Пръстовите отпечатъци за прием в болница остават засега

Пръстовите отпечатъци остават изискване за прием в болница. Това постанови 5-члененият състав на Върховният административен съд, който трябва да се произнесе окончателно по казуса. До финалното произнасяне на магистратите изискването се връща.

През ноември тричленен състав на съда спря пръстовите отпечатъци до окончателното произнасяне, но решението бе обжалвано.

От мотивите на 5-членния състав  става ясно, че с пръстовите отпечатъци „не е налице ограничаване правото на пациенти да имат достъп до лечение и профилактика, нито се сочат реални вреди за тях, които дори да не са материални, не биха могли да бъдат компенсирани по някакъв начин в последствие след отмяната на акта“.

Съдиите посочват, „че не става въпрос за заплащане на лечение, или до пациенти, чието здравословно състояние е подложено на риск в резултат на изпълнението на оспорения текст за пръстовите отпечатъци, поради което не може да бъде обоснована хипотезата, че вредите за хората ще са необратими и непоправими“.

Поради това определението на 3-членката следва да бъде отменено, което като резултат ще доведе до продължаване действието на правната норма до постановяване на окончателното решение на Върховния административен съд, пишат магистратите.

Целта на т. нар. “пръстов отпечатък“ беше да повиши контрола над изразходването на парите от здравни вноски, като гарантира, че се плаща само за реално присъстващи в болницата пациенти. Още при самото й лансиране тя беше приета с огромна съпротива от пациентите.

Системата беше въведена като официален вход в болниците на 1 ноември миналата година. За разработването на системата НЗОК плати на спечелилия поръчката консорциум “Стемо Гама Консулт“ 477 000 лева с ДДС, а болниците бяха задължени да си купят за своя сметка чекиращите устройства на стойност 286.80 лева всяко. По-големите болници бяха принудени да купят между 50 и 80 устройства, за да посрещнат обичайния поток от пациенти.

 

Започнете да пишете и натиснете Enter за търсене