Учениците във Второ ОУ са лишени от полагащите се безплатни закуски, тъпчат се с чипс и кроки
Родители на ученици сигнализираха в редакцията на „Струма“, че от началото на . учебната година децата от 1 -ви до 4-ти клас във II ОУ „Димитър Благоев“ не получават полагащите им се закуски. „Учениците от началните класове имат право на безплатни закуски, а на нашите деца им даваме пари, за да си купят нещо, или им мажем филии от вкъщи, за да не гладуват. Миналата година по време на голямото междучасие им раздаваха кифли или банички от една касетка, който се до- редеше, вземаше, а сега и това го няма“, изрази възмущението си родител.
Вчера репортер на „Струма“ отиде във Второ ОУ по време на голямото междучасие. Повечето малчугани в двора на училището ядяха кроки или чипс, а няколко разопаковаха сандвичи, които си носеха от вкъщи.
„Мама ми намаза две филийки с пастет, защото в училище не ни дават закуски“, сподели второкласничка.
Потърсихме за коментар директора на II ОУ Христо Манчев. Той заяви: „Имаме постъпили две оферти от фирми за доставка на закуски, в момента проучваме пазара. Днес /27.10./ комисия, съставена от гл. учител, заместник директора и гл. счетоводител, ще отвори предложенията и след като изготви доклад за размера на средствата и тяхното разпределение през учебната година утре, ще вземем решение и съответно ще предприемем действия, за да осигурим на всичките ни 280 ученици от 1 -ви до 4-ти клас закуска, която ще бъде подкрепена и с плод. Проблемът е, че отпуснатите средства за храна са крайно недостатъчни и не стигат за цялата учебна година. Миналата година например пуснахме закуските още в началото и до декември месец парите свършиха, затова сега решихме малко да забавим доставките, за да може оптимално да разпределим заложените средства да стигнат до края на учебната година“, мотивира закъснението от близо месец и половина директорът на 2-ро ОУ.
С постановление № 308 на МС от 20.12.2010 г. се урежда осигуряването и разпределението на целеви средства от държавния бюджет за подпомагане храненето на децата от подготвителните групи и на учениците от I до IV клас в държавните и общинските детски градини и училища, като средствата се предоставят за следните дейности: Осигуряване на закуска, мляко, зеленчуци и/или плодове на децата от подготвителните групи в детските градини и училищата, както и на учениците от I до IV клас; Подпомагане на обедното хранене на учениците от I до IV клас в държавните и общинските училища, обхванати в целодневна организация на учебния ден. Въпреки че почти всички директори на училища в Благоевград признаха, че с наличните средства могат да осигурят кифли и миленки на учениците си само за няколко месеца, те са намерили начин да не лишават подрасващите от закуски.
От Седмо СОУ разкриха: „Отпуснати са по 72 лв. на ученик за цялата учебна година. Ние сме направили разценка и сме се договорили с фирмата да ни осигурява закуска от по 0.60 лв. на дете. Имало е случаи, в които буквално сме се пазарили с доставчиците, докато се вместим в тази сума, знаете каква е реалната цена на една баничка например. На практика отпуснатите средства стигат за няколко месеца и след това, ако не се намерят пари, децата не могат получат закуски. Това е и причината някои училища да предпочитат раздаването на закуски да започне на по-късен етап. Ние например миналата година преразпределихме средства от бюджета на училището, за да могат учениците да имат закуска през цялата година. Сега след няколко месеца пак ще се изправим пред същия проблем, но ще търсим решение“, казаха от ръководството на 7-мо СОУ.
В 3-то 0У и 5-то СОУ в Благоевград учениците от 1 -ви до 4-ти клас по време на голямото междучасие получават плодове. „След направена калкулация от 0.49 лв. на ден сме изчислили, че отпуснатите ни средства ще ни стигнат за цялата година. Даваме на учениците предимно банани, портокали и ябълки“, споделиха от 5-то СОУ.
В СОИЧЕ пък 231 деца от 1- ви до 4-ти клас освен закуска получават и плод. „Парите действително не стигат, но правим всичко възможно, за да не лишаваме децата. Миналата година сме доплатили за закуски от бюджета си 7000 лв. От началото на януари до септември изразходваната сума е 10 166 лв. Сега, в началото на учебната година, пак сме сключили договор с фирма при разбивка от 0.60 лв. на ученик“, каза директорката Катя Марчева.
Вестник „Струма“
Be the first to leave a review.