Антидепресантите задълбочават депресията
Предлагаме ви най-интересното и полезното в статията на д-р Оливие Суле. В нея се посочват причините и мотивите за твърдението, че антидепресантите задълбочават депресията, но съществуват хранителни добавки, които имат обратното действие. Доброто ни състояние е обусловено от правилното функциониране на невротрансмитерите и хормоните, които сами по себе си се състоят от основните мастни киселини Омега 3 и Омега 6. Именно тези мастни киселини осигуряват еластичността и качеството на клетъчните мембрани.
Освен познатите ни хормони – тези на жлезите с вътрешна секреция, съществуват и други, по-фини, простагландини. Те действа локално с цел регулация на различните функции. Затова могат да бъдат наречени хормони на усещанията и адаптацията към самия себе си. Тези хормони се образуват от Омега 3 и 6. Основната характеристика на главните мастни киселини е в това, че са полиненаситени. Растителните масла, особено тези, които са богати на Омега 6, се препоръчват при заболявания, при които двигателният апарат, или въобще тялото, са недостатъчно развити и защитени – като например при множествена склероза или при менструален синдром. Съотношението между Омега 3 и Омега 6 символизира необходимостта от равновесие между тялото и съзнанието. Нашият мозък се нуждае от основните мастни киселини още в майчината утроба и след това цял живот.
Стресът е основен показател за това, че не се вслушваме в себе си, а последствията са най-различни заболявания – сърдечносъдови, нервни, храносмилателни, алергични. В частност, Омега 3 ни дава оптимизъм и позитивен поглед върху живота.
Знаете ли всъщност що е то депресия? Това е начинът, чрез който нашият организъм се опитва да се бори с прекаления натиск върху него самия. Когато изпитваме такъв натиск, ние вървим в посока, която не ни подхожда и отхвърля нашето дълбоко “АЗ”. И когато продължаваме да вървим в тази посока, тогава възниква депресията. Но тя е не само проява на нашето неудовлетворение, неуспехи, това е и път, който ни изкарва от нея. Но на нас ни е трудно да го осъзнаем.
Омега 3 ни помага да преминем през тази депресия, за да извлечем от нея най-доброто, а именно – повече да се вслушваме в себе си. Колкото повече се доближаваме до своите емоции, толкова по-малко ще ни е “нужна” депресията. Докато антидепресантите вършат точно обратното – принуждават ни да се борим с благотворните промени. Механизмът на много антидепресенти е увеличаване количеството невропредаватели. Т.е., те само повече засилват вече позната информация и не въздействат на механизма на прием на информация. С една дума – аз не се вслушвам в себе си и не мога да открия своя път. Освен това заради приема на антидепресанти падането може да е много тежко.
След дълги опити да се приспособи към ситуацията, тялото ще бъде принудено да прибегне към по-тежка патология, например към рак като към възможност да приключи със старата си система на собствените си възгледи. Има и друг, не по-малко драматичен изход от това – например потапяте се в състояние на забрава, което също постепенно води до изтощение и разрушаване на мозъка. Това се нарича болест на Алцхаймер. Хората с това заболяване са прекарали живота си в опити да се измъкнат от обичайните представи и принципи, натрапени им от възпитанието. Те не са могли да се вслушват в себе си, често са прибягвали до сънотворни, антидепресанти и всичко това, за да не усещат нищо. И в крайна сметка организмът е направил така, че те изцяло да изгубят способността да мислят.
Освен всичко друго мастните киселини помагат да се борим с очните заболявания, защото очната ретина се нуждае от Омега 3.
Омега 3 имат няколко съставки, като едната от тях се съдържа най-вече в майчиното мляко, в слънчогледовото масло, ядките, маслото от картам и някои други масла. Втората съставка я има в яйцата, рибата, немазното месо като телешко, заешко и птиче. Третата съставка се съдържа в соевото растително масло, в кравето масло, ядките, лененото масло, рибата и майчиното мляко. Нужно е да приемаме ежедневно с храната 20 грама масло, богато на Омега 3.
