Гладуването през ден топи килограми
Диета през ден: по-ефективна и трайна от всички останали методи за отслабване! Тази убедителна концепция е акцент в книгата на д-р Криста Варади “Диета през ден: диета, която позволява да ядете всичко, което ви се иска (през половината време) и да запазите сваленото тегло”. Д-р Варади е доцент в Катедрата по хранене в Университета в Илинойс в Чикаго. Според нея гладуването през ден се практикува по-лесно, а резултатите се запазват много по-дълго от обичайното пълно гладуване. “По този начин човек с нетърпение ще очаква следващия ден, когато ще може да яде всичко, което му се иска. Може това да помогне на хората да спазват такава диета”, обяснява своите мотиви за това изследване, което се е превърнало в повод да напише книга. Изследванията на д-р Варади показват, че гладуването през ден, според което в “гладуващите” дни употребявате около 500 калории, а в обичайните можете да ядете всичко, което ви се иска, спомага за свалянето на килограми също толкова ефективно, както и пълното гладуване. Основният проблем е свързан със спазването на такава диета.
Гладуването през ден в значителна степен съответства на палео-менюто и имитира поведението на нашите предци за оптимизация на здравето. В древни времена хората са нямали денонощен достъп до храна. Те са преминавали през цикли на пиршество и глад, което, както показват съвременните изследвания, си има своите биохимични преимущества. Една от причините, поради която толкова много хора се борят с наднормени килограми, е непрекъснатият режим на “пиршество”, т.е., всеки има достъп до храна по всяко време. В резултат на това техният организъм се е приспособил към стапянето на захарта в качеството му на основно гориво и е понижил регулацията на ферментите, които стапят мастните отлагания. Гладуването е отличен начин за “презареждане” на обмяната на веществата, за да може организмът да започне да стапя мазнините в качеството им на основно гориво. Което, разбира се, ще помогне да се избавите от нежеланите мастни отлагания.
“За да привикнете към такъв режим на хранене, са нужни около 10 дни – предупреждава д-р Варади. – Даже и да ви е малко трудничко през първата седмица, ще се успокоите с идеята, че след седмица спокойно ще се задоволявате с 500 калории през ден”.
Най-труден е началният преход от 7 до 10 дни. На някои хора им е нужно повече време. Зависи доколко са устойчиви към инсулина, зависи и от другите фактори като тегло, артериално налягане и ниво на холестерола. А също и от силата на волята ви. Около 10 % от хората, подложили се на такава диета, се оплакват от главоболие като страничен ефект от началото на гладуването, но най-честото оплакване е чувството на глад. Не забравяйте, че отчасти влечението към храната се обяснява с факта, че организмът още не е преминал напълно от стапяне на захарта към стапяне на мазнините в качеството им на основно гориво. Захарта е бързо изгарящо гориво, докато мазнината е по-насищащо. Т.е., част от проблема е да се издържи този преходен период.
Другият фактор е чисто психологически. “Много хора просто са свикнали да ядат редовно, дори постоянно – обяснява д-р Варади. – И това не е само фактически хормонален отговор, но и според мен навик… Повечето хора ядат само защото им е скучно. Мисля, че това до голяма степен е чисто психологическо поведение и се изисква повече време за промяна на този навик. За да помогнем на хората да се справят с това, ние препоръчваме да пият много вода, защото те мислят, че са гладни, докато истината е, че им се пие вода… Учим ги също така по-малко да гледат телевизия, за да си спестят гръмките реклами на храни и хранителни продукти. Може и да не вярвате, но 60% от рекламите са за храна…”. Д-р Варади смята, че няма да е трудно човек да се придържа към “гладуване през ден”, но след приключване на изследването е стигнала до извода, че схемата може леко да се промени. В смисъл, броят “гладни” дни да се сведе до 3 на седмица и вместо препоръчваните 500 калории, във всеки от тези дни може да се употребяват 1000 калории.
