Изключителна активност на пиринските депутати в НС
Тома ХАРИЗАНОВ
В последните дни преди поредната си дълга парламентарна ваканция, която ще свърши чак на 18 април, пиринските депутати демонстрираха изключителна активност и затрупаха кабинета с остри парламентарни въпроси и питания.
При доста скромна активност от началото на мандата им през 2015 г., когато за близо 2 години пиринските депутати поискаха отговор по не повече от двайсетина болни за избирателите теми, сега в навечерието на великденската си почивка те са задали общо 10 актуални въпроса, адресирани до 7 министри.
Най-активен е санданският депутат от ПГ „Обединени патриоти“ Атанас Стоянов, който е нарушил великденския комфорт на 4-ма членове на кабинета.
От министъра на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков санданският депутат е поискал спешен отговор на въпроса ще направи ли министерството нещо конкретно за по-бързото изграждане на прословутия ГКПП – Клепало между България и Македония, както и в какви срокове ще е готова инфраструктурата към бъдещия пункт, който от македонска страна отдавна е завършен.
По 2 от въпросите на Стоянов, зададени на 29 март, министрите на земеделието и здравеопазването дори вече успяха да отговорят. Румен Порожанов се изказа по темата за разпределяне директните плащания от европейските фондове и националните доплащания сред земеделските производители от Пиринско.
Тъй като за тази година регистрацията на земеделските производители за подпомагане с директни плащания продължава до 15 май, министърът е предоставил на Стоянов справката за 2017 г., според която по схемата за единно плащане на площ са изплатени 8 212 723 лв. на 3073 земеделски стопани от Благоевградска област, по схемите за животни в сметките на 1711 земеделски стопани са постъпили 6 366 217 лв., преходната национална помощ за животни, финансирани със средства от националния бюджет, възлиза на 5 440 023 лв., платени на 1073 стопани, отделно 588 зеленчукопроизводители са получили 3 330 141 лв. директни плащания, а 302-ма земеделци са подпомогнали овощните си градини с 1 542 206 лв.
И министър Кирил Ананиев е залял депутата с цифри в резултат на питането му за откритите лечебни басейни за деца и възрастни, които от 10 години санданският филиал на „Специализирани болници по рехабилитазия – Национален комплекс“ ЕАД се надява да построи. Като мотив за необходимостта от тях Атанас Стоянов е изтъкнал факта, че базата във филиала е добра, има 180 легла и през тях минават 6000 души годишно, но басейните са му крайно необходими заради все по-големия наплив от пациенти със заболявания на опорно-двигателния апарат и периферната нервна систевма.
Според министър Ананиев шансове басейните да бъдат построени с пари на министерството обаче са малки, несигурни и без всякаква яснота кога може това да стане. Причината е известна – липса на пари.
През 2016-2018 г. държавното дружество поискало от здравното министерство за капиталови субсидии 9 562 412 лв., част от които бил и проектът за откритите басейни за лечебна подводна гимнастика във филиала в Сандански на стойност 733 717 лв., но миналата година министерството успяло да даде само 562 000 лв. за ремонти на филиалите в Банкя и Хисар.
Вестник „ТОП ПРЕСА“
Be the first to leave a review.