Задължително направете това преди Петковден и няма да съжалите

Всеки знае колко много ползи има чесънът за здравето ни, а и е неизменна част от българските манджи

Може и да се намери нашенци, които да не обичат да похапват чесън, но бройката им със сигурност ще е малка. Всеки знае колко много ползи има той за здравето ни, а и е неизменна част от българските манджи.

Именно заради това сега от jenata.blitz.bg ще поговорим именно за него. И по-специално как и кога може да си посадим домашен чесън и да се радваме на пресен такъв.

Трябва да запомните нещо много важно! А именно, че според народния календар зимният чесън трябва да се засади преди Петков, който тази година се пада на 14 октомври.

Има обаче и други правила, които трябва да се спазват. Най-доброто време за засаждане на чесън е краят на септември (който леко изтървахме) и началото на октомври.

Но най-добре е да наблюдавате температурата на почвата при засаждането му. Не трябва да надвишава +10… +12 градуса.

Ако засадите чесън твърде рано, той може да не покълне, а ако е твърде късно, няма да има време да се вкорени и ще измръзне.

Чесънът се чувства добре в градината, където е имало преди това тикви, тиквички или краставици. Не можете да засадите чесън на място, където е имало картофи, лук или отново чесън.

Лехата с чесън трябва да се натори с компост или оборски тор. За засаждане не трябва да използвате пролетта, а само зимата.

По-добре е да не смесвате различни сортове чесън, в противен случай те ще узреят по различно време. Оптималната дълбочина на засаждане е 5-6 см. Разстоянието между скилидките трябва да бъде 10-15 см.

Посадъчният материал трябва да се третира срещу вредители със специални средства или обикновена дървесна пепел. Чесънът обича алкална почва. jenata.blitz.bg

Започнете да пишете и натиснете Enter за търсене