Директорът на театъра в Смолян вече е обвиняем: Нанесени са щети за много пари

Румен Бечев, директор на театъра в Смолян „Николай Хайтов“

Директорът на театъра в Смолян Румен Бечев е с наложена мярка за неотклонение „парична гаранция“ в размер на 15 000 лева, съобщи на брифинг заместник-окръжният прокурор на Пловдив Галин Гавраилов, предаде репортер на „Фокус“.

Бечев е арестуван и дава обяснения пред разследващ полицай във връзка с досъдебно производство, свързано с разходване по неправомерен начин на държавни средства в театрите в Разград и Смолян. Като обвиняеми досега са привлечени още пет лица. Наказанието за длъжностно присвояване се наказва с лишаване от свобода от 10 до 20 години.

Установено е, че над 80 лица са били назначени на работа с фиктивни договори в двата театъра. След претърсвания са иззети около 250 000 лева.

Част от лицата съдействат на разследването. Двама от обвиняемите са с мярка парична гаранция, като по-малката вече е платена, а другата (на Манукян) се обжалва в съда.

До разкриването на случая се е стигнало след подаване на сигнал от един от замесените в предаването на парите, каза директорът на ОДМВР Георги Машонов. Веднага е сигнализирана прокуратурата и е организирано спешна специализирана полицейска операция с белязаните пари. Първите са двама са задържани при предаването на парите, на следващия ден са арестувани Манукян и Писков.

Обвинението касае периода август и септември до 25 септември. В двата театъра фиктивно са били назначени по 41 човека. Размерът на заплатите в Разград на допълнителните работници е 2 пъти по-голям от заплатите на хората, които работят в театъра. Получавали са около 900-1100 лв, след идването на Манукян заплатите скачат с няколкостотин лева, а новоназначените се разписвали срещу 2800-3000 лв. и допълнително получавали по 25 000 лв. В Смолян допълнителните пари били около 14 000 лв. на човек.

Фиктивните служители условни били наемани с цел да бъдат промоутъри и да презентират и рекламират дейността на театъра пред обществото. Те обаче нямат нищо общо със сферата на изкуството – предимно са със средно образование, а  трудовата им ангажираност е разнообразна – барман, строителни работници, елтехници, общи работници. Всички са от различни населени места.

Парите са присвоени в полза на фиктивните работници, но доста от средствата са похарчени. Въпрос на разследване е къде свършва паричният поток, коментира прокурор Гавраилов.

До момента не са установени доказателства за подобни престъпни действия в пловдивски културни институти. Изяснява се дали в случая има замесен служител от Министерството на културата. Министърът на културата оказва пълно съдействие на разследващите, с предоставяне на документация.

Автор: Диана Бикова

.focus-news.net

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Start typing and press Enter to search