Чомбе поиска Мелник да се отдели от община Сандански, кметът Хр. Ташев да подаде оставка
На среща-разговор на тема „Минало, настояще и бъдеще на град Мелник. Развитие на Мелнишки регион в периода 2015-20120 година“, която се проведе вчера в малкото градче, хотелиери и ресторантьори решиха да поискат специално извънредно заседание на Общински съвет – Сандански, посветено на проблемите на Мелник. Срещата е организирана от сдружение „Мелник – 2005“ и Сдружението на хотелиерите, ресторантьорите и туроператорите в Сандански. Присъства и кметът на Мелник Христо Ташев, на срещата бе и петричкият бизнесмен Иван Кочев-Чомбе, който изказа идеята, че Мелник трябва да се отдели от община Сандански.
„Статутът на конака и бившето училище е един от проблемите, които трябва да се обсъдят на извънредното заседание. Състоянието на двете сгради е лошо. Има решение на Общински съвет – Сандански и проект за 2 000 000 евро за ремонт на конака с цел превръщането му в музеен център. Има предложение от кметство Мелник до ОбС – Сандански да не се допуска разрушаването на бившето училище и за продажбата му.
Инфраструктурата в града не се поддържа постоянно, а аварийно. Извозването на сметта е проблемно, има само 14 съда за смет, което е крайно недостатъчно. Внасял съм докладни до Общински съвет – Сандански тя да се извозва два пъти седмично, но ми отговориха с отказ“, обрисува част от проблемите наместникът Христо Ташев.
Той бе разкритикуван от Иван Кочев, който призова Ташев да си подаде оставката. 11 Аз инвестирам в този град. За да има хора, които да инвестират в него, трябва да има кой да им подаде ръка. Ние снемаме доверието си от кмета, който не може да бъде открит. Ти отказваш да регистрираш по постоянен адрес хора, които имат хотели в Мелник, защото земята под тях била общинска. Това е нарушение на правото на свободно придвижване“, каза Кочев.
Другите проблеми, които трябва да разгледа извънредната сесия на Общински съвет – Сандански, са лошото състояние на детската градина и детската площадка до нея, повредената екопътека до Роженския манастир, липсата на указателни табели по улиците, липсата на спортен терен.
Целта на работната среща – бе да се намери решение как да се привлекат туристи и как да не се допусне замирането на Мелник. На срещата присъства и израсналият в Мелник генерал от НРС Атанас Кременлиев. Той раздаде с автограф на присъстващите новата си книга „Мелник – обагрена с вино легенда“.
Управителката на хотел „Мелник“ Ваня Янева предложи в градчето да се организира детски фестивал на народните песни и танци. Присътващите на срещата настояха след дълги години липса Мелник да се сдобие със здравен център и аптека. Това също трябва да бъде обсъдено на извънредната сесия.
„За да има кой да инвестира в този град, Мелник трябва да се отдели от община Сандански. Той е със статут на архитектурен, художествено-археологичен и природен резерват. Ако тук има работещ кмет, ако всички се обединим, аз съм готов да докарам в града и лекари, и аптека“, каза Иван Кочев-Чомбе.
Вестник „Струма“
Be the first to leave a review.