Топ Преса проучване!Домашната храна става все по скъп и дефицитен лукс!
Спомняте ли си за онези хубави домати, от онези големите розовите например едни хем хубави оформени , ама с ръка можеш да ги разчупиш ( не меки и разкашкани, не пълни с препарати), а вътре в сърцевината като захаросани, едни такива сладки, сладки…А кашкавала? А домашните гозбите приготвени от баба? А техният вкус…?
Не искаме това, да се превърне в някаква злокобна черна хроника за всички заболели (или по-лошо) хора в резултат на вредно хранене, затова няма да задълбаваме прекалено в тази точка. А просто ще разгледаме, къде изчезна домашната храна.
От векове сме разработили прост и ефективен начин за хранене. Отглеждаме храната си, готвим я и я ядем. По ред причини, не всеки тогава е пряко ангажиран с всички тези стъпки, а след индустриалната революция и особено през 21-ви век ние масово се отказваме от всичко, освен от самото хранене. Така, хранителната промишленост с радост пое тези функции и за никого не е изненада, че сме толкова откъснати от източниците на храната в днешно време, до степен децата да вярват, шоколадовото мляко идва от кафяви крави.
Да, храненето навън е удобно, спестява време и усилия и често е възможност да похапнем нещо интересно и различно, което не готвим вкъщи. Нашите предци обаче не са имали тази привилегия, затова са развили приготвянето на домашна храна в изкуство.
Домашни палачинки със сладко, топла баница, лечебна пилешка супа или специалитетите на баба и мама. Всеки пази в себе си тези детски спомени. Приготвени с качествени съставки и щипка любов, защото са направени лично за нас. Домашната храна има редица преимущества пред удобството да хапнеш нещо набързо навън. Тя е грижа, семейна ценност и възпитание.
Готвенето у дома ни дава възможност да подбираме качествени съставки. Не е все едно какво е млякото, което използваме или яйцата или доматите. Вкусната гозба изисква качествени и пресни продукти, а когато приготвяме храната вкъщи не пестим от това. В хранителната промишленост днес, често се използват подправки, достижения на химическата индустрия, които имат за цел да „подобрят“ вкуса. Тях у дома можем да избегнем и вместо това да прибавим истински подправки, расли под слънцето. У дома храната е прясна. Знаем точно кога сме си набавили продуктите и как сме ги приготвили. В заведенията никога не знаем колко време са се застоявали по рафтове и фризери, колко пъти са били размразявани и отново размразявани. Не знаем супата от понеделник ли е или от петък и колко от полезните вещества, ако изобщо е имало такива са останали в нея.
Проблемът с храната днес е огромен и прилича паяжина – покрива голяма площ, а е почти невидима, докато не се сблъскаш с нея. Изглежда сложна и някак оплетена, но в крайна сметка за всичко има един виновник – паякът. Така де, фирмите от хранителната промишленост.
Или в общи линии: продава ли се в хипермаркет, най-вероятно съдържа боклуци. „Боклуци“ е събирателно определение за всякакви неща, на които не им е там мястото. Като соев протеин (от ГМО соя) в шунката, синтетичен аромат на пушек (?!), HFCS (фруктозен сироп, добит от ГМО царевица), аспартам, трансмазнини, хормони, антибиотици, пестициди и хербициди и стотици други синтетични върхове на химическата промишленост. ОК, всички знаем, че отровна е дозата, а не субстанцията. Част от проблема е точно това – бавно отравяне, което си причиняваме. Малко в хляба, малко в зеленчука, малко в яйцата и така се натрупва, ден след ден, година след година…
Максимата „Внимавай какво си пожелаваш.“
Искахме пълни магазини, за да сме имали избор. Ето ни сега – трябва да избираме измежду 20 боклучави наденици например. Имаме ли избор – да, и то голям. Качество обаче – не. Всичко сринахме из основи без да се замислим. Сега наново трябва да откриваме топлата вода и то с много по-високи цени. Ако повдигнем въпросът – добре де, какво можем да си купувам, което не съдържа боклуци? Отговорът, колкото и да е кофти, е: почти няма какво! Ако задълбаем в темата с храната, ще видите, че на практика всички преработени храни (продуктите на хранителната промишленост) съдържат боклуци.
А домашната храна, приготвена от домашни продукти, ако не в историята, то отдавна вече е лукс!
Be the first to leave a review.