Енергийната сигурност на ЕС успешно премина теста за зимна готовност! Европейският комитет проведе успешна симулация за проверка на устойчивостта на енергийната система. Резултатите отговаряха, че ЕС е добре подготвен и разполага с необходимите инструменти за осигуряване на газовите доставки дори и при най-тежките и малко вероятни сценарии. От извършването на първите подобни тестове през 2022 г. ЕС е засилил своето законодателство и мерки за управление на енергийната криза. Държавните държави обявиха своите превантивни и аварийни планове, а газовата инфраструктура е укрепена с нови мощности, включително допълнителни терминали за втечнен природен газ (LNG). Същевременно зависимостта от руския газ е значително намалена.
Европа не може да постигне въглеродна неутралност без природен газ, възобновяеми и нисковъглеродни газове, според най-новото проучване на Eurogas от 14 ноември. Газовете ще бъдат още по-важни в случай на отклонения от предвидените етапи на енергийния преход, като осигуряват устойчивост на европейската енергийна система. Това вече се доказва, тъй като геополитическите сътресения влияят върху цените в целия ЕС. Докладът опровергава схващането, че газът е само преходно гориво, както показва, че и след 2050 г. газовете ще остане основен енергиен източник. Водородът и неговите продукти могат да се превърнат във втория по значение енергиен носител, а биометанът постепенно ще замени природния газ.
Основни предложения:
🔹 Максимално оползотворяване на биометана като най-ефективен и достъпен вариант за намаляване на метановите емисии;
🔹 Изграждане на стойностна верига за водород и неговите продукти, които да настанят основен енергиен носител в дългосрочен план;
🔹 Въвеждане на системи за улавяне и съхранение на въглерод (CCS);
🔹 Адаптиране на съществуващата газова инфраструктура за възобновяеми и нисковъглеродни газове.
Eurogas призовава лидерите за европейски неприятни действия, насочени към нови инвеститори, ускорено въвеждане на биометан и водород и използване на съществуващата инфраструктура, която с Европа може да запази конкурентоспособността ви и да повиши зависимостта ви от вноса.
Търсенето на газ в Европа нарасна с 40% през миналата седмица, съобщи специализираният сайт europeangashub.com. Състоянието на безветрието изисква използването на газ, а по-ниските температури налагат по-интензивно отопление на помещенията. Климатичното явление dunkelflaute (антициклон с повече облачност) от началото на нов ноември демонстрира гъвкавостта на доставката на газ във всички зависими от метеорологичните условия енергийна система. Производството на вятърна енергия има повече от 40% на седмична база, което повиши цените на електроенергията ден напред до над 800 евро/MWh в Германия – най-високото им ниво от енергийната криза през 2022 г.
„България ще продължи да подкрепя Молдова в усилията й за гарантиране на енергийната сигурност чрез диверсифицирани доставки от различни източници“, каза министърът на енергетиката Владимир Малинов при подписването на документа. По неговите думи Молдова може да разчита на алтернативни доставки от терминалите за втечнен природен газ в Гърция и Турция, където нашата страна разполага с резервиран капацитет. „Добре развитата българска газопреносна и електропреносна мрежа е отлична предпоставка за гарантиране на сигурни и конкурентни доставки за нашите партньори от Югоизточна Европа“, подчерта още енергийният министър.
Австрийската интегрирана енергийна компания OMV съобщи на 13 ноември, че е получила 230 милиона евро (243 милиона долара) от трибунала на Международната търговска камара за щети, свързани с решението на Gazprom Export през септември 2022 г. да спре сумата на природен газ за Германия по договор с OMV. OMV Gas Marketing & Trading (OGMT) инициира искането за арбитраж през януари 2023 г.
19 международни компании заявяват интерес за участие в обявата от „Булгаргаз“ ЕАД търгуват за доставка на втечен природен газ за месеците януари и февруари 2025 година на терминала в гр. Александруполис, Гърция. Всички кандидати отговарят на зададените от „Булгаргаз“ ЕАД критерии и са допуснати до участие в следващия етап на тръжната процедура – подаване на обвързващи оферти.
На 20 ноември в Румъния, Grand Hotel Bucharest, зала Ronda, ще се състои специална гала вечер, посветена на бъдещите трансформации и успехи в енергийния сектор. Събитието се организира от Румънската федерация на работодателите в петролния и газовия сектор (FPPG) и ще събере лидери, които са партньори и поддръжници на устойчивата енергия, средства и представители на БАПГ. Повече информация тук .
Как може Европа да създаде ясна, стабилна и включваща технологии регулаторна рамка, която да подкрепи енергийния преход и усилията за декарбонизация? Eurogas и GIE с техническия партньор на ENTSOG организират 3-то издание на конференцията GRIDTech на 2 декември (14:30-18:30 CET) в Брюксел. Това събитие ще се фокусира върху преназначение за водород, декарбонизация на енергийната система, промишлено на въглерода, управление на инфраструктурни проекти. Повече информация на страницата на събитието.
World LNG Summit & Awards е мястото за среща на най-високопоставените енергийни лидери от всички и ще определи критичната роля, която LNG, природният газ и възобновяващите енергийни горива ще играят за световно осигуряване на сигурност, икономическа стабилност и продължаващия стрес към декарбонизацията.