Благовец „измита“ шумно зимата и поканва пролетта
Един от най-ярките празници в региона на Брежани,
който „измита“ зимата, прогонва змиите и приветства пролетното събуждане, е Благовец.
Благовец е празник на границата на митичното, мистичното и религиозното. Отбелязва се винаги на 25 март. На този ден Архангел Гавраил се явява на Дева Мария и й донася благата вест, че тя ще роди Спасителя на човечеството, сина Божий Иисус Христос: „Радвай се благодатна, Господ е с тебе! Радвай се, Невесто неневестна.“
От този ден започва нова ера в живота на човечеството – с нови ценности и богат духовен живот.
Това е благата вест за цялото човечество и празник на всички майки. Благовец носи в себе си много предхристиянски пластове, вплел в своите обреди и заклинания фолклор, мистика и религия.
Благовец е новото добро начало, ЗАЧЕВАНЕТО.
На този ден цялата земя празнува – и природата, и хората. Благата вест пълни душите на всички с надежда за спасението на човечеството и праведен живот.
ДОБРИТЕ ДУМИ, изречени на този ден, имат магическо въздействие – те сближават хората. Това е най-красивото послание на празника. За това хората в региона на Брежани се поздравяват с празника и си пожелават хубав ден, за да бъде благодатна годината.
Но окончателното пролетно пробуждане на природата, с идването на птиците, се събуждат и излизат змиите и гущерите, самодивите и змейовете, самовилите, които хората от региона на Брежани свързват с пролетните вихрушки – реални и мистични създания, някои добри, други страшни и лукави. За да се справят с тази пролетна вакханалия, хората са изработили правила и ритуали, и вярвали, че спазването им ще им помогне да подредят нещата и да предотвратят пакостите, които лошите създания могат да им причинят – това са правила и ритуали, свързани с предстоящата земеделска година и благополучието у дома, както и такива, които държат на разстояние злите сили.
В региона на Брежани на този ден стопанката на къщата става рано, за да омеси сладка питка, намазана с мед, на масата е сложила шекер(захар) на бучки, варено сладко цвекло. Тя събужда всички в къщата, преди изгрев слънце, за да бъде богата годината.
Всички хапват по нещо сладко, за да е БЛАГА и здрава годината. Не трябва да се излиза гладен от вкъщи. Всички слагат по една в джоба си, за да не ги закука кукувичката.
Народните поверия гласят, че на Благовещение кукувицата се чува за първи път и това е знак, че пролетта е настъпила. В региона на Брежани всички на Благовец излизат навън с паричка в джоба, за да не ги „закука кукувичката“, да не ги прокълне!. Когато носят паричка, кукувичката нарича: – Да си жив и здрав, догодина пак да имаш паричка!
Раждането на пролетта и идването на птиците, песента на кукувичката, обредите и наричанията са предпоставка и за създаване на песни:
Кукувица кука
на зелена бука.
Дай, Боже, лето
да цръкаме млеко
в калени паници,
с дръвени лъжици!
(записана от Райна Гюрова)
Стопанката и младите жени в къщата ИЗМИТАТ двора, армана – там, където се вършее житото, и събират боклука на едно място. МЕТЕНЕТО е ритуално – това е пролетното почистване, да се започне на чисто, да се изнесат боклуците, да се ИЗМЕТЕ зимата. След което се запалва обреден огън като искрено се вярва, че огънят и димът изгарят вредните насекоми – бълхите и дървениците, влечугите и всички вредни за нивата и домашните животни.
ОБРЕДНИЯТ ОГЪН предпазва, пречиства и подготвя – за плодородието през лятото и есента.
С помощта на маши, ръжени и други железни предмети, преминали през огъня – с лопата и маша, стопанката произвежда силен шум и признася заклинателните формули:
– Бегайте, змии и гущери, Благовец е дошел! Бегайте, змии и гущери, Благовец е дошел! Бегайте, змии и гущери, Благовец е дошел!
Това е любимият ритуал за децата, които се включват активно във вдигането на шум, за да изплашат влечугите.
В региона на Брежани, освен обредният огън, се запалва на три места в двора тор, който произвеждал очистителен дим, с което местните вярвали, че прогонват злите сили.
Огънят се прескача от всички и по възможност се опърлят краката, за да не ги хапят змиите.
„Благовец за моето семейство беше голем, годиначен празник. – разказва Катя Лулейска от с. Ракитна. – Мойта майка приготвяше още предишната вечер подсладена питка. Намаже я с мед. Облече най-новата си носия, тури цръвената забрадка, накичи се с китка и отиваше в цръквата – там тя раздаваше част от питката. Като се прибере – тури на печката да се свари подсладено житце, боб с чеканье. Щом станехме децата, след благото, ни даваше и по едно „чешме чесън“ – да изгориме лошотиите, да бегат гяволите, против уроки. След това метеше двора, дрънкахме с машите, наричахме да бегат змиите и гущерите…“
На празника в региона на Брежани не се работи, не меси хляб, „че ще се свие змия на него“, жените не шият, не бродират, не тъкат, не плетат „да не ги дупчат змиите“, не се влачи въжето, защото змията „ке се провлачи“.
Вярвало се, че на Благовец и най-силната отрова губи своята сила.
Ритуално се засаждат първите зеленчуци и присаждат плодните дръвчета, за да са „благи“, „плашат“ овошките, които не дават плод, защото засаденото на този ден винаги се прихваща и дава добра реколтата.
Пчеларите отварят кошерите и пускат пчелите, за да събират сладък мед, бележат се агнета и ярета, защото се вярва, че по-малко ще ги боли.
Пробиват се ушите на момиченцата, за да им сложат обички, защото на този ден раните зарастват много бързо. В дупките на ушичките се промушва копринен конец, за дезинфекция ушичките се търкат с коприва.
Този ден е толкова натоварен с очаквания да се случват чудеса, че даже иманярите се надяват да намерят имане и излизат да го търсят. А когато хората вярват в чудеса, понякога се сбъдват.
На обредната трапеза присъстват: боб с чекане, трианки, зелени зеленчуци като символ на настъпващата пролет – супа от коприва или лапад, баница с пресен лук. Трапезата е скромна, но настроението е приповдигнато, цялото семейство е участвало в обредния театър, змиите и гущерите са прогонени, пролетта чука на вратата.
И днес ритуалите се изпълняват, прави се пролетното почистване на двора и къщата, прогонванет се змиите и гущерите, изпълнява се забраната за домашна работа, свързана с остри предмети, дупчат се ушичките на момиченцата, всички хапват по нещо сладко, в джоба имат паричка – за да не ги „закука кукувичката, на трапезата присъстват зелените ястия.
Най-важното хората вярват, че ДОБРИТЕ И БЛАГИ ДУМИ, изречени на Благовец, имат магическо въздействие. Това е и най-красивото послание на празника.
Да прогоним злото и посрещнем пролетта:
- БЕГАЙТЕ, ЗМИИ И ГУЩЕРИ, БЛАГОВЕЦ Е ДОШЕЛ!
Сдружение „Хора и традициции“ обследва Благовец и още седем автентични традиции по проект „Обредна култура от региона на Брежани – наследство и съвременност“ на Национален фонд „Култура“ . С благодарност на живите съкровища на Брежани Райна Гюрова и Катя Лулейска.
Be the first to leave a review.