Рекорд на евровота! С над 300 000 лв. партиите в пиринско законно 7500 гласа
Над 300 000 лв. платиха за евроизборите вчера в Пиринско политическите партии само за хонорар на армията от застъпници, наблюдатели и представители. По неофициални данни на РИК Благоевград като такива са регистрирани около 7500 души, а по доброволни признания на щабовете на политическите партии средната цена за вербуване на застъпник, наблюдател или представител се движи между 30 и 70 лв. Основните играчи в евроизборите са с горе-долу изравнени сили в ангажирането на твърдо платеното ядро. Коалиция за България на територията на цялата Благоевградска област има официално регистрирани 530 застъпници и 30 наблюдатели, които работят за неправителствени организации, като ГИЗДИ, която прави паралелно преброяване.
Най-новият и агресивен играч на политическата сцена, партията на Николай Бареков ББЦ, в коалиция с ВМРО, ЗНС и „Гергьовден“, е регистрирал 500 застъпници за областта и още 491 представители. Те са и най-щедри в плащането – дават по 50 лева на калпак плюс ангажимента, ако в съответната секция надхвърлят очакваната подкрепа за формацията, да им дадат бонус от 20 лв.
Другият политически колос ГЕРБ, не успя да предостави данни за броя на застъпниците, но при уговорката, че имат по един във всичките 543 секции на областта, това означава, че такъв е и броят им. Отделно от тях имат и регистрирани 305 представители, само в община Благоевград те са 117, а по непотвърдена информация партията на Бойко Борисов е плащала между 25-30 лв. за ангажимента.
Голяма изненада са на пръв поглед малката и нова формация АББ на президента Георги Първанов – в Пиринско те имат 460 застъпници и над 30 наблюдатели, които работят за коалицията. На тях се плаща твърдо по 30 лв. В община Благоевград „Атака“ са регистрирали едва 20 застъпници, 32 наблюдатели и 6 сътрудници, КОД-БГ съответно 37 застъпници, БАСТА – 49 застъпници и 193 наблюдатели, независимият Виктор Папазов -1, и Партия на зелените – 12. Реформаторският блок няма нито застъпници, нито наблюдатели, а само 340 представители, на които плащат по 30 лв. Доста по-скромно е „Синьо единство“ на Надежда Нейнски, които са изпратили неколцина симпатизанти да обикалят секциите без пари, на добра воля. От ДПС не успяха да предоставят официална информация като останалите основни партии, но се предполага, че и при тях застъпниците са минимум около 400. При общо 287 118 имащи право на глас избиратели за евровота в Пиринско изложената статистика показва, че на 40 гласоподаватели се пада по един платен от всяка партия наблюдател, застъпник или представител, който, предполага се, има за основна цел да следи да не се опорочи изборният процес в ущьрб на субекта, който го е наел. А реално от него се очаква да активира около себе си още гласове в полза на своята партия. Чрез това твърдо платено ядро формациите реално си гарантират лоялност и прогнозируем брой избиратели. Минималните изисквания в повечето формации са всеки един платен да се отблагодари с минимум 10 гласа, които да доведе в партията.
Новост в тези избори, според промените в новия Изборен кодекс, са точно тези три категории законно платени гласове застъпниците, които се назначават от РИК по предложение на политическите партии, наблюдателите, които се предлагат от партиите и се регистрират от РИК, и наблюдателите, които са почти същото, с тънката разлика, че не ги назначава РИК, а само ги регистрира, един вид имат по-голяма-свобода да се придвижват от «екция в секция и следят за изборния процес на територията на избирателния район. Що се отнася до представителите, те са т.нар. трети политически пол, т.е нещо средно между двете, без да е ясно точно какво.
В цялата страна за вчерашния изборен ден са били регистрирани общо 55 000 наблюдатели от 36 организации. Само за сравнение, на последните парламентарни избори през 2013 г. техният брой е бил едва 14 000. Дали нововъдението ще гарантира в по-голяма степен прозрачността в гласуването, или просто ще разтовари от отговорност партиите, като им развърже ръцете да купуват законно, е въпрос, който е дискусионен. Като се вземат предвид и легалните разходи на членовете на РИК, ЦИК и пр., където всички основни партии имат свои представители, делът на т. нар. легално платен вот с поправките в новия Изборен кодекс, се покачва, което не говори особено в полза на демократичност на процедурата. А и разходите са сериозни – председателят на РИК получава месечно възнаграждение от 931 лв., заместникът му – 888 лв., а редовите членове по 846 лв. Само в Благоевградска област РИК е 19-членен. Отделно в деня на изборите всеки от членовете на СИК получава между 46 и 56 лв. и така само за представителите в РИК и СИК в Пиринско са отишли още 30 000 лв. Не са за пренебрегване и скритите харчове на партиите – за храна на членовете на СИК, за транспорт, мобилни услуги в деня на вота и пр.
Пет формации – ГЕРБ, Коалиция за България, ДПС, „България без цензура“ и Реформаторският блок, ще изпратят свои представители в Европейския парламент, сочеха резултатите до редакционното приключване на броя.
По данните на „Алфа рисърч“ с най-висок резултат от евровота е ГЕРБ – 28.4%, следван от Коалиция за България – 21.6%, ДПС -15.5%, „България без цензура“ – 9.9%, и Реформаторски блок – 6.8%. В мандати това означава, че ГЕРБ ще изпрати шестима представители в Европарламента, БСП – 5, ДПС – 3, формацията на Бареков – 2, а Реформаторският блок -1.
Вестник „Струма“
Be the first to leave a review.