Експерти предрекоха жесток провал за Радев, а Борисов има нов „приемлив“ претендент за коалиция

Новите стари политически играчи имат повече от чисто институционалното поведение, което предполагат институциите, каза Левон Хампарцумян

Не могат да се разберат дори за избор на председател, което би отпушило работата на парламента. Затова сме ги избрали. Това е предизборно поведение и ние очакваме резултати, а не отново да ни се говори за следващи избори, които ще бъдат през зимата и това ще бъде драматично. Това сподели Юлияна Дончева пред Нова тв. 

„Истинската мотивация е някъде другаде. Новите стари политически играчи имат повече от чисто институционалното поведение, което предполагат институциите. Когато се разрушат връзките, обществото не може да живее във вакум и те се заместват с персонални мрежи за влияние и е по-важно да знаеш телефона на хикс, игрек и зет, отколкото да имаш председател“, допълни Левон Хампарцумян.

„За да имаме работещо правителство, то трябва да лежи върху институционално подредена държава“, каза още банкерът.

Според политолога Любомир Стефанов има работа, която трябва депутатите да свършат и тя е на базата на изборите.

„Запъването като магаре на мост и заклеймяването не вършат работа. Затова има предизборна кампания, но НС има друга работа, която да свърши. Когато институциите отсъстват става една структура, която прилича на държава, но в моята наука е завладяна. Само изглежда като дрържава, държи се като държава, но не е“, обясни той.

Дончева смята позицията на ГЕРБ за разбираема, но е било разумно доц. Силви Кирилов, като най-възрастен, да поеме председателството на НС, докато се оформи стабилно мнозинство.

„Всяко останало предложение почва да бъде оцветявано в цветовете на съответната партия и можеше да има едно временно такова решение. Отказът да бъде подкрепен говори за привързаности и пристрастие. Държавата е в ситуация на свободно падане. Живеем в една много нестабилна международна обстановка и липсата на стабилност в страната влияе негативно на хората и това безкрайно парадиране с ценности в случая не прави услуга на никого. Трябва да се намери консенсус да заработи НС“, каза Дончева.

Левон Хампарцумян смята, че компромисът не е едностранен и се трябва да се търси споразумение.

„Всички трябва да търсят решението и ако не могат бързо да го намерят, да декларират, че не искат да правят правителства и искат да ходят още на избори. Сегашното правителство има достатъчно интелектуален капацитет, но това не винаги прозира в действията им.

Приемливо е за съществена част от политическата система, на победителят не им пречи много и ще ходим пак на избори с идеята някой да си мисли, че може да стане втора политическа сила. Истината е, че за да почнем да си подреждаме нещата, трябва да започнем с институциите. Когато дефинираш правилно един проблем, ще намериш правилни решения“, допълни банкерът.

„Да скачаме от избори в избори, като жаба в езеро, няма смисъл. Ако ще превъртаме рулетката, докато се падне голямото число, броят усилия не е пропорционален на крайния резултат. Има консенсус, а не компромис. Накрая никой не е щастлив. Българските политици не си говорят, а правят една героична поза, почват да се кълнат и после се чудим какво правят, за какво сме ги избрали“, каза Стефанов.

Преди да се появи на сцената формация на Румен Радев, има едно друго преразпределение, което се очаква. Това е между тези сили, които в момента са в НС. Ако продължим с упорството и разнопосочните сигнали на ПП-ДБ, които гласуват не като единна формация, това вече не се знае как ще разпредели гласовете на следващите избори.

Много важно е кой ще бъде втори на следващите избори, защото евентуално ще получи мандат. Проектът на Радев не мога да коментирам, защото не е излязъл на политическата сцена, но политиците правят всичко възможно, за да бъде той успешен“, посочи Юлияна Дончева.

В България има традиция президенти да правят партии и те да не са успешни. Не върви легитимността с човека и българските президенти забравят това.

Да се опита да се поиграе, но забелязавам една тенденция – ПП-ДБ има проблем. Те не разбират две неща – за европейските партньори на България Борисов не е неприемлив министър-председател, от друга страна „Възраждане“ започва да звучи все по-рационално. Това може да накара Борисов не просто да намери аргумент, но и да защити едно бъдещо партньорство с тях“, заключи Любомир Стефанов.

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Start typing and press Enter to search