Рибарската аптечка – имаме ли я, заредена ли е
Лято е. Подготвяме се за дълготраен риболов. Стягаме въдици, стръв и захранки, битово оборудване, провизии. Ще бъдем за известно време далеч от цивилизацията и забързаното градско ежедневие. Но и далеч от медицински заведения. Често забравяме за някои рискове от престоя сред природата и изобщо не си правим труда да оборудваме и вземем подходяща рибарска аптечка с най-необходимото за първа или неотложна помощ. Разчитаме на тази в автомобила, но и към нея сме проявили немарливост и дори не си спомняме откога не сме я отваряли.
Темата е актуална, понеже рядко се говори по тези въпроси. Затова вероятно ще бъде интересно да се чуят препоръките на руския доктор и запален риболовец Игор Голищенко. Той дава някои ценни указания за своите сънародници, от които можем да извлечем полза и ние.
Нека накратко разгледаме съдържанието на една прилично заредена рибарска аптечка. Пък всеки да си прави сметка какво още може да добави или от какво да се лиши.
Започваме с превързочните материали – бинт, памук, анкерпласт, дезинфекциозно средство. Нужни са при всяка рана, придружена с кръвотечение, от каквито никой не е застрахован в ежедневието. Може да е вследствие на порязване, на убождане, на неприятна среща с някоя от куките на въдицата и т.н.
Задължително е мястото в аптечката на хапчета за главоболие и изобщо болкоуспокояващи – аналгин, седалгин, беналгин. Ще спасят положението и при други болежки, свързани с временно или по- трайно неразположение. Хората с гастроентерологични разстройства обикновено си знаят за възможните проблеми и вземат нужните медикаменти. Ако задълго ще бъдем извън цивилизацията, не е лошо да разполагаме с антибиотик с широк спектър на действие, който да предотврати гнойносептични усложнения от различно естество. Спазмолитиците от рода на Дуспаталин ще бъдат от полза при бъбречни или жлъчни кризи, които не минават от хапче аналгин.
В летните горещини натоварването на сърцето може да доведе до повишено сърцебиене, да не говорим за по- сериозни сърдечни проблеми, които изискват спешна медицинска помощ. Хипертониците също трябва да са подготвени с подходящо хапче в случай на установено повишено кръвно налягане.
И руснаците обаче не отписват присъствието на аспирина в рибарската аптечка – това бил отговорът на поне седем въпроса: при световъртеж, кръвотечение от носа, главоболие, физическо претоварване и какво ли не.
Лято сред природата – всичко това е чудесно, но алергиите… От тях страдат толкова много хора. Признаците на алергична реакция са известни – зачервяване и отоци по кожата, задух, кашлица или кихане. Като прибавим и възможни поражения от насекоми – пчели, оси, комари, ясно е, че алергозан – за мазане и на таблетки е сред задължителните медикаменти. Ако член на групата е алергичен към пчелно ужилване (което се изяснява предварително) е нужна ампула преднизолон и спринцовка – това понякога спасява човешки живот.
Накрая, но не като най-маловажно – ваксина противозмийски серум, също животоспасяваща в случай на ухапване от отровна змия.
Без да се натрапва, рибарската аптечка дава сигурност и спокойствие на групата. Ако е подходящо заредена, с нея се решават някои възникнали здравословни проблеми, които не налагат специализирана медицинска помощ. Ако пък аптечката липсва, може принудително да се прекрати риболова, за да се търси доктор по никое време.
Радослав МАРКОВ
Be the first to leave a review.