За земите и горите на Община Гоце Делчев
Председател на Постоянната комисия по селско стопанство и природни ресурси към Общински съвет – град Гоце Делчев, е Сайди Сайди Чолак, който е общински съветник трети мандат. Той е завършил бившия Техникум по електротехника (сега Неврокопска професионална гимназия) в града и Машинно – електротехнически институт (днешния Технически университет), специалност Технология на металите и металообработваща техника. Бил е секретар и до 1999 година кмет на село Брезница. Понастоящем е общински председател на ДПС – Гоце Делчев. Има частен бизнес.
– Господин Чолак, с кои въпроси най-често се занимава Комисията, която оглавявате?
– Най-напред искам да кажа, че нашата комисия е много активна. Няма сесия на Общинския съвет, на която ние да не вземем отношение и предварително да не провеждаме заседания. А сега – на въпроса. В дневния ред почти на всяко заседание присъства точка за разрешаване изготвянето на подробен устройствен план за промяна на предназначението на земеделски имот. Така откликваме на молбите на хора, които имат инвестиционни намерения, осъществяването на които е свързано с такива земи. Някои искат да строят цехове, други – авторемонтни работилници и т. н. Налага се постоянно, макар и на парче, да разрешаваме тези инвестиции. В която и посока да тръгнете – към Барото, Мосомище или Баничан, ще се убедите в това. Мога да дам пример с фирма „Меркез“. Освен цеха за колбаси, собственикът изгради след нашето разрешение ферма за елитни породи месодайни крави от Холандия.
Много актуална задача е предоставянето на земя от общинския поземлен фонд по искане на служба „Земеделие“ – град Гоце Делчев. Ние сега отдаваме под наем тези земи. Общински пасища, мери и ливади предоставяме на животновъди, но не и на тези, които са санкционирани например за това, че пускат животните без надзор.
– Какво ще кажете за узаконяването на имотите край Боровската река?
– В този случай става въпрос за промяна на начина за трайно ползване на общински мери и пасбища в землището на град Гоце Делчев. Такива земи не могат да бъдат възстановявани. Провеждаме публични търгове с явно наддаване за продажба на земи -общинска собственост, като за целта сме приели определени цени. Купувачите са хора, които на тези места гледат животни, извършили са строителни работи и искат да си закупят земята, на която е съответното ранчо.
– Кои въпроси, свързани с природните ресурси на Общината, сте решавали?
– Разисквали сме относно минералната вода в Баничан и най-вече относно другото природно богатство – горите. Аз като председател на Комисията настоявах и направих всичко възможно, така че Община Гоце Делчев да си възстанови горите и в момента тя разполага с тях. По въпроса работихме предимно със заместник – кмета Сарандев. Ангажирахме и инж. Иван Синанов – бивш директор на Горско стопанство – Гоце Делчев, сега пенсионер. Общинският съвет прие специална наредба за управлението на общинските гори. Там са записани цените за отдаване на дървесината.
– Как оценявате горското богатство на Общината?
– Горите ни са малко в сравнение с тези на други общини. Като хектари имаме, но не са много атрактивни. Нашите гори не са вековни, а по на 40, 50, 60 години, залесени или самозалесени.
– Интересно е как Общината може да се разпорежда с горите.
– Има няколко начина за това. Тя може да ги предостави на нашето Горско стопанство. Възможно е също сама да провежда тръжни процедури. Важна е и социалната дейност. През есента може да добие на по-изгодни цени дърва за огрев, които да предостави на социално слаби хора.
– Благодаря Ви за разясненията. Желая на Комисията успешна работа!
Юлия Баймакова
Вестник “ ТОП ПРЕСА „
Be the first to leave a review.