Седмица на морето у нас по-скъпа с 200 лв. това лято заради ток и горива
С около 300 лева по-скъпо ще излезе тази година седмица на морето у нас. Причина са по-високите цени на ток и горива. Заради тях хотелиери вдигат цените на пакетите за почивка, а автобусните превозвачи – тези на билетите.
От “Юнион Ивкони” – едно от големите транспортни фирми, заявиха, че увеличението ще е между 5 и 50% за отделните линии. Същото се отнася и за автобусите на “Груп плюс” и “Етап Адресс”. Георги Атанасов, управител на “Транспект”, която държи трите бранда, заяви, че решенията се вземат от борда на директорите, който вероятно ще се произнесе тази седмица.
След това следва етап на одобряване на промяната от общините, което можело да стане след още една седмица. Така че увеличението на цената на техните билети се очаква към средата на месеца.
Мотивът за поскъпването е, че разходите са се увеличили с 60%, а последното увеличение е било през 2013-2014 г.
Собственикът на “Биомет” Ваньо Алексиев заяви, че вероятно неговата фирма също ще увеличи цените, макар и засега минимално. За по-дългите линии например това щяло да е с 1 лев, което прави 3-4%. С автобусите на тази компания сега пътуването до Варна струва в едната посока 32 лв., а до Силистра 27 лв.
Миролюб Столарски – собственик на “Карат-С”, заяви, че само
горивата са се
увеличили с 62%,
той обаче ще преглежда договорите с общините, за да се прецени дали може да се увеличава цената на превоза по линиите, които фирмата му е спечелила.
Сигнал за предстоящото поскъпване на пътуването с автобус даде в неделя Магдалена Милтенова – председател на Конфедерацията на автобусните превозвачи. Тъкмо тя заяви, че общото увеличение ще е към 50%, но ще се прави на няколко етапа.
Освен превоза до морето по-скъпо това лято ще струва и самият престой. Причината е, че хотелиерите плащат с около 60-80% по-скъп ток, отколкото миналото лято, защото скокът му на борсата започна в самия край на активния сезон миналата година.
Те не могат да си позволят да вдигнат цените на туристическите пакети за чуждите гости, защото са калкулирани още в края на миналото лято и са влезли в каталозите на туроператорите – ако ги вдигнат, ще последват откази. Затова са принудени да оскъпят нощувката за хората, които не са организирани туристи, т.е. предимно за българските гости.
Ориентировъчно
нощувката
с храната
ще струват
около
10-15%
по-скъпо
в сравнение с миналото лято.
В момента обаче все още могат да се правят ранни резервации, които са на цените, на които миналото лято се почиваше в разгара на сезона.
Ако например семейство с две деца предплати в момента нощувка в 4-звезден хотел в Царево за разгара на лятото – юли или август, това ще му струва по 246 лв. за ол инклузив. Ако плати при старта на сезона, цената ще е вече 279 лв. Разликата е около 200 лева за седмица, колкото е горе-долу поскъпването на нощувката в сравнение с миналото лято.
Това са обаче сметки, които са правени при сега действащите цени на горивата, тока и природния газ. Ако ескалацията им продължи, няма друг изход освен по-голямо поскъпване, защото нощувките на неорганизираните туристи са единственото нещо, в което хотелиерите може да си позволят да са гъвкави. Останалите гости са си предплатили, по-точно турепораторите са купили нощувките на едро и няма да се съгласят да доплащат.
Към цената за туристически пакети трябва да се добавят и разходите за път, ако се пътува със собствен транспорт. Ако за база се вземе среден разход от 10 литра гориво на 100 километра път, то това означава, че пътят до морето ще е по-скъп с близо 50 лева в сравнение с миналата година.
Защото в момента дизелът е 2,80-2,90 лева за литър, а през миналата година цената му бе под 2 лева.
Почивките на българите в съседни държгави държави също са под въпрос горивата. Няколко туристически агенции, които организират летувания в Гърция и Турция и превозват клиентите си с автобуси, заявиха, че се чудят какво да правят с транспортните си разходи. Цените на тези туристически пакети са правени още през септември м.г., когато са договорили с автобусни фирми превози, смятани при цена на дизела 2 лева за литър с ДДС. Това са цени с отстъпка и на едро. Най-малкото разликата в цената на превоза ще е поне 20% спрямо сегашните котировки на горивата.
“Аз лично обмислям дали да не сложа
такса “гориво”
върху стойността
на екскурзиите,
защото иначе сметката ми не излиза. Все още съм на етапа да преглеждам нашите общи условия, за да видя дали това ще е възможно за предплатените екскурзии, но не виждам друг начин”, каза за “24 часа” Доброслав Илиев, управител на една от големите туристически агенции у нас. Агенцията по неговите думи е продала немалко екскурзии и почивки в Санторини, Корфу, Левкада и в Турция. До гръцките острови се пътува с автобус и с ферибот.
По-малки агенции дори временно са спрели да продават пакети за лятото, очевидно пресмятат какво да правят.
Be the first to leave a review.