За археология по трасето на газовата връзка с Гърция ще бъдат заделени 3 милиона лева
Двойно повече пари за археологически разкопки – 3 млн. лв., ще бъдат дадени по трасето на газовата връзка Гърция – България, отколкото отпуска държавата за всички други обекти в страната, взети заедно. Парите идват по линия на еврофинансирането, тъй като в проекта има предназначена част за спасителни разкопки.
Това е начинът, по който в България в последните години почти изцяло се финансира археологията – чрез европейските пари за инфраструктура. Подобно на казуса със строителството на магистралите, където средствата се отпускат от Агенция „Пътна инфраструктура“, тук възложител е проектната компания за интерконектора – „Ай Си Джи Би“ АД (ICGB), в която акционери с равно участие са БЕХ и гръцко-италианското дружество IGI Poseidon.
„ICGB полага специални усилия за запазване на културно-историческото наследство на територията на България и Гърция и ще предприеме всички необходими мерки обектите, които се намират на трасето на газопровода, да не бъдат засегнати или застрашени от строителните дейности“, твърдят от компанията. Срокът за изпълнение на поръчката е до 3 месеца от възлагане на проучването за съответния археологически обект.
НЕКРОПОЛИ И АНТИЧНИ СЕЛИЩА
Изборът на изпълнител на археологическите проучвания ще бъде извършен чрез процедура на договаряне с предварителна покана за участие. Това дава право на възложителя да проведе преговори с участниците, след подадени първоначални оферти от кандидатите. Срокът за подаване на заявления за участие в първата фаза на процедурата е 5 юни.
Обект на археологически проучвания ще бъдат линейната част на газопровода заедно с неговия сервитут, площадките на линейните кранове, наземните съоръжения и довеждащата към тях инфраструктура (електропроводи, водопроводи, канализация, пътни връзки). Още при изготвянето на доклада за оценка на въздействието върху околната среда, е направено обхождане на трасето с цел предварително археологическо проучване, като са регистрирани няколко значими обекта – праисторически селища, могилни некрополи и др.
„Списъкът на обектите, за които се предвижда извършване на спасителни разкопки, както и предписаните мерки за опазването им, има индикативен характер. От него могат да отпаднат онези, за които се установи липсата на археологически структури и културен пласт, или да се добавят нови обекти, които се регистрират по време на археологическото наблюдение на изкопните работи за газопровода“, обясняват от „Ай Си Джи Би“.
АРХЕОЛОГИЯ С ПАРИ ОТВЪН
Ракопките в България се финансират предимно с такива пари. От 2015 г. насам действа например рамково споразумение за 15 млн. лв., по което АПИ разплаща разкопките по различни важни пътни артерии, като например „Струма“.
Периодично край тези разкопки избухват и скандали, като скорошните протести край Благоевград, където местните хора настояват трасето на съответната инфраструктура да се измени, за да се опазят откритите артефакти.
НАЙ-ГОЛЕМИТЕ ПОРЪЧКИ СА В ХОД
Най-голямата обществена поръчка от началото на годината – тази за проектиране и строителство на газовата връзка Гърция – България, вече е в ход. Търгът е с бюджет от 145 млн. евро без ДДС, но поради сложността на процедурата по избор на изпълнител няма да се сбъдне планът на правителството да направи първа копка на проекта в рамките на българското председателство на Съвета на ЕС – до края на юни.
Според Теодора Георгиева, изпълнителен директор от българска страна на проектната компания, строителството може да започне през последното тримесечие на 2018 г. „Очакваме въвеждането в търговска експлоатация да бъде реализирано през 2020 г.“, казва изпълнителният директор от гръцка страна Константинос Караянакос. Формално срокът за изпълнение е 18 месеца, считано от започването на дейностите.
В поръчката за изработката и доставката на тръбите за газовата връзка с Гърция с бюджет 60 млн. евро пък да представят оферти са поканени 9 чуждестранни компании и една българска. Очакванията са победителят тук да бъде определен през юни.
Ивайло Станчев
Вестник “ ТОП ПРЕСА „
Be the first to leave a review.