Тютюнопроизводителите ще получат средства по пакета Украйна 2

Важни новини за тютюнопроизводителите съобщи Цветан Филев, председател на Националната асоциация на тютюнопроизводителите в България, НАТ 2010 и президент на Европейската организация в сферата на суровия тютюн, ELTI. Те са свързани с новите условия за получаване на Преходната национална помощ за тютюна за периода 2023-2027 г., сроковете за кандидатстване и другите мерки за подпомагане на тютюнопроизводителите.

Всички тютюнопроизводители, които не са регистрирани в Регистъра на тютюнопроизводителя за новите референтни години, които са 2016, 2017 и 2018, трябва да се регистрират до 1 март. За целта, трябва да са законни или „активни“ тютюнопроизводители, да имат необходимите документи за това и да са отглеждали тютюн през тези години. Само така, могат да станат бенефициенти по тази схема.

„Едното от новите условия за кандидатстване по тази схема, което касае всички сектори, имащи право да получават тази помощ за новия програмен период, е всеки кандидатстващ да бъде „активен фермер“. За тютюна, това нещо може да се постигне по два начина – или трябва да бъдат регистрирани по Наредба 3 като земеделски производители, или да са вписани в Регистъра на тютюнопроизводителя за съответната година, като това трябва да се случи преди подаването на заявлението по самата схема“, коментира Цветан Филев.

Той уточни, че до 31 март е срокът, в който тютюнопроизводителите трябва да се впишат в Регистъра за 2023 г. Това става с прилагането на три важни документа: правно основание за ползване на земеделската земя, върху която ще разсаждат тютюн; договор, сключен с търговски оператор с предварително договорирани количества, които ще произведат и реализират и документ, който доказва количествата предадена суровина, ако са отглеждали тютюн и в предходния стопански цикъл.

„От 1 март до 15 май тази година, регистрираните като „активни фермери“ тютюнопроизводители трябва да подадат заявление за кандидатстване по схемата Преходна национална помощ за тютюна с новите условия. Те включват и това, че старият период 2007, 2008, 2009 г., е заменен с новите референтни години 2016, 2017, 2018 г. и забележителното тук е, че тютюнопроизводителите отглеждали и през трите нови години тютюн, имат възможност да посочат една от тези три години, която да им стане референтна. Тя ще им бъде такава до 2027 г.“, допълни Цветан Филев.

Подалите заявления по тази схема за 2023 г. ще получат парите през 2024 г.

Председателят на НАТ, 2010 съобщи и новината, че през месец май тази година, тютюнопроизводителите, които са вписани в Регистъра могат да получат и средства по пакета Украйна 2, които вече са договорени със земеделското министерство. След като стане ясно колко точно са регистрираните декари тютюн, ще станат ясни и ставките за подпомагане, но се очаква те да бъдат като миналогодишните, около 140-150 лева на декар. Вторият транш ще бъде преведен по-късно през годината, може би през есента.

По отношение на помощта по de minimis, Цветан Филев съобщи, че се водят преговори със земеделското министерство за получаване на средства и по тази схема.

„Всичко е въпрос на бюджет. Ако се подсигури бюджет не само по тази мярка, а и за всички други, ще направим всичко възможно и необходимо, тютюнът да бъде равнопоставен на останалите браншове, ако има такава работеща схема и през тази година“, уточни още председателят на Националната асоциация на тютюнопроизводителите.

 

Започнете да пишете и натиснете Enter за търсене