Едва 27 от общо 2055-има украинци в Благоевградска област започнали работа чрез бюрата по труда
Само 27 украински граждани, заселили се в Благоевградска област заради военните действия в страната им, са започнали работа със съдействието на Бюрото по труда. Най-много от тях са в хотелиерския и ресторантьорския бранш, предимно в Банско, а няколко жени са ангажирани в шивашката промишленост и производството на фармацевтични продукти. Освен заплати от този месец те ще получават от държавата и по 356 лева месечно за режийни.
Според шефката на Регионалната служба по заетостта в Благоевград Станислава Поповска колегите й в региона до момента са консултирали 304-ма украинци, от които 142-ма са попълнили анкетна карта какво е образованието им и какво биха могли да работят. Насочени за подбор от страна на работодателите са 61 украински граждани. В същото време на територията на област Благоевград 60 работодатели са обявили общо 328 свободни работни места, включително и за украински граждани, но няма желаещи.
27-те, започнали работа, са нищожен брой на фона на статистиката, според която в момента в региона са настанени 2055-има украинци. Най-много са в Банско – 1400, следващата по многочисленост група е благоевградската – 216 души, и разложката – 200.
Общо 29 са частните хотели и общинските и държавни бази в областта, които отвориха вратите за бежанците от Украйна и след 1 юни. От тази дата държавата прекрати помощта от 40 лв. на ден за украинец и стартира новата хуманитарна програма, по която до 31 август ще плаща по 15 лв. без ДДС на човек за легло и храна или 10 лв. без ДДС само за легло.
Най-много места за настаняване има в община Банско – 16 са хотелите, апартаментните комплекси, къщите за гости и туристическа спалня „Еделвайс“, които продължават да подслоняват украинци срещу заплащане.
От Благоевград в Националния регистър са включени само хотелите „Феникс“ и „Сити“ и хостел „Атлас“. За настанените в социалните жилища украинци държавата е отказала да плаща, защото общината им предложи подслон безвъзмездно, а и блоковете не са юридическо лице, за да могат да поемат външно финансиране, предположи кметът на Благоевград Илко Стоянов.
С по един хотел в регистъра са включени Гоце Делчев, Добринище, гърменското с. Марчево, Сандански, с. Рожен и Петрич, а с два – санданското с. Поленица.
Be the first to leave a review.