От днес тече 5 дневния срок за насрочване на извънредна сесия в Гърмен по казуса училището в Рибново
След драматичната и скандална сесия в четвъртък и взетото решение ,вече тече срока от 5 работни дни след който в Гърмен се очаква насрочване на извънредно заседание на ОБС.
В петък директора на СУ“ Йордан Йовков“ в Рибново , Манчо Джуркин изпълни решението на съветниците и внесе в администрацията на общината препоръчаните му на сесията предния ден докладна записка и документи за проектиране и строителство на новия училищен корпус.
Според решението на ОБС Гърмен след изтичането на гласувания срок от пет работни дни след подаването на документите от Джуркин, който изтича в този петък още в следващия понеделник би следвало да бъде свикана извънредна сесия на която да бъде гласувана и приета докладната и да бъде даден старта на проектирането и респективно на строителството .
До това решение се стигна както писа Топ Преса , на инфарктна сесия преди седмица на която присъстваха целият учителски колектив на СУ“ Йордан Йовков“ в Рибново, представители на Обществения съвет в селото и жители на село Скребатно които настояха пред законодателния орган бързи решение на процедурите за старта на проектирането и строителството на новият училищен корпус и реновиране на настоящата училищна сграда както и за възстановяване на изгорялата в началото на януари тази година сграда в центъра на село Скребатно .
Директора Джуркин и кмета Минка Капитанова си размениха взаимни обвинения за липса на каквито и да са документи по казуса – проектиране и строителство на новия училищен корпус в Рибново и за цялостното реновиране на настоящата училищна сграда в Рибново и филиалът в село Осиково за които първоначални дейности са осигурени преди месеци средствата от Министерството на образованието и науката .
Веднага след медийното отразяване на скандала по време на февруарската сесия на ОБС Гърмен около строителството на новия училищен корпус в училището в Рибново и заиграването че до момента няма внесени никакви документи за въпросното строителство , от Министерството на образованието реагираха светкавично и изпратиха за сведение и доказателство внесената там още през ноември миналата година докладна записка от кмета Минка Капитанова приета от канцеларията на министър Красимир Вълчев с вх. № 1002-2966 на 08 .11. 2018 година в уверение на това ,че кметът Капитанова е отлично и детайлно запозната с проблема , с недостига на класните стаи както и, че общината е съпричастна с проблемът в училището в Рибново и реализирането на проекта според докладната на кмета Капитанова е придобил задължителен характер .
По настояване на образователния министър Красимир Вълчев публикуваме дословно докладната записка на кмета на община Гърмен Минка Капитанова и съпричастността й и отличното познаване на проблема в училището в Рибново с молба той да бъде решен в най- кратки срокове .
Уважаеми г-н Министър на образованието и науката ,
Години наред училището в село Рибново изпитва остра нужда ,от недостиг на класни стаи ,въпреки двусменния режим на обучение . Тази година недостигът на класни стаи в училището има застрашителни размери .Шест от паралелките нямат класни стаи ,въпреки че за класни стаи са пригодени коридори, мазета, дори и училищната столова . В малките класни се блъскат по двадесет и шест а понякога и по двадесет и осем ученика .Искам да знаете , че държавата е вложила пари за изграждане и разширение на втория етаж на училището през далечната 1974 година и то с доброволен труд на местните жители .
Община Гърмен има изготвен проект във фаза „Идейна“ ,който бе представен по най- тържествен начин след публична изява по проект“Твоят чс“на 30.05.2017 г. където присъстваха президента на Р.България /2012 -2017/ , д-р Милен Врабевски – председател на фондация „Българска памет“,Петър Николов –зам. министър на образованието и науката , Ивайло Златанов- Началник на Регионалното управление на образованието , Минка Капитанова – кмет на община Гърмен ,Мустафа Улан – заместник кмет , Исмет Узунов – председател на ОБС-Гърмен, , Феим Иса – кмет на с. Рибново , общинските съветници Росен Соленков, Верхат Ислямов, Ари Авдиков, Ибрахим Джуркин, евродепутата Асим Адемов и народните представители от 44-то Народно събрание Димитър Гамишев и Богдан Боцев . ,Айдън Мохамед – районен мюфтия и много други .
