Какво е Солун за Българите?

КАКВО Е СОЛУН ЗА БЪЛГАРИТЕ

Солун е град, в който много често по улиците, в магазините, кафенетата, плажовете ще чуем българска реч. Но колко са хората, които се замислят, че в космополитния някога Солун, който днес е изцяло гърцизиран, в 9 век са се родили създателите на нашата писменост св. св. Кирил и Методий, а в края на 19 век, според изследователя Васил Кънчов, са живеели 118 000 души, от които 55 000 евреи, 26 000 турци, 16 000 гърци, 10 000 българи, 2500 цигани и 8500 други. Селата на север от града са били изцяло български.
За българите в Македония Солун е естествен и най-важен културно-обществен, търговски и политически център. Те имат своя община; тук действат български мъжка, търговска и девическа гимназии; има четири печатници, книжарници; функционират театрални и музикални трупи, художествена галерия; създадена е българска болница. В Солун е била съсредоточена най-заможната част от българското съсловие – имало е 20 кантори. Работели няколко фабрики на български собственици, застрахователни дружества, банкерски къщи, бюро за прехвърляне на емигранти към Новия свят…
Българите в Солун имат силно изявено национално самосъзнание и не случайно те са носители на онзи дух, без който не би могло да се случи най-важното събитие в македонската революционна борба – създаването през 1893 г. на Вътрешната македоно-одринска революционна организация от д-р Христо Татарчев, Даме Груев, Иван Хаджиниколов, Петър Попарсов, Христо Батанджиев и Андон Димитров; не би прогърмял и саможертвеният подвиг на Солунските атентатори… В този град, в Солунската мъжка гимназия покълва идеята за самообричане в душите на бъдещите титани на македонската революция Гоце Делчев и Борис Сарафов… Тук учи и най-големият български журналист в 20 век, издателят и редакторът на в. „Зора“ Данаил Крапчев…
Пред Бялата кула (Беяз куле), най-атрактивната забележителност за туристите, мнозина си правят снимки. Но колцина знаят, че дебелите й каменни стени са поглъщали стенанията на инквизираните тук затворници български революционери и противници на османската власт, като някои са загубили живота си…(Сред тях е и братът на баба ми Георги Гюрнев от с. Балдево, осъден на 101 години затвор…).
Българи, преди да тръгнете за Солун, припомнете си тези странички от историята, за да не се движите сред туристическата маса като чужденци, а да имате самочувствието, че българите са имали достойно присъствие в този град и тази земя…

________
Из книгата на писателя Цанко Серафимов”РЕЧНИК НА ПРИЗНАНИЯТА за моето българско време или щрихи към македонската орис“. ИК „Орбел“, С. 2016

Започнете да пишете и натиснете Enter за търсене