Денят на българо-израелското единство беше отбелязан в Кюстендил

Център за толерантност и хуманизъм ще бъде изграден в Кюстендил. Инициативата е на група български евреи, стана известно днес по време на отбелязването на Деня на българо-израелското единство в Кюстендил.

Денят се почита по повод годишнината от откриването на къщата музей „Димитър Пешев“ и в знак на съпричастност с народа на Израел, във връзка със страданията, предизвикани от терористичната атака на 7 октомври. За изграждането на центъра вече е набрана първата вноска, в размер на 50 хиляди лева, от лични дарения.

Днес в Кюстендил беше отбелязана годишнината от създаването на къщата музей – символ на българо-израелското единство. Тя беше създадена на 25 октомври 2002 г., припомни доц. д-р Ангел Джонев от Института за исторически изследвания при Българската академия на науките (БАН) и автор на експозицията в къщата музей.

Музеят в Кюстендил е единствената експозиция в пределите на България, специализирана по темата за спасяването на българските евреи. В годините през съществуването му през залите са преминали хиляди посетители, които са почерпили познание за съдбоносните събития, разиграли се през Втората световна война, както и за решителния принос на петимата кюстендилци – Асен Сучмезов, Владимир Куртев, Димитър Пешев, Иван Момчилов и Петър Михалев. За своето човеколюбиво дело те получават висшето признание – „праведник на света“ от мемориала „Яд Вашем“ в Израел и орден „Стара планина“ – първа степен, в България.

Доц. д-р Ангел Джонев припомни и за събитията, с които през тази година бяха отбелязани 80 години от акцията за спасяването на българските евреи. В Кюстендил се състояха над 20 инициативи, които бяха включени в националната програма за отбелязването на годишнината. Предстои да бъде открит и паметник на един от спасителите на българските евреи – Иван Момчилов, в родното му село Соволяно. Следващата година, когато се навършват 130 години от рождението на патрона на къщата музей, в Кюстендил ще премине като година на Димитър Пешев.

На годишнината днес присъстваха представители на местното духовенство, организацията на евреите в България „Шалом“, граждани.

В словото си журналистът Исак Гозес припомни за дългогодишното мълчание по темата за спасяването на българските евреи. Той изтъкна, че праведниците на света в Полша са 20 хиляди, а в България, спасила от лагерите на смъртта 48 000 души, са едва 20 и не всички български спасители са получили своето признание за хуманността и проявената човечност.

Като символ на българо-израелското сътрудничество, къщата музей „Димитър Пешев “ в Кюстендил днес отвори вратите си за всеки, желаещ да покаже сплотеност срещу силите на злото, както го сториха петимата праведници от Кюстендил.

 

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Start typing and press Enter to search