наблюдава и в град Гоце Делчев. Но освен липса на места за живеене, се забелязва и една друга тенденция и тя е към липса на места в гробищните паркове.

Свободните места за гробове свършват. За проблема алармират и представители на траурни агенции. По тази причина общинските управи спешно търсят алтернативни терени за решаване на проблема.

Ситуацията в град Гоце Делчев не е по-различна. От години, за голямо съжаление, гробището на града се пълни застрашително. Траурният парк е отеснял, свободните терени, отредени за гробните полета, свършват.

Това може да се каже, че е една от причините не малко близки на починали да избират кремацията като погребение, поради това, че в крайна сметка няма нужда да бъде заплащан гроб.

Но няма как да бъдат принудени всички да кремират близките си.

Традиционното християнско погребение се извършва с полагане в земята и затова общините са принудени да предвидят нови терени, които да бъдат предназначени за това.

Тежката и непопулярна задача е неотложна.

Решението между погребение и кремация е лично и може да бъде повлияно от различни фактори, включително културни, религиозни, финансови и емоционални съображения. Няма еднозначен отговор за всички, тъй като всяка опция има своите предимства и съображения.

 

Кремацията е съвсем различен начин за опрощаване с покойника. В България, кремирането е все още непопулярна практика. Процесът по кремация представлява изгаряне на тленните останки на покойния до превръщането им в пепел. Процедурата се извършва в крематориум, като за целта тялото се полага в специализирана камера. След кремирането от покойника остава средно около 5 кг. прах, който се побира в урна. Съгласно правилата, урната се поставя в урнова ниша или се полага в гроб, но по света има и доста други обичаи, от които спокойно можем да заимстваме – прахът се разпръсква върху определена територия или се прибира в жилищен дом.

До 2011 г. това беше изрично забранено. От 10 май 2011 г. Здравното министерство разрешава урновата пепел на починал човек да се съхранява от близките му в домашни условия. Дотогава това бе незаконно.

Освен в домовете си, опечалените вече имат право да разпръскват пепелта на близките си и на други места, включително и в частни имоти, след изрично писмено разрешение от собственика. За пръв път се допуска официално строеж на гробници в гробищните паркове, което досега бе изрично забранено.

Новите изисквания са записани в наредба, с която се отменя дотогава действащата за хигиенните изисквания за изграждане и поддържане на гробищни паркове (гробища) и погребване и пренасяне на покойници от 1984 г., съобщават от Съюза на погребалните фирми в България.

 

Разбира се, няма как централните гробища в големите градове да бъдат разширявани, но трябва сериозно да се мисли за нови терени за последния дом на хората.

Казват, че за културата на един народ се съди и по почитта му към мъртвите. Освен покой, трябва да осигурим на близките си и подобаващо място. Всъщност ще го направим и за себе си.

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search