Ловните кучета в капана на вълчите глутници в Пиринско
Няма вид дивеч в нашата природа, който да не е обект на тотален тормоз и унищожение особено там, където има обособени вълчи глутници. Те притежават вродената дарба да правят перфектна организация при ловуването на всякакъв вид дивеч.
Тяхната популация в отделни райони на страната достига застрашителни размери и твърде често този факт се омаловажава, по- скоро умишлено укрива от природозащитни организации, които настояват дори за специален статут на тяхната защита.
От контактите ми с ловци и служители на ловните сдружения в Благоевградска област до този момент заключението е категорично – най-много са щетите от вълците в ловните полета на Северозападен Пирин, Огражден, Малешевска и Влахина планини.
Обаче към щетите за дивеча и домашните селскостопански животни трябва да прибавим и немалко ловни кучета, които бяха убити и изядени от вълците по време на ловните гонки през сезона. Увлечени по дивите свине, те лесно попадат във вълчите капани и биват безмилостно оглозгани до кости.
Малко са сдруженията, които не са отчели такъв факт. Като печален пример ще посоча, че само през последните 2-3 излета от активния ловен сезон тази година в 2 съседни ловни дружинки – Плоски и Илинденци в района на Централен Западен Пирин, вълци убиват 5 ловни кучета по време на гонка.
Тази тенденция продължава още от миналогодишния сезон, когато само за месец и половина в Малашевска планина в дружинките в Гореме, Цапарево и Добри лаки са убити 3 от най-добрите кучета за лов на дива свиня. Наблюденията и фактите показват, че има промяна в поведението на тези хищници отпреди няколко десетилетия. Станали са по-нагли, безстрашни и крайно агресивни не само към домашните селскостопански животни, но и към овчарските и ловните кучета.
Успях да разговарям с трима ловци, чиито ловни кучета бяха убити и изядени от вълци. Георги Гайдов от ЛРД-Илинденци към ЛРС „Голак” – Струмяни: „На предпоследния ловен излет около Нова година лично пуснах 2-те ми кучета Лиско и Лиска на четири и година и половина по следите на дива свиня. Те минават покрай един от постовете и продължават по следата. Не след дълго ги дочухме, че с лай се отдалечават от линията на пусиите, докато в един момент внезапно млъкнаха. Така и не се върнаха нито при мен, нито в къщи…“
В района има стадо от говеда, което пашува на открито и свободно. Собственикът на стадото досега е регистрирал 7 изядени малки телета от вълците. Николай Стойчев, ловец от Илинденци: „Отглеждам 5 ловни кучета. Грижите и разходите, които се полагат за тях, са неимоверно много и са сериозно перо от семейния бюджет. Най-доброто от тях на 8 години-кьосе барак за лов на диви свине прекрасно познава целия регион, но след гонка не се върна”. Най-доброто куче в района, собственост на Антон Любенов от с. Лиляново, който ловува в дружинката на с. Плоски, благодарение на джипиес системата успява да открие оглозганото си любимо куче, трицветно сръбско гонче, само половин час след началото на гонката. „Внимателно следях движението на кучето след дивата свиня по тракера, когато забелязах, че спира на място и с леко преместване на индикацията Усъмних се. Придвижих се максимално бързо до мястото. Беше късно, изядено изцяло, само главата с каишката още стоеше.”
Сценарият на вълчите екзекуции на ловни кучета е идентичен в Пирин, Огражден и Малешевска планини. Увлечени в гонката, кучетата лесно попадат в капана на хищниците. Разправата е светкавична и фатална. Тенденцията става все по-тревожна.
Един от верните пътища за по-ефективна борба с този хищник е стимулираща парична премия, каквато имаше преди доста години. Решението на проблема е в ръцете на държавните горски стопанства като собственик на дивечовото разнообразие и ловните сдружения по места, особено засегнати от прекаленото присъствие на едрите хищници.
Кузман Петров
Be the first to leave a review.