Синоптикът Петър Янков с първа прогноза за януари: Идат сняг и студ след тази дата ТАБЛИЦА
Сняг, отрицателни температури, мъгли, прогнозира експертът
Като цяло януари 2024 година се очаква да бъде с температури над нормата и с валежи над климатичната норма – от 50 до 70 л/м2. През първите дни от Новата 2024 година времето ще бъде динамично със значителна облачност и валежи от дъжд. Това прогнозира синоптикът Петър Янков от ТВ-Мет, цитиран от “Труд“.
На 2 ще превали слаб дъжд в западните и в югоизточни райони. На 3 и 4 януари главно в западните и северни части от страната ще вали дъжд с количества да 10 л/м2, в планините сняг, с нова снежна покривка до 5 см.
След спиране на валежите, на 6 – Йордановден, ще захладнее, главно в Дунавската равнина ще вали дъжд, в Добруджа за кратко ще вали дъжд и сняг. От 7 януари започва период с валежи от сняг в цялата страна, по-интензивни в западните и в южните райони. Снеговалежите ще свършват на 9 януари, като в населените места от Северна България се очаква снежна покривка от 20 до 40 см, а на юг 15, 20 см. По Черноморието ще образува нетрайна снежна покривка. В планините новият сняг ще бъде 30-60 см.
В началото на втората десетдневка – от 10 до 13 януари, ще бъде студено, снежната покривка в населените места ще се задържи. Дневните температури ще достигат -1, 4 градуса. От 14 до 16 мъглите ще бъдат често явление. От 17 до 20 се очакват нови валежи от сняг, с интензивни валежи в южните райони.
В началото на третата десетдневка – от 21 до 25 ще бъде студено със зимни мъгли и дневни температури от минус 3 до 3 градуса.
От 25 януари до 30 ще се затопли слабо очакват се нови валежи от дъжд и сняг, повече над западните райони. Януари ще завърши с бързо повишение на температурите, което ще продължи и през първите дни от февруари. Нови валежи от сняг и чувствително понижение на температурите се очаква от 4 февруари.
Геомагнитна прогноза
Ниска слънчева активност и без бури
Средните климатични максимални температури за януари са между 1 и 6 градуса, а средните минимални: между -3 и -6 градуса. Сухите периоди за месеца са между 9 и 12, 22 и 26 януари, а валежните: 3-8 , 13-21 и 27-31 януари.
Поради по-стабилното време удобни за туристите са високите части на нашите красиви планини, но ниските температури и наличието на значителна снежна покривка изискват добра екипировка, предпазваща от измръзване.
Този януари през повечето дни слънчевата активност ще бъде ниска, земното магнитно поле ще бъде спокойно и магнитни бури не се очакват. Повишение на геомагнитната активност се очаква през периодите 24-28 януари, със слаби бури в полярните области, но няма да засягат Балканите.
Народна метеорология
Януари без сняг – юли без дъжд
Народната метеорология включва прогнози за времето, които са основани на традиционните познания и наблюдения върху движението на небесните тела, атмосферните явления, поведението на животните, състоянието на дърветата и растенията. В тях е синтезиран многовековният трудов опит на селския стопанин и обикновено те се предават от поколение на поколение като потвърдено от практиката познание. За януари народната метеорология гласи:
Ако Голям Сечко е добър, пролетта ще бъде дъждовна, лятото – студено и обратно. Когато януари е без сняг, то юли ще без дъжд.
Ако срещу Богоявление нощта е облачна, то годината ще е плодородна.
Ако на 6 януари времето е меко, през годината ще има много болести. Там където има мъгла, през лятото ще падне град.
Ако на Ивановден (7 януари) няма лед, лятото ще е хладно.
Be the first to leave a review.