Намалили сме наполовина консумацията на хляб
Драстичен спад в потреблението на хляб отчитат производители. До 40-50% по-малко самуни и други хлебни изделия се купуват в Добруджа, твърдят от фурните.
Най-малките едва издържат на кризата, има опасност от фалити, предупреждават хлебари, пише „Стандарт“. „Надеждата ни е с края на отпускарския сезон и започването на учебната година продажбите да се вдигнат“, каза за „Стандарт“ шефът на браншовата структура на хлебопроизводителите и сладкарите в Добрич Тошко Няголов.
„В момента ситуацията е много тежка. Буквално сме на ръба. Малките фурни може и да не издържат и да фалират. Не знаем и с каква цена и качество ще е житото от новата реколта, защото мелниците все още предлагат брашно от старата.
Цената на най-масовото тип 500 е 720 лв. за тон“, каза Няголов. Той допуска, че може наесен да се наложи да се повишат цените на насъщния, най-малкото заради увеличението на електроенергията. „През юли имаше едно сериозно вдигане на тока за бизнеса от 7 на сто, а от октомври се очаква да е повече“, казва още Няголов.
В същото време стопаните в Добруджа, които вече прибраха пшеницата в хамбарите, твърдят, че в момента търговия почти няма. Сделките били единични. Износът, за който се купувало и българско зърно, сега бил само на пшеница от Русия. Земеделците се притесняват и от ниските изкупни цени на слънчогледа преди да започне жътвата на маслодайната култура.
В момента търговците предлагали 500 лв. за тон франко пристанище, което според стопаните е много ниска цена, каквато от 10 години досега не е имало. Миналата година стартовата цена на слънчогледа бе 600 лева за тон. Земеделците в Добричко разчитат да компенсират големите разходи по пшеницата и тежката жътва най-вече с реколтата от царевица, чието прибиране също предстои. Заради пролетните валежи се очакват много добри добиви.
actualno.com
Be the first to leave a review.