Започна кампанията на МВР и УНИЦЕФ с мото „Никога повече“

Стартира съвместна кампания на МВР и УНИЦЕФ „Никога повече“, която ще продължи до 10 декември – Денят на човешките права. Основна цел на кампанията е обществото да получи максимална информация за различните форми на насилие и неговата толерантност към насилието да бъде нулева.

В ОДМВР-Благоевград от старши инспектор Калинка Барбутева началник група „Териториална полиция и контрол на общоопасните средства“ в сектор „Охранна на обществения ред“ при ОДМВР-Благоевград и г-жа Катерина Папазова – старши юрисконсулт при Регионална дирекция „Социално подпомагане“ – Благоевград бяха оповестени възможностите, които институциите предоставят на пострадалите от насилие.

„Общо за 2023 г. в ОДМВР Благоевград са получени 156 заповеди за защита по Закона за защита от домашното насилие (117 заповеди за незабавна защита и 39 заповеди за постоянна защита), а от началото на 2024 г. до края на месец октомври техният брой е общо 127 (105 заповеди за незабавна защита и 22 заповеди за постоянна защита)“ – съобщи старши инспектор Барбутева. Тя допълни, че с промените в НК от месец август 2023 г., престъпленията, които са квалифицирани като такива, извършени в условията на домашно насилие се наблюдава ръст на образуваните досъдебни производства. За територията обслужвана от ОДМВР Благоевград за 2023 г. са образувани общо 38 досъдебни производства, като от тях: 9 за нарушени заповеди за домашно насилие, 17 за телесни повреди в условията на домашно насилие и 12 за закани в условията на домашно насилие. За 2024 г. са образувани общо 54 досъдебни производства, от които 17 за нарушени заповеди за домашно насилие чл. 296 от НК., 29 за телесни повреди в условията на домашно насилие по чл. 131, ал. 1, т. 5 а НК и 8 за закани в условията на домашно насилие по чл. 144 ал. 3, т. 3 и 144 а, ал. 3.

Една от основните цели на МВР и всички други институции е разработването на координационен механизъм на национално ниво за работа с лицата потърпевши и извършители на домашно насилие. Основен приоритет на МВР са адекватни и еднакви действия от страна на всички служители по отношение на пострадалите и извършителите на домашно насилие. При получен сигнал, полицейските служители имат различна реакция при кризисни ситуации или инциденти, които се развиват в момента при отправена заплаха на насилие или при нарушаване заповедта на защита. Приоритет в действията на полицията е осигуряване на безопасността на пострадалото лице, както и тази на децата, ако има такива. При установено домашно насилие те предоставят информация на пострадалото лице за неговите права по Закона за защита от домашното насилие. Пострадалото лице има право да получи: копие от съставения предупредителен протокол, информация за безплатна правна помощ и контакт за съдействие от адвокат към Национално бюро за правна помощ, насочване към лечебно заведение с болнична медицинска помощ, както и към лечебни заведения, в които има отделения, отговарящи на медицински стандарт по спешна медицина. Старши инспектор Барбутева поясни, че Неизпълнение на заповедта за защита от домашното насилие е престъпление по чл. 296 от НК, за което е предвидено наказание лишаване от свобода до три години или глоба до пет хиляди лева. При нарушение на определената мярка от съда, полицейските органи незабавно уведомяват съд и прокуратура.

„Важно е за пострадалите да знаят, че при инцидент за домашно насилие трябва незабавно да се потърси спешна помощ на тел. 112 (записът от обаждането се пази 5 години и на по – късен етап може да послужи за доказателство), на пристигналите полицейски служители се споделя истината, в случай, че лицето е физически пострадало е необходимо да посети лекар за да се извърши медицински преглед и да се издадат нужните медицински документи за моментното му състояние, които ще послужат за доказателство пред съда или прокуратурата, когато в МВР е получен сигнал за домашно насилие над дете, лице, поставено под запрещение, или лице с увреждане, полицията незабавно уведомява дирекция ,,Социално подпомагане“, а в случай, че пострадалото дете е навършило 14 – годишна възраст, му се разяснява, че има право лично да подаде молба за производството по издаване на заповед за защита.“ –подчерта тя.

Госпожа Катерина Папазова даде информация за функциите и правомощията на служителите на Дирекция „Социално подпомагане“ – Благоевград при постъпили сигнали за пострадали или жертви на домашно насилие. Тя уточни, че се проверява всеки сигнал, включително и анонимните, като след постъпването му се извършва проверка и в случай, че информацията бъде потвърдена, в срок от 24 часа се свиква мултидисциплинарен екип, в който участват представители на различни институции, като идеята е да се разработи план за подкрепящи действия. В случаите, когато има пострадали деца и родител те се изваждат от семейството и се настаняват в кризисен център, като за територията на област Благоевград такъв има в гр. Гоце Делчев. Там жертвите на насилие могат да получат освен подслон и правна, социална и психологическа подкрепа. Госпожа Папазова допълни, че на територията на областта функционират и центрове за обществена подкрепа, които предлагат почасови услуги за социално – психологическо консултиране.

От домашното насилие има изход и всеки може да получи помощ и да сигнализира за извършващо се и извършено насилие на следните телефонни номера – Единен Европейски номер 112, Национална телефонна линия за деца 116 111, гореща телефонна линия за пострадали от насилие 0800 18676 и телефона на Национално бюро за правна помощ 0700 18250.

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Start typing and press Enter to search