Гешев: Проблемите в пътната безопасност се дължат на безхаберие (СНИМКИ/ВИДЕО)
„Българските граждани не заслужават това, което им се случва в сегмента престъпност, касаещ пътно-транспортните произшествия и пътния травматизъм, защото това може до някаква степен да бъде избегнато и да бъдат подобрени резултатите в тази насока и тези лоши резултати, това че сме водещи в Европа в поредната негативна класация се дължи до голяма степен на липсата на взаимодействие между институциите и затова, че този проблем, който очерта г-н Милчев, проблемите тук в голяма част се дължат на хубавата българска дума безхаберие. Просто никой не го интересува тази тема“, каза главният прокурор Иван Гешев.
„Има законодателни пропуски, доста сериозни“, допълни Гешев.
„За нас е изключително важно е да има диалог между институциите и те да си взаимодействат в името на българските граждани и затова многократно съм казвал единственият противник на прокуратурата е престъпността“, категоричен бе главният прокурор.
„Този проблем, изключително сериозен за българските граждани, да го обозначим като сериозни проблеми с пътната безопасност, в голямата си част, според мен, при едно добро взаимодействие между институциите, при координация между тях, при разбиране на проблема, при привличане на различни неправителствени организации и експерти, в голямата си част, може да бъде овладян, в някакви не мога да ги определя като приемливи граници, но в средните европейски показатели и стандарти“, допълни Гешев.
Освен пътната обстановка, която влияе върху пътния травматизъм, Гешев изтъкна и проблема с връчването на наказателни постановления при констатирани нарушения.
„Приветствам тази инициатива. За разлика от другите видове престъпност, тук проблемите могат да бъдат решени лесно, не лесно, но могат да бъдат решени с повече усилия, с взаимодействие и с ясна визия какво целим и коя институция какво прави, и със желание това да се реши. Аз знам, че през годините, по-лесно е нищо да не се прави. Тази ситуация, да сме водещи в Европа и да загиват постоянно и да се осакатяват български граждани, не само български. Българските граждани не го заслужават, защото те ни плащат заплатите на всички нас и искат резултати“, обяви Гешев.
„Прави впечатление, че броят на издадените наказателни постановления, във връзка с разпореждания, които са 47 000, са само 2. Наказателни постановления по отношение на местни органи, тогава, когато не са предприели действия за обезопасяване на път, който е тяхна отговорност. Броят на издадените наказателни постановления в периода, който се разглежда, от 2019 година до 23 август тази година, е 683 626 броя. Броят на невръчените наказателни постановления за същия период 36 568 броя. Броят на такива, с изтекла абсолютна давност 2584 броя. Брой на водачите, на които не са връчени повече от 3 наказателни постановления 29 873 броя. Това е статистиката, която ни е предоставена от МВР“, каза Десислава Пиронева, зам.-главен прокурор и ръководител на Върховната административна прокуратура.
Пътната безопасност е елемент от националната сигурност. Повече от десет години сме най-опасната страна за движение в ЕС с малки изключения, има заплаха за националната ни сигурност, заяви Милчев.
Институциите не си говорят помежду си и жертва сме хората, които се движим по тези пътища, допълни Богдан Милчев.
След тежките катастрофи от последните месеци експерти по пътна безопасност и главният прокурор, ще обсъждат мерки, с които да се сложи край на войната по пътищата.
На срещата, организирана от Института за пътна безопасност, се очаква да бъдат представени резултатите от действията на институциите до момента и какво следва оттук нататък.
Във вторник станаха две тежки катастрофи на автомагистрала „Тракия”. При тях двама души бяха ранени.
Be the first to leave a review.