Л. Татарски даден на ДАНС за сделка с 16 дка в с. Баня
Сдружение „Баненска буна 2011“ твърди, че не изпълнени обещания от купувача „НЕВЕЛ-П“ ЕООД общината е загубила над 4 млн. лв.
Скандлна сделка на бившия разложки кмет, сега депутат от ГЕРБ, Любен Татарски изплува в жалба до ДАНС – София. Тя е внесена на 30 март 2014г. от сдружение „Баненска буна 2011“. Според сигнала се късае за продажба на 16, 189 дка земя, частна общинска собственост, в местността Рупоница, до плажа на с. Баня. Този терен през януари 2006 г. кметът Татарски продава на софийската фирма „НЕВЕЛ-П“ ЕООД с управител Емилия Маринова Панова. Продажната цена на парцела според документите е скандално ниска – едва 358 590 лв., което е приблизително по 20 лв. квадратния метър. Според сигнала към онзи момент земята в Баня се е търгувала 10 пъти по-скъпо.
Силно занижената стойност на терена обаче е само част от загубата на разложа- ни от сделката. Другите вреди идват от анексите в договора за покупко-продажба, който е под №007/ 12.01.2006 г. Според точка 9 на глава II „Права и задължения“ „НИВЕЛ-П“ се задължава да направи инвестиция в размер на 5 500 000 евро за първите 3 години след придобиването на имота, да построи цялостен рекреационен комплекс със СПА център и прилежащата му инфраструктура и да открие 45 работни места. Сред другите „бонуси“ за курортното разложко село, които столичната фирма обещава, е да изгради водопровод и канализация в района, като за своя сметка ги свърже към мрежата на селото, както и да изгради ново каптажно съоръжение, пътища и да ремонтира съществуващия път към обещания СПА комплекс.
Крайният срок на заложената инвестиция от 11 млн. лв. изтича на 12.01.2009 г., но купувачът и до момента не е направил 1 лев вложение в терена и той все още е пустееща гола поляна. Естествено, няма и разкрити работни места.
Съгласно раздел „Отговорности“ към договора обаче продавачът, тоест община Разлог, има право да предяви претенции при неизпълнение на ангажиментите от страна на купувача. Неустойката, която фирма „НЕ- ВЕЛ“ ЕООД дължи на община Разлог за неизпълнената инвестиция, е 1% от разликата между предвиденото вложение от 5,5 млн. евро и реално направените инвестиции. Понеже инвестиция няма, на 13.01.2009 г. фирмата е трябвало да плати на общината неустойка от 55 000 евро, при това без да пада задължението й да си построи СПА комплекса. Парите обаче не са платени. С договора „НЕВЕЛ“ се е задължила и на втора неустойка – в размер на 150 % върху средната работна заплата за всяко неосигурено работно място. При средна заплата от 500 лв. това прави още 33 750 лв. Тях столичната фирма също не е платила. Като се прибави и ниската цена, на която общината е продала 16-те дка, така само от тази сделка разложани са загубили над 4 100 000 лв.
Всичко това намирисва на корупционна схема, конфликт на интереси и злоупотреба с власт в едно село, известно както с минералните си извори, така и с апетити на мастити бизнесмени и политици, включително и на президента Плевнелиев, към придобиване на недвижима собственост и строителството на вили, пише в сигнала си до ДАНС председателят на „Баненска буна“.
„Запознат съм с договора, но е абсурдно твърдението, че през 2006 г. земята в с. Баня се е продавала по 200 лв./ кв.м, продажната цена по сделката си е съвсем нормална“, коментира кметът на Разлог Красимир Герчев. Той уточни, че община Разлог е направила всичко възможно, за да защити интересите на разложани – предшественикът му Л. Татарски е задържал депозита от 35 515 лв., внесени от фирмата преди осъществяването на сделката. Повече пари обаче не било възможно да се съберат от фирмата предвид настъпилата
тежка икономическа ситуация. „Въпреки това договорът заедно с цялата преписка по него е подаден в прокуратурата“, заяви разложкият градоначалник.
Вестник „Струма“
Be the first to leave a review.