С курбан за здрава българи и българомохамедани отбелязаха на обща трапеза в Скребатно храмовия празник Св. Петка
В гърменското село Скребатно българи и българомохамедани отбелязаха заедно храмовия празник на църквата „Св. Петка“ с курбан за здраве. Тържествената литургия беше отслужена от отец Иван от с. Огняново, който освети и казаните с вкусния курбан. Всяка година на този ‘ден жителите на малкото селце, по-голямата част от които са българомохамедани, се събират на божието място. Независимо от своя етнос и религия, те са задружни и празнуват заедно празниците както от българската, така и от мюсюлманската религия. За вкусните гозби тази година се е погрижил дядо Арсо Тиров, който е мюсюлманин, но с радост се е включил в приготовлението на курбана, а за дружбата между жителите на Скребатно сподели:
„Аз съм мюсюлманин, но тук няма разлика между българи и мюсюлмани. Няма омраза, всички живеем задружно и си помагаме с каквото можем. Ние почитаме християнските празници, а те нашите. Напук на политиците, които се опитват да ни разединят, ние се обединяваме. Хората виждат, че от тях нищо не става“, каза дядо Арсо, когато всички почитат като готвач на Скребатно. Старецът, които щедро раздава рецепти на всички булки от селото, решили да изненадат съпруга с някоя по-завъртяна манджа, направи показно по сръчност и успя да сготви за няколко часа 4 казана курбана за съселяните си и гостите им, дошли на храмовия празник на църквата „Св. Петка“. Въпреки сговорчивостта си дядото обаче отказа да съобщи имената на 2-3 необичайни подправки в чорбата, брани по баирите около селото, и остави всички да се дивят на чудния вкус.
Храмовият празник на църквата „Св. Петка“ се е празнувал допреди 70 години, но през годините в селото са останали много малко християни и честванията спрели. Преди пет години с помощта на мюсюлманското население отново били възкресени.
„Когато решихме да възобновим празника, се обърнахме към мюсюлманите , разказа организаторката на празника Димитрия Христова от Скребатно и допълни: „Те винаги ни помагат, защото много трудно се организира такъв празник. Света Петка е символ на доброта, себеотдаване, любов, това е нещото, което събира християни и мюсюлмани. Тяхното разбирателство е най-хубавото нещо, което се случва в селото , каза Д. Христова. Жената разказа още, че преди години са отнети камбаните от камбанарията на църквата и благодарение именно на мюсюлманите, които организирали жива верига около храма, посегателствата са спрени.
Сред гостите имаше жени от Благоевград и Бачево, които също не пропускат храмовия празник и винаги са посрещани с любов от местните хора.
„Единствено тук може да се види как един празник обединява хора от различни етноси. Тук се чувстваме прекрасно, защото има топлота и приемственост между етносите, която не се вижда често. Тук има любов и разбиране между хората“, каза Райна Самарджиева от Бачево.
Не само гостите, но и местните хора признават, че никога не са се делили ,Аз съм на 7П години“,,каза Наталия и допълни: „Хубавият празник не дели хората на религии, той е хубав за всички“, каза възрастната жена.
Празникът приключи с богата трапеза в Клуба на пенсионера в селото, където всички си хапнаха от вкусния курбан и си пожелаха много здраве.
Вестник „Струма“
Be the first to leave a review.