“Когато достигнете желаното тегло, ще имате повече варианти да го поддържате”, смята д-р Варади. Един от тези варианти според авторката е придържането към т.нар. меню от средиземноморски тип. Но, подчертава тя, нека всичко това се случва бавно и постепенно. Освен това е на мнение, че няма нужда цял живот да се придържате към периодичното гладуване. Ако сте решили да свалите 25 кг, ще си ви нужни приблизително 6 месеца “диета през ден”. След това спокойно можете да се върнете към обичайния начин на хранене. Д-р Варади обаче настоятелно препоръчва да обърнем в крайна сметка внимание на избора си на ястия. Според нея е важно в менюто непременно да има:
• Много полезни мазнини. Изключително полезно би било, ако 50 до 85% от ежедневните калории приемате във вид на масло от авокадо, органично краве масло, яйчени жълтъци, кокосово масло и ядки като фъстъци, орехи, лешници.
• Умерено количество качествени белтъчини от органично месо на тревопасни животни. Но не повече от 40 до 80 грама белтъчини на ден.
• Неограничено количество пресни плодове, особено органични.
А може ли да се извършват физически упражнения в дните на гладуване? “В процеса на изследването стигнахме до извода, че действително хората могат да тренират в дните на гладуване – казва д-р Варади. – Като цяло е по-добре да провеждат тренировката преди приема на храна в деня на гладуване. Защото приблизително час след тренировка много хора изпитват глад. И не е изключено да се изкушите и да превишите 500-те калории”. Най-подходяща според редица специалисти, основно във връзка с отслабването, е високоинтензивната интервална тренировка, защото ефективно повишава способностите на организма да стапя мазнини. Изследвания доказват, че такъв тип тренировка води до значително подобряване на разпределението на много от хормоните, включително т.нар. невротрофичен фактор на главния мозък и растежния човешки хормон. Двадесет минути интензивна тренировка са напълно достатъчни, и то не всеки ден, най-много два или три пъти в седмицата.
Ако имате диабет, избягвайте тази диета
Същото се отнася и за тези, които страдат от хроничен стрес (т.нар. адреналинова умора) и нарушена регулация на кортизола. Бременните и кърмачките също не трябва да се подлагат на гладуване. Вместо това тези групи хора трябва да се съсредоточат върху подобряване начина на хранене. Това означава меню с големи количества сурови органични продукти и с високо съдържание на полезни мазнини. Разбира се, в съчетание с качествени белтъчини. И не на последно място – ферментирали продукти за оптимизация на микрофлората на червата. Хипоглигемията е състояние, което се характеризира с аномално ниско ниво на захар в кръвта. По принцип, то е свързано с диабета, но хипогликемия може да възникне и ако не страдате от захарна болест. Към разпространените симптоми на това състояние се отнасят: главоболие, слабост, тремор, раздразнителност, глад. Ако нивото на глюкоза в кръвта продължава да пада, могат да се появят и по-сериозни симптоми: обърканост на съзнанието и/или ненормално поведение; зрителни нарушения (раздвояване в очите, размитост на зрението); припадъци; загуба на съзнание. Един от начините за недопускане на хипогликемия е изключването на захар от менюто, особено фруктоза. Полезно би било да се откажете и от зърнените продукти, като ги замените с по-големи количества качествени белтъчини и полезни мазнини. Можете да използвате кокосово масло, тъй като то е бързо усвояваща се мазнина, която може да замести захарта. И понеже за неговото усвояване не е нужен инсулин, може да се използва по време на гладуването. За нормализация нивото на захар в кръвта се изисква известно време. Затова не пренебрегвайте признаците и симптомите на хипогликемия. И при подозрение за такова състояние, задължително хапнете нещо, най-добре – кокосово масло. В крайна сметка, при наличие на хипогликемия следва да избягвате гладуването и да обръщате внимание на менюто си като цяло.
/zdrave.to
Be the first to leave a review.