Малък Сечко беше месец на трезвеността
Нещо красиво, ново, приятно бе учредяването на младежко движение за трезвеност някога у нас.
Безумни строители на демократична държава заедно с мръсната вода изхвърлиха и половината думи от речника на звучния майчин език като: народна просвета, народна култура, народен учител, народна младеж, народно читалище, седянка, попрелка…
Новите строители загробиха всички словосъчетания свързани с народа, в т.ч. и младежкото движение за трезвеност и култура.
Като модерна, благозвучна форма за общуване трезвеността се появи по време на световните и граждански войни, по време на Белия и Червения терор в Сарай бей, Медковец, Лом и Огоста.
По онова време прекрачих прага на училището в родното Либяхово (Илинден), Неврокопско. Посрещна ме младият учител Пандо Воденов, съученикът на Никола Вапцаров и Антон Попов. От него, от Воденов, научихме за Асен Златаров, за първите стъпки на трезвеността из Аспарухова България.
Майка ми – баба Велика и стрина Ангелина с черни кърпи забрадени, вдовици от Белия терор благославяха словата на учителя.
Завърших селското училище като трезвеник. Грабнах тежкия плуг на татко, започнах да браздя нашите и чужди ниви. Почивните дни прекарвах в народното читалище „Петър Сарафов” в селото. По седенките ходех, при момите, които бяха абсолютни трезвенички.
Като потомък на ветерани от войните бях добър орач, и на фронта бях, и на Парада на победата бях.
След войната в народната гимназия „Яне Сандански” във всеки клас имахме кръжок по трезвеност и „Бъди готов за отбрана”.
Младежките звена бяха стимулирани от Васил Урдев – началник отдел просвета и Георги Бекяров – секретар на Отечествения фронт в околията.
Съюзът на народната младеж и училищния комитет ръководеха съревнованието между учебните звена, излъчваха първенците на общинско ниво, окръжно и национално.
В съревнованието за трезвеност нашата гимназия е завоювала национални празненства, развявала е национални знамена.
Най-изявени младежки деятели бяха Иванка Терзиева, Иван Цирков, Лидия Зла-тарева, Димитър Стоев, Райна Стоева от Огняново, Веска Караколева от Сатовча…
Хорът на трезвениците в гимназията бе ангелогласен. Пееше наши, руски, ис-пански песни и химна на световната федеративна младеж, както в гимназията, така и на общоградски тържества и по младежките бригади из цялата страна.
Средношколската младеж в Неврокоп никога не се е изявявала така спонтанна, красива, в отлична строева стъпка и песен, както в годините след Отечествената война през 1944 – 1945 година в похода за повече трезвеност в семействата и обществото.
Днес 75 години след Отечествената война моята страна е превърната в световен център на наркотрафик и безумно погазване на ценностите, завещани ни от дедите. Този център суши потомците на физическата и духовна енергия за млади, възрастни и стари. От този център на духовен мрак можем да се отървем като народ, ако възродим завета на Асен Златаров, ако възстановим мрежата с просветни звена от кръжоци в училищата, ако отново превърнем Малък Сечко в месец на трезвеността, ако възродим вестник „Трезвеност”.
Младежкото движение за трезвеност след Отечествената война се доказа като могъщ фактор в борбата с пороците. Сред този поток от пороци и нихилизъм отново е дошъл реда на младите академици, на потомството на Асен Златаров да възроди движението за трезвеност и родолюбие, да изринем авгиевите конюшни, нови хоризонти да открием за потомството ни.
Всички членове и потомци от Съюзът на ветераните от войните на България, всички хора от браздите и трезвениците някога ще бъдем заедно с академичната младеж днес в похода към мъдростта…
Убедени сме, че учащата и трудова младеж отново ще прегърне идеята на професор Асен Златаров, ще й помогнем веднъж завинаги да се отърси от отровната плесен по земята и обществото.
За ветераните от войните месец февруари винаги е бил месец на трезвеността. Такъв ще бъде и през новата 2020 година.
Очакваме младите академици, за да им предадем щафетата на трезвеността.
Ваш дядо
Борис Гърнев
от дом „Илинден” в с. Бойково, Пловдивско, ветеран от войните, браздите и трезвениците
Вестник “ Топ Преса „
Be the first to leave a review.