Банската иконописна школа се представя във Виена

Шедьоври от Банската иконописна школа ще бъдат изложени във Виена за Великден.

Експозицията е под надслов „Багри на вярата” и ще бъде открита на 12-и април. В откриването ще участва и българският хор „Кирил и Методий” към Българската културно-просветна организация.

Изложбата е посветена на 300-годишнината от рождението на Паисий Хилендарски и 260 години от написването на „История Славянобългарская“.

Експозицията ще остане поне един месец във Виена.

Иконописната школа от Банско е едно от най-ярките явления в историята на българската култура през XVIII – XIX в. Представителите й влияят плодотворно върху прогресивните изменения в художественото мислене през Възраждането.

Значим фактор са връзките с Атон и Рилския манастир, но разрасналите се търговски контакти с културни центрове в Западна Европа, закономерно довеждат и до подем в духовния живот.

Основателят й Тома Вишанов (Молера – от немски Maler) е силно повлиян от барока и рококо. Той омекотява грубата звучност и фактурност на боята и за първи път в българската живопис поставя въпроса за изменението на цвета във въздуха и пространството. Иконите му в края на XVIII и началото на XIX в. са характерни с ярки образи, озарени от вътрешно сияние, красиви ракурси и барокови арабески, нежни живописни хармонии и реалистични изображения.

Четири поколения Молерови и още няколко изтъкнати художника – Михалко Голев, Димитър Сирлещов, Иван Костов Терзиев и др. отправят значими духовни послания, а иконите им са запазена културна марка в България и извън нея.

Започнете да пишете и натиснете Enter за търсене