Две трети от мазнините, намиращи се в мозъка, се състоят от Омега 3. Те са основни “строители”. Поддържат еластичността на нервните преградки и осигуряват връзката между нервните клетки. Както казва Жан Марин Бур, професор в Парижката клиника и специалист по невродиетология: “Недостигът на Омега 3 прави невроните по-уязвими, потиска тяхното възстановяване и води до отмирането им. Както забелязахме, ако майката по време на бременност и кърмене има недостиг от тези мазнини, мозъкът на детето няма достатъчна съпротивляемост към инфекциите. Неговото зрение и слух няма да бъдат съвършени”.
Проведено е изследване, по време на което в майчиното мляко са добавяли Омега 3. Това давало добри резултати. При възрастния човек наличието на дадени мазнини в организма също спомага за подобряване функционирането на невротрансмитерите. Именно те отговарят за емоционалното равновесие – изработват необходимото количество серотонин, освен това подпомагат позитивните емоции, благодарение отделянето на дофамин. Доказано е, че с храненето не можем да получим необходимата доза Омега 3, затова е необходимо да се употребяват минимум 2 грама на ден. Животните, в чието месо се намират Омега 3, са били хранени с царевица, соя и животинско брашно, вместо с обикновена трева.
Промишленото производство ни предлага растителни масла като фъстъчено, слънчогледово, които са богати на Омега 6. Тя също е ненаситена киселина, но потиска защитното влияние на Омега 3. Затова, за да се открие равновесието между тези две Омега 3 и 6, е необходимо да употребявате в храната едновременно растително натурално масло от рапица и зехтин. Слагайте ги като подправка към салатите и другите ястия, освен това два пъти в седмицата яжте мазна риба като сардина, херинга и др. Яжте много листни зеленчуци като спанак, листа от глухарче, употребявайте сирене от краве непастьоризирано мляко.
Прекаляването с Омега 3 също не е безвредно, защото разрежда кръвта и увеличава времетраенето на кръвотеченията. Няма съмнение, че капсулите не могат да заместят природата, но въпреки това много хора употребяват добавки с Омега 3. Ако приемате такива капсули, проверявайте ги за високо качество. Т.е., маслото трябва да е филтрирано, за да няма в него диоксини и други тежки метали. Не употребявайте повече от 2 грама на ден, освен това яжте повече зеленчуци и плодове, които като антиоксиданти пречат за появяването на свободни радикали.
Мазнините играят важна роля в нашия организъм
Те са нашите запаси и защита, а също така помагат да се борим с холестерола и антителата. Те играят основна роля в паметта на собствените “източници”, а също така и на церебралната памет. Наситените мазнини се слепват и отлагат в артериите, което предполага възникване на различни заболявания. Те, в частност, се съдържат в продуктите от животински произход. Тяхното присъствие в организма е необходимо, но в малки количества. Мастните ненаситени киселини се съдържат в растителните натурални масла, много бързо се развалят в контакт с кислорода, окисляват се и стават токсични. Затова в частност лененото масло, съдържащо най-голямо количество Омега 3, е забранено за продажба.
Най-подходящи се натуралните, биологично-чисти масла. Слънчогледовото масло също се разлага бързо, желателно е да се пази кратко време. Най-добре се съхранява зехтинът, той запазва някои от свойствата си дори при топлинна обработка. Не е тайна, че все повече хранителни продукти са лишени от мастни ненаситени киселини, ето затова европейското население е нарушило съотношението между Омега 3 и Омега 6, което се отрази на здравето на хората. Появиха се маса сърдечни заболявания, както и голям брой депресивни страдания, възпалителни заболявания и т.н.
Другите видове мазнини са триглицериди, нивото на които не трябва да се превишава. А това се случва при злоупотреба със захар. Могат да се повишават и заради семейна наследственост, прием на противозачатъчни лекарства, наднормено тегло, недостиг на физически упражнения, диабет.
/zdrave.to
Be the first to leave a review.