СПОРТИСТ И ТРЕНЬОР НА ОБЩИНА СМОЛЯН ЗА 2023Г. СА АНДРЕЯ ДЯКСОВА И ЛЮБЕН БАКАЛОВ

в Спортната зала „Величко Чолаков“ се проведе церемонията по награждаването на най-добрите училищни отбори, участвали в Ученическите игри – общински кръг и на най-добрите спортисти и треньори в Община Смолян за 2023 година.
Церемонията, на която бе водещ Адриан Петров, започна с връчването на наградите „Спортист и треньор на 2023 година”, излъчени чрез традиционната анкета на Община Смолян. Номинирани бяха 17 състезатели и 10 треньори от спортните клубове, реализиращи своята дейност на територията на Община Смолян.

След като спортните клубове номинираха най-добрите си състезатели и последвалото гласуване, класацията изглежда така: Победител в анкетата и носител на званието „Спортист на годината” на Община Смолян за 2023 е: Андрея Дяксова от Спортен клуб по ориентиране „Карлък“- Смолян. Завоювала е бронзов медал от Световното първенство по радиоориентиране (Чехия). Тя е двукратен балкански шампион (средна дистанция и щафети) и балкански вицешампион в дългата дистанция – (Босна и Херцеговина). Носител на Купата на България за 2023 год. – Жени-Елит (За пръв път в 46-годишната история на това състезание, състезател от смолянски клуб печели Купа „България“ в елитна група!). Спечелила е 3 златни и 4 сребърни медала от Държавните първенства по лятно ориентиране, ски ориентиране, нощно ориентиране и маратон. Има златен медал от Националните зимни университетски игри. Пето място на Световното първенство по ски ориентиране за младежи до 23 години (Норвегия). Шесто място в Генералното класиране за Световната купа по ски ориентиране – младежи до 23 години;

Дяксова е част от националните отбори на България по лятно ориентиране, ски ориентиране и радиоориентиране и участник в три Световни (Швейцария, Норвегия, Чехия) и две Европейски (Италия, Латвия) първенства. Завоювала е множество медали от състезания от Държавния спортен календар.

Второто място е за Георги Фисински – Спортен клуб по волейбол „Родопа – Смолян“.Третото място е за Марко Семерджиев от Ски клуб „Пампорово“ и още едно трето място за Евангелина Дяксова- Спортен клуб по ориентиране „Карлък“- Смолян.

Победител в анкетата и носител на званието „Треньор на годината” на Община Смолян за 2023 е: Любен Бакалов от Спортен клуб по волейбол „Родопа – Смолян“. През 2023 г. неговите възпитаници имат спечелено 1-во място на държавно първенство регион „Тракия“. Трето място, групова фаза -финал държавно първенство . Седмо място крайно класиране . Първо място по детски волейбол, държавно първенство момчета и финал от държавно първенство момичета под 14 години.
Второто място е за Огнян Георгиев – Спортен клуб по плуване „Смолян“.
Трети е Стоян Върбанов – Ски клуб „Пампорово“.
Посмъртно, Почетен плакет за изключителни заслуги в областта на футбола бе присъден на легендата на Родопа /Смолян/ Юлиян Сюрджиев. Отличието получи неговият син Адриан Сюрджиев.

След това събитието продължи с връчването на наградите от Ученическите игри – общински кръг по съответните дисциплини: футбол, волейбол, баскетбол, бадминтон, лека атлетика, тенис на маса и шах. В тези дисциплини участваха над 720 ученици. Младите хора показаха спортсменски дух и умения, които доведе до съответните им победи.
Наградите на победителите връчиха кметът Николай Мелемов, зам.-кметът Марин Захариев, секретарят Момчил Николов и олимпийската шампионка по биатлон Екатерина Дафовска, специален гост на спортното събитие.

„Младите хора са капитала на нашата община. Гордеем се със спортистите на Смолян и правим всичко, за да тренират в добра среда, защото сме убедени в техните успехи и бъдещето, коeто е пред тях“, посочи на церемонията кметът Мелемов. Той изрази специална благодарност към Екатерина Дафовска за подкрепата. Градоначалникът пожела на спортистите да следват нейния пример, воля и постоянство, за да станат шампиони. Мелемов благодари на треньорите и поздрави всички участници в събитието.
На церемонията присъстваха представители на спортните клубове в община Смолян, състезатели, треньори и много граждани.
Събитието се осъществи с подкрепата на Местната комисия за борба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни в община Смолян.