Млад и успешен – мисията възможна (Цветина Кехайова)
Записа: Юлия БАЙМАКОВА
„Здравейте! Казвам се Цветина Кехайова и уча в НПГ „Димитър Талев“ – гр. Гоце Делчев, специалност Малък и среден бизнес. Аз и приятелката ми Ивана Шапкова, която изучава същата специалност, решихме да вземем участие в проекта „START-UP ACADEMY BG-MK“, след като видяхме закачената в нашето училище обява. Работихме напълно самостоятелно и когато бяхме готови, изпратихме бланка с нужната информация.
Нарекохме нашата бизнес идея със закачливото име „Тук кръц-там фръц“. Тя е свързана с ателие, което рециклира стари дрехи и съответно изработва нови, класически или модерни, по избор на клиента. Насочихме се към тази идея, защото на нас, младите момичета, темата за облеклото никак не ни е чужда. Всички искаме да сме облечени модерно, за някои това дори е основната цел, към която се стремят. В същото време знаем колко много дрехи скоро излизат от употреба и само задръстват гардеробите. Съобразихме се и с нещо друго – в училището ни се изучава специалност „Облекло“ и ако срещнехме трудности, „колегите“ щяха да ни помогнат. Впрочем, това така и не се наложи.
В проекта отбелязахме, че първоначално ще имаме две служителки, които ще отговарят за цялата работа, а на един по-късен етап, когато бизнесът се разрасне, ще наемем още. Когато защитавахме проекта, ни зададоха въпроси от рода на: къде ще се намира ателието, какви машини ще имаме в началото. Ние предварително бяхме обмислили всичко и въпросите не ни затрудниха. Справихме се подобаващо и бяхме класирахме за първия етап на обучението.
Start – up Академията за предприемачество започна с 4-дневно обучение в комплекс „Боже име“ – село Балдево, община Гоце Делчев, и беше под наслов „Млад и успешен – мисията възможна“. В продължение на четири дни лекторите Росица Джамбазова, Снежана Джугданова, Екатерина Крънчева и Живко Иванов ни разясняваха как се прави отлична бизнес идея, как да вземаме бързи и правилни решения, да поемаме рискове и никога да не се отказваме. А чрез игрите, които бяха подготвили, ни научиха да работим в екип, да се изслушваме и да оценяваме реално ситуацията. Последния ден журито от експерти с дългогодишен опит в управлението трябваше да избере десет участници (от общо двадесет и един), които да продължат обучението си вече в Македония. За мое щастие аз бях от избраните и ще пътувам заедно с тях.
Искам да споделя, че съм много доволна от лекциите и всички занимания, в които участвах досега. Лекторите бяха на високо ниво и благодарение на тях ние, участниците, се върнахме по-мъдри, по-успешни. Обучението беше много добро и аз мисля, че трябва да се правят повече такива проекти за развиване на бизнес идеи на ученици и студенти. Надявам се, че и следващият етап от Академията – „Открита лаборатория по предприемачество“, който ще се проведе през октомври в Македония, ще бъде също така ползотворен за нас.“
Be the first to leave a review.