Съгласно чл.4 от преходните и заключителни разпоредби на Наредба №10 от 01.09. 2016 година , за организация на дейностите в училищното образовани е „ В срок до началото на учебната 2020-2021 година , директорът на училището в сътрудничество с общината създава необходимите условия полудневната организация на учебния ден да се осъществява преди обяд“ именно вмененото ми задължение в този параграф ме кара за пореден път да се обърна към Вас. Сами разбирате ,че това не е възможно да се случи със средствата от делегирания бюджет на училището или на общината .
Това е повода да се обърна към Вас с молба да включите вече изготвения идеен проект за разширение на училището в село Рибново в предстоящото разглеждане на държавния бюджет за 2019 година .
Знам ,че едва ли ще намерите време в детайли да разгледате проекта за разширяване и реновиране на училищната сграда , ето защо накратко ще Ви запозная с него .
Проекта предвижда цялостно реновиране на съществуващата сграда и дворното място ,изграждане на физкултурен салон с прилежащи към него съблекални и санитарни помещения , изграждане на триетажна сграда с 12 класни стаи и хранилища за тях ,библиотека заседателна зала, учителска стая ,фитнес зала, лекарски кабинет, компютърни кабинети, дентален кабинет, бюфет, спортни площадки и всичко необходимо ,за да отговаря на съвременните изисквания за едно ново и модерно училище .Всичко това е съчетано и свързано с топла връзка към съществуващата училищна сграда и училищния стол ,имайки предвид ,че Рибново е планинско село и терена ,в който е разположена училищната сграда е доста хълмист и се налагат много изкопни работи за реализиране на проекта ,което още повече оскъпява неговата стойност. Тъй като проекта ще изисква много средства ,той е разработен на три основни етапа при проектирането както следва :
Първи етап: Изготвяне на проект за изграждане на нов корпус към училището .
Втори етап: Изготвяне на проект ,обхващащ строително ремонтни дейности в съществуващата сграда ,с включени енергийно ефективни мерки, мерки за осигуряване на достъпна среда, ново оборудване и обзавеждане .
Трети етап : Изготвяне на проект ,обхващащ ,дейности по реконструкция и благоустрояване на дворно пространство в зоната на училището.
В СУ“ Йордан Йовков“ в с. Рибново през учебната 2018/2019 година се обучаван в 1- 4-ти клас 11 паралелки ,в 5-ти -7-ми клас 6 паралелки , и в 8 -ми- 12- ти клас 7 паралелки ,общо 24 паралелки ,от които 14 са на целодневно обучение .
Училището е средищно и в него се обучават ученици от съседните села Осиково и Скребатно –общо от двете села 40 ученици подлежащи на задължително обучение и още 11 ученици в гимназиален етап . Общо учениците в дневна форма на обучение в СУ „Йордан Йовков“ в село Рибново са 467,като 313 от тях са на целодневно обучение . В самостоятелна форма на обучение са 43-ма ученици . От данните с които разполагаме е видно, че родените които подлежат на задължително обучение са както следва .
През 2012 год. посените в Рибново са 48 в Осиково – 7 общият брой деца е 55
През 2013год. в Рибново родените са 35 , в Осиково -7 общ брой деца – 41.
2014 год. в Рибново родените деца са 50 , в Осиково – 6 общо 56 деца .
През 2015 год. 46 деца са родени в Рибново и 8 в Осиково – общ брой – 54 .
През 2016 год. родените в Рибново деца са 45 ,в Осиково -8 -общият брой е – 53
През 2017 год. родените в Рибново деца са 32 ,в
Осиково -4 общ брой- 36.
От изнесените по- горе данни е видно ,че средно годишно се оформят трайно по две паралелки , имайки предвид ,че учениците от с. Рибново и с. Осиково почти не напускат родните си места .
От анализа който Ви предоставям се вижда ,че при броят на класните стаи /общо15/ и при наличие на 24 паралелки /14 от тях на целодневно/,въпреки двусменния режим, сме принудени да правим и невъзможното, за да се води нормален учебен процес.
Имайки предвид чл.4 от преходните и заключителните разпоредби на Наредба №10 /01.09.2016г. за организация на дейностите в училищното образование ,реализирането на проекта придобива задължителен характер
Подписа под докладната до Министъра ва МОН е на кмета на община Гърмен Минка Капитанова .
Be the first to leave a review.