Скандал с проект за 2 млн. лв. за „Самуилива крепост“, опасни подемници застрашават живота на туристите, дограмата с дупки…
Държавната приемателна комисия отказа да подпише протокола, шефът на ИДТН К. Башов изпрати сигнал в прокуратурата за подправени документи
Работници на петричката фирма „Никмар“ изненадващо демонтираха два от трите подемника за инвалиди в Националния парк-музей „Самуилова крепост“, монтирани на алеите и стълбищата по проект за превръщането на комплекса в туристическа атракция „1000 години от битката на Самуил“, който е на стойност 2 000 000 лева. Демонтажът се извърши след посещение на обекта на Държавна приемателна комисия по искане на представителя на Държавната агенция за метрология и технически надзор. Установено е, че подемниците са опасни за човешкия живот и здраве. По-малко от два месеца преди честването на 1000-годишнина- та от битката на Самуил в планината Беласица на територията на Националния музей, където би трябвало да се проведат основните мероприятия по тържественото отбелязване на подвига на Самуиловите воини, се набиват на очи редица нередности и недовършени неща, които не се вместват в представата затова какво може да се свърши за огромната сума по проекта. Протоколът за приемането на обекта не е подписан от държавната комисия. Подаден е и сигнал до прокуратурата за попълнени документи с невярно съдържание около дейностите по проекта. Никой от отговарящите за културата в Общинска администрация не е наясно кога официално ще бъде приключен проектът, въпреки че първоначално той трябваше да бъде завършен до октомври миналата година. След това се чу неофициално за няколкократно удължаване на сроковете, но последният срок си остава неясен.
Държавната приемателна комисия в „Самуилова крепост“ е била на 10 май. Това посещение било съпътствано със скандал, за който обаче никой не съобщава подробности. След това в музея идват инспектори от сектор „Инспекция за държавен технически надзор – Югозападен район“ – Благоевград. След тях на проверка пристигат главният секретар на агенцията, бившият кмет на Струмяни, Валентин Челиков с бригада инспектори. Около 6 май на проверка в националния музей е идвал инкогнито и министърът на културата Петър Стоянович. Посещението и впечатленията му се пазят и до момента в тайна.
Вчера пред репортер на „Струма“ Костадин Башов, началник отдел в сектор „Инспекция за държавен технически надзор – Югозападен район“, който отказал да подпише протокола за приемането на обекта, обясни част от констатациите: „Въпросните подемници, които се демонтират, са опасни за експлоатация. Не можем да си правим шега с живота и здравето на хората. Те не са оценени със съществуващите изисквания, посочени в наредбата за съответствие. Те са високи над 3 метра и са съоръжения със съществени изисквания за безопасност. Те трябва да бъдат регистрирани по съответния ред и да притежават документи за съответствие от производителя. Те не са снабдени със заклинващи механизми в случай на авария, при скъсване на веригата може да падне и се убие човек. Нямат светещи бариери и на входа и изхода, нямат устройства за контролиране на товара. Оградните им плоскости, които са от поликарбонат, също не отговарят на изискванията, каза Костадин Башов. Той е изпратил сигнал до прокуратурата за попълнени документи с невярно съдържание. Според други източници става дума за подправени подписи под отчетни документи.
От надзорната агенция обещаха да предоставят за „Струма“ писмения протокол с констатираните пропуски и нередности.
Пред репортер на вестника, който се разходи по територията на националния музей, работници обясниха за още една нередност на подемниците, които демонтираха. Според тях на дъното на шахтите на подемниците е трябвало да има изградени тампони от мек материал, които да омекотяват удара в случай на скъсване на веригите и падане на съоръженията. Това не е направено.
Други работници запълваха с планки и лепило дупките, които още отсега зеят в новата дограма на вратите на музея, установи още репортерската обиколка на обекта. Според очевидци през тези дупки влизали лястовички и изненадвали неприятно посетителите, като обсипвали главите им с птичи изпражнения. По покривите на реставрираните землянки тревата е пресъхнала. Причината е своеобразното „нововъведение“ при изграждането им. Самите тавани на землянките са от дървени греди. Върху тях е насипан бетон. Върху наклонения бетон насипали слой пръст и го засадили с райграс. Тревата обаче не може да се храни от тънкия слой пръст, корените й „удрят“ на асфалт и тревата съхне.
Фугите между плочките на 4 от алеите не са запълнени с фугираща смес и от тях никне трева,която до чествания- та +на 1000-годишнината ще стане готова за косене.
Върхът на очевидните безобразия в изпълнението на мегапроекта за 2 млн. лв. в Националния парк-музей са тоалетните, предназначени за туристите. Сифоните на клекалата им са запълнени с човешки изпражнения, които няма кой да изчисти, въпреки че в музея си има уредник – Георги Карагогов, и човек по поддръжката.
Кметът Вельо Илиев коментира: Доколкото разбрах, трябвало да се сменят веригите на подемниците. Дойде Държавната приемателна комисия, от 15 души само един се обяви против приемането на обекта. Още не е ясно кога ще приключи проектът, очаквам това да стане след 12 юни. Що се отнася до мръсните тоалетни, те са изпълнени по друг проект, заключи Вельо Илиев.
Засега обаче не е сигурно дали до датата на битката нг войската на цар Самуил с византийците – 29 юли, на територията на музея в Петрич ще се проведе поне едно мероприятие в памет на загиналите и ослепени войници.
Вестник „Струма“
Be the first to leave a review.