Жителите на Кресна и Струмяни: Не ни взимайте аптеките!!!
Какви неудобства създава въвеждането на системата по верификация на лекарствата и с какви трудности се сблъскват в аптеките в малките общини?
Жителите на общините Кресна и Струмяни се опасяват, че при закриване на аптеките ще бъдат ощетени по отношение на достъпа до лекарства и здравни грижи.
В Кресна има само една аптека и тя обслужва населението както в града, така и от селата на общината. Това е единствената аптека в двете общини – Кресна и Струмяни, която работи със здравната каса.
Фармацевтът Надежда Димитрова сподели за неудобствата и усложненията, с които се сблъсква относно изисквания на здравната каса и въвеждането на системата по верификация на лекарствата.
Много възрастни хора от селата в община Кресна пътуват до града, за да си закупят нужните лекарства. Считат, че ако тази аптека бъде закрита, закупването на лекарства ще се оскъпи, защото ще се налага да пътуват до Благоевград или Сандански. На това мнение е и Спаска, която пътува от село Горна Брезница, за да купи лекарствата както на себе си, така и на други жители от селото.
Жителите на селата в община Кресна разчитат на единствената аптека в града, за да си осигурят лекарствата заплащани от Националната здравноосигурителна каса.
В съседната община Струмяни има аптека и аптечен пункт. В село Струмяни аптеката работи без договор със здравната каса. Фармацевтът Мариана Иванова, която обслужва жителите, е скептична относно достъпа до лекарства и признава, че тенденцията е аптеките в малките населени места да се закриват.
В другото голямо село в община Струмяни- Микрево няма аптека, а комбиниран здравен и аптечен пункт.
Местните разчитат на личния лекар д-р Явор Павлов. Не е леко положението със здравните услуги в малките населени места, сподели той и изказа проблемите с въвеждането на системата по верификация на лекарствата.
„Практически се усложнява и забавя работата на малките структури като аптечен пункт или малките аптеки, защото те трябва да се снабдят с допълнителен софтуер, да направят допълнително инвестиции за баркодчици. Има голяма разлика между големите аптечни вериги с повече персонал и малките аптеки, които са с ограничен персонал от един фармацевт. При самото верифициране също има забавяне в обслужването на пациентите, а това е свързано и с постоянна интернет връзка, нещо което в малките населени места невинаги е възможно“.
Проблемът в малките населените места е, че жителите са възрастни и в повечето случаи ниско платежоспособни, инфраструктурата и комуникациите не са достатъчно добре изградени. Закриването на аптеки и здравни пунктове лишава населението от достъп до здравни услуги, а в дългосрочен план води до обезлюдяване на малките общини.
Ваня Георгиева
Вестник “ Топ Преса “
Be the first to leave a review.