Горските ягоди – хитът това лято в Рибново
Рамзи Хатип от Рибново, който от тази година е дипломиран математик и компютърен специалист, използва всяка свободна минута да се любува на красивата природа край родното си село
Освен гъбите, хитът това лято в гърменското село Рибново са горските ягоди.
Десетки семейства в свободното си време масово берат берат дребните плодове, които местните наричат „зуници”.
С тях сръчните домакини приготвят невероятно вкусно и дъхаво сладко, сиропи, компоти и други вкусотии за дългите зимни дни.
„Планината е много щедра към нас – не само с красотата си, но и с билките, всякакви плодове и гъби, с които си приготвяме зимнина и допълнително изкарваме по някой лев“, споделя заклетият планинар и ценител на природата Рамзи Хатип, който от тази година е дипломиран математик и компютърен специалист.
Той е категоричен, че иска да се реализира в родното си село като учител и че гурбетът в чужбина за него не представлява съблазън.
Младежът разказва, че използва всяка свободна минута да се любува на красивата природа край родното си село, за която казва, че е уникална и много щедра към местните жители.
Летният хит в Рибново – горските ягоди, вече зреят и са готови за бране. Хората от селото чакат с нетърпение да узреят и боровинките, от продажбата на които да подпомогнат семейните си бюджети.
„Има много горски ягоди, но брането им става бавно и трудно, защото плодчетата са дребни и всяко се откъсва поотделно. Поне моето семейство не ползва за брането на този уникален горски плод така наречените „гребла“, за да не съсипваме ягодите и самата им коренова система„, обяснява Рамзи Хатип.
За да е спорна беритбата на горските ягоди, се организират цели фамилии, които за ден-два набират достатъчни количества за консервиране.
Освен горски ягоди и боровинки, рибанци пълнят мазетата си и с консервирани и сушени гъби. „Планината ни дава всичко необходимо – и храна, и вода, и дървесина, и паша за животните, и какво ли още не, но не съм сигурен, че ние, хората, й се отблагодаряваме подобаващо. Не я пазим достатъчно и когато се възползваме от нейната щедрост, понякога забравяме, че има и следваща година, през която също ще разчитаме на безплатните й богатства“, коментира още младият природолюбител.
Той признава, че почти всеки ден с раница и фотоапарат посвещава по няколко часа, за да се любува и радва на природата и нейните дарове за хората.
12 лева за килограм първо качество е изкупната цена на манатарките тази година в Гоцеделчевския регион. Гъбарите се оплакват, че това лято гъбите са по-малко, а тези с по-добро качество се срещат по-рядко.
Второто качество, което е най-масово, се плаща по 4 лева за килограм, а третото струва един лев, съобщиха гъбари от Неврокопско.
Пунктове за изкупуване на гъби, предназначени предимно за консервната промишленост, има във всички големи планински села, като Рибново, Брезница, Кочан и много други населени места в четирите общини в региона – Гоце Делчев, Хаджидимово, Сатовча и Гърмен.
infomreja.bg
Be the first to leave a review.