В петък 40 имена черпят за майката на Богородица, а на трапезата задължително трябва да има…
На 9 декември Света ни църква почита Света Ана – майката на Дева Мария. Св. Анна се смята за покровителка на брака, семейството, майчинството, закрилница на девиците, вдовиците и бременните жени.
Праведните Йоаким и Ана, които светата Църква нарича “богоотци”, живели в Назарет. Йоаким произхождал от Давидовия род, а света Ана – от рода на Аарон. Били много щедри, милосърдни. За себе си изразходвали само една трета от доходите си.
Другата трета жертвали за храма, а последната трета раздавали на бедните. Всекидневна скръб помрачавала живота на тези добри хора: нямали деца. У израилтяните това се считало за голямо нещастие, понеже бездетните родители се лишавали от надеждата да имат за свой потомък очаквания Месия.
На един от големите празници Йоаким дошъл със свои роднини в Йерусалимския храм. Искал да принесе жертва на Бога. Храмът бил препълнен с народ. Застанал Йоаким пред първосвещеника и му открил желанието си. Първосвещеникът започнал да го укоряла, че заради греховете му Бог не го благословил с деца. При това положение той не бил достоен да принася жертва.
По някое време скръбта му обаче станала толкова голяма, че не пожелал да се върне в къщи. Отишъл в пустинята и прекарал в молитва и строг пост 40 дни. Молел се усърдно Бог да се смили над него, да извърши чудо – да стане и той баща, както някога Авраам станал баща в дълбоки старини.
Вестта за тревогата на Йоаким в Йерусалим стигнала в Назарет до Ана. Тя затъгувала дори повече от мъжа си. Считала себе си за причина за бездетството им. И като мъжа си почнала също тъй горещо да се моли на Бога да я дари с рожба.
Веднъж, като работела в градината си, видяла сред клоните на едно лаврово дърво гнездо с малки птиченца. Гледката на това щастливо гнездо я хвърлила в още по-голяма скръб.
– Само аз, Господи – казала тя със сълзи на очи, – съм мъртва и безжизнена. Цялата природа те прославя със своите плодове. Господи, Господи! Ти си дарил на Сара в старините й син. Аз ще Ти принеса роденото от мене в дар, за да бъде благословено в него Твоето милосърдие!
Ана вложила цялата си душа в тая молитва.
И ето – Ангел Господен застанал пред нея и й казал:
-Ано, Ано, твоята молитва е чута. Твоите вопли преминаха облаците. Твоите сълзи капнаха пред Господа. Ти ще родиш благословена дъщеря, заради която ще бъдат благословени всички земни родове. Чрез нея ще бъде дадено спасение на целия свят. Ще я наречеш Мария.
Ана веднага дала обещание, че ако роди дете, ще го даде в служба на Бога.
Преди да сподели своята радост с мъжа си, тя отишла в Йерусалимския храм, за да благодари на Бога и там да повтори своето обещание.
Народът почита деня и като празник на врачките.
Нощта, предхождаща празника, е време на заклинания, прокоби и магии.
През нея магьосници, вещици и врачки най-лесно установяват връзка с дявола, мъртвите и демоните. Те се появяват около огъня като мушици. Затова стопаните палят пред всяка врата огън с тор, ръсят пепел и просо около стопанските постройки.
Момите посаждат пшеница в гърне и топят клонки от вишна или ябълка във вода и ги оставят край огнището. Ако до Нова година пшеницата поникне и клонките се разлистят, момата ще се омъжи през следващата година и то за добър момък.
Поверията твърдят, че в тази нощ черните магии „хващат“. Затова строго се спазват различните забрани: жените не работят нищо, не бива да пипат вълна, за да не се разболеят децата и добитъкът; мъжете не бива да излизат от селото, защото по поляните играят самодивите и видят ли мъж, отвличат го.
Имен ден днес празнуват: Ана, Анна, Ана-Мария, Анабел, Анчето, Ане, Анелия, Анелия, Анелка, Анеля, Анета, Аким, Еким, Яким, Анита, Аница, Аничка, Анка, Анко, Анна, Анушка, Аня, Ачо, Вилиана, Йоаким, Яко, Яна, Яна, Янаки, Янаки, Яначко, Янита, Яница, Янка, Янко, Янчо, Янкул, Януш, Янчул и Яньо.
Празникът обаче върви със специална обредна трапеза, на която присъстват само постни ястия.
Тъй като коледните пости приключват една на 25 декември, празникът трябва да се посрещне без храни от животински произход.
На трапезата задължително трябва да присъства варена царевица, варено жито, баница със зеле, праз с ориз и маслини за здраве особено на бременните жени, защото светицата е покровителка на бременността, раждането и родилните мъки.
Вярва се, че в този ден задължително трябва да се яде жито и царевица, за да бъде плодородна и богата следващата година и посевите да порастат. От житото и царевицата трябва да бъде раздадено, за да имаме по-големи успехи.
Според поверието на този ден бременните жени не трябва да работят, за да родят по-леко. Тези, които са станали майки, също не трябва да се захващат с работа, за да бъдат здрави децата им.
Тъй като света Анна е покровителка и на брака, на днешния ден неомъжените жени могат да гадаят кога ще се омъжат. Те трябва да поставят в гърне, пълно с вода, клонки от вишна или ябълка и ако до Нова година те са покълнали, това е знак за скорошна сватба.
В поверието се казва, че по първия човек, който прекрачва прага на дома, може да се познае каква ще е следващата година. Ако е здрав, годината ще бъде плодородна и обилна, ако е болен – няма да се радваме на богата реколта.
Денят на света Анна се обединява със следващите християнски празници – свети Спиридон, който се чества на 12 декември, и свети пророк Даниил, който се отбелязва на 17 декември.
Трите празника се свързват с женското начало и се празнуват като преход към новия годишен цикъл, заради което се спазват ритуали за плодородие и успех. На свети Спиридон и свети Даниил жените трябва да омесят колаци и да ги раздадат за здраве и благополучие.
Предлагаме ви някои традиционни рецепти за празника.
Варена царевица
Необходими продукти:
– 3-4 кочана царевица
– 3-4 с.л. захар
– ½ ч.ч. смлени орехи – сушени плодове
– няколко супени лъжици мед – по желание
Начин на приготвяне:
Зърната се ронят. Може да се накиснат за час, за да набъбнат. После се варят. Щом изстине се поръсва със захар и мед.
Имамбаялдъ
Необходими съставки: • патладжани – 5 бр. • брашно • олио • лук – 6 глави • моркови – 4 бр, • чушки – 6 бр. • домати – 4 бр. • чесън • дафинов лист • черен пипер • бахар • магданоз
Начин на приготвяне:
Обелете и нарежете патладжаните. Осолете ги и ги оставете да престоят за час, за да изтече горчивият сок. Овалете ги в брашно и яйце и ги изпържете.
В отделен съд изпържете нарязания лук, моркови и пиперки. Добавете топла вода и оставете да поври. След това прибавете дафинов лист, черен пипер, бахар и чесън, скълцан магданоз и домати.
В дълбока тавичка редувайте пласт патладжани и пласт изпържен зелечук. Залейте ястието с 2 ч.ч. вода и 1 ч.ч. олио и го сложете в предварително загрята фурна.
Гарнирайте с резенчета лимон.
Бързи триъгълни банички
Необходими продукти
- 12 фини кори за баница
- 5 бр. яйца
- 200 г сирене (или 100 г извара и 100 г сирене)
- 6 с.л. олио
- бучка масло
- 1 разбито яйце за намазване
Начин на приготвяне:
Сиренето се натрошава и се смесва с яйцата. Всяка от корите се сгъва откъм широката страна на половина и в средата се разстилат около 2 с.л. от сместа. Кората се загръща от двете страни и се получава правоъгълник, който се сгъва на две и после на триъгълник. Триъгълните банички се подреждат в правоъгълна тава с размери 28х38 см намазана с масло.
Олиото се загрява и се сипва по 1 с.л. на две триъгълни банички. Отгоре се намазва с допълнително разбитото яйце (или ако е останала от яйчено-сирената смес) и се пече в предварително загрята фурна на 180-200 С до златисто. След като изстинат, могат да се разрежат на по-малки триъгълници, като хапки. Чудесни са за шведска маса. / jenata.blitz.bg
Be the first to leave